AramaArama
Gıda Hattı

Bebeklikte antibiyotik kullanımı konusunda kafalar karışık!

23 Mart 2016, 15:37
Paylaş
Bebeklikte antibiyotik kullanımı konusunda kafalar karışık!

Amerika Gastroenteroloji Derneği tarafında yapılan çalışmaya göre çocukların iki yaşından önce iki ya da daha fazla doz antibiyotik alması, çocukluk çağı obezitesine neden olurken, JAMA dergisinde yayınlanan çalışmaya göre bebeğe ilk altı ay antibiyotik verilmesi, çocuğun kilo alımıyla ilişkili değil.

bebek-gidahattiAmerika Gastroenteroloji Derneği tarafından yapılan çalışma, iki yaşından önce antibiyotik alımıyla obezite arasında güçlü bir bağlantı olduğunu ortaya koydu. Gastroenterology dergisinde yayınlanan çalışmaya göre çocuğa 2 yaşından önce antibiyotik verilmesi, başta obezite olmak üzere gelecekte sağlık sorunlarına yol açabilir.

Ancak Philadelphia Çocuk Hastanesi Doktoru Jeffrey S. Gerber ve meslektaşları tarafından yapılan ve JAMA dergisinde yayınlanan çalışmaya göre ilk altı ay çocuğa verilen antibiyotiğin, çocuğun kilo almasına herhangi bir etkisi yok. Yaklaşık 40.000 çocuk üzerinde yapılan çalışmada, bebekken antibiyotik verilen ve verilmeyen çocukların 7 yaşına kadar ki kilolarında önemli farklılıklar olmadığı gözlendi.

Kafalar iyice karıştı

antibiyotik-gidahatti

Colorado Üniversitesi, Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Frank Irving Scott, “eskiden büyükbaş hayvanlara kilo alsınlar diye antibiyotik verilirdi. Yaptığımız çalışmayla antibiyotiğin insanlarda da aynı etkiyi yarattığını ortaya koyduk. Çocuklarınıza hiçbir zaman antibiyotik vermeyin demiyoruz ancak hem aileleri hem de doktorları antibiyotik verirken bir kez daha düşünmeleri konusunda uyarıyoruz” dedi.

Scott şu sözlerle devam etti: “Çocuklarda antibiyotik kullanımı, obezite riskini artırıyor. Ne kadar çok antibiyotik kullanılırsa risk o kadar artar. Antibiyotik, bağırsak mikrobiyomlarının bileşimini ve işlevini değiştirir. Dolayısıyla tıpkı hayvanlarda olduğu gibi insanlarda da antibiyotik alımı kilo alımıyla yakından ilişkili. Ancak iki yaşından önce alınan antibiyotikler çocukluk çağı obezitesine neden oluyor. Ergenlik döneminde ya da yetişkinlikte obeziteye neden olup olmadığını öğrenmek için daha fazla araştırma yapılaması gerek.”

bebek-beslenmesi-gidahatti

Philadelphia Çocuk Hastanesi Doktoru Jeffrey S. Gerber ise, “bir kısmına antibiyotik verilen bir kısmına verilemeyen yaklaşık 40.000 çocuğu inceledik. Çalışmanın sonunda antibiyotik alan ve almayan çocuklar arasından büyük bir kilo farkı olmadığını gözlemledik” dedi.

Antibiyotik kullanımına teşvik etmeyi amaçlamadıklarını söyleyen Gerber, küçük ve sağlıklı çocuklarda antibiyotiğin sınırlı kullanılması için birçok sebep olduğunu ancak kilo alımının onlardan biri olmadığını söyledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.