AramaArama
Gıda Hattı

Bebeklere su verilir mi? Yeni doğan bebeğe su içirilir mi?

25 Temmuz 2021, 13:17
Paylaş
Bebeklere su verilir mi? Yeni doğan bebeğe su içirilir mi?
Bebeklere su verilir mi? Yeni doğan bebeğe su içirilir mi? Son günlerde sosyal medyada dolaşan bir paylaşım insanları birbirine düşürdü.

Bebeklere su verilir mi? Yeni doğan bebeğe su içirilir mi? Son günlerde sosyal medyada dolaşan bir paylaşım insanları birbirine düşürdü.

Yapılan paylaşıma göre yeni doğan bir bebeğe 6 aylık olana kadar su verilmesinin doğru olmadığı, anne sütünün yeterli olduğu belirtildi. Yapılan paylaşımın altına gelen binlerce yorumda bir kesim bunu doğru bulurken, bir başka grup ise bebeklere su verilmesi gerektiğini savundu.

Yeni doğan bebeğe su verilir mi?

Dünyaya yeni gelen bir bebeğin tüm ihtiyacını, değerli bir besin kaynağı olan anne sütü yeterince karşılamaktadır. Bu sebeple, annenin sadece anne sütüyle beslenen bebeğine su vermesine gerek kalmıyor. Bebeğe verilen suyun hiçbir zararı bulunmuyor ancak, bebeğe su verilmemesinin asıl sebebi, zaten çok az miktarlarla beslenen bebeğin anne sütü yerine su içmesini önlemek.

Bununla birlikte, bebek anne sütü haricinde mama gibi ek bir gıda alıyorsa, bebeğe su verme ihtiyacı duyulabilir. Başka bir deyişle, bebeğin su tüketimi yaşıyla değil beslenme düzeniyle doğrudan ilişkili. Bu nedenle, annenin ‘anne sütü alan bebeğe su verilmez’ gibi yanlış inanışlara itibar etmeden, doktor kontrolünde bu süreçleri ilerletmesi önerilir.

Bebeklerde su zehirlenmesi nedir?

Basit bir deyişle, bebeklerde su zehirlenmesi veya su toksemisi, vücudun çok fazla su veya başka sıvılar içerek aşırı hidratlanması durumunda ortaya çıkan bir durumdur. Fazla miktarda su, bebeğin sodyum ve elektrolit seviyelerini bozabilir ve bebeğin sağlığı için ölümcül olabilir. Anne sütü veya formül sütü bebeğin su ihtiyacını karşıladığından bebeklere fazladan su vermekten mümkün olduğunca kaçının.

Bebeklerde su ve gıda zehirlenmesi belirtileri nelerdir?

Bebeklerde su zehirlenmesinin bazı belirtileri veya belirtileri:

1. Sinirlilik

Bebeğinizin vücudundaki aşırı miktarda su elektrolit dengesini bozar ve bu da beyin aktivitesinde değişikliğe neden olabilir. Bu bebeklerde sinirlilik veya huysuzluğa neden olabilir.

2. Düşük vücut sıcaklığı

Vücutta daha fazla su olması bebeğinizin normal vücut ısısını düşürebilir. Bu nedenle, bebeğinizin vücut ısısı 36,1 derecenin altındaysa, bunun nedeni su zehirlenmesi olabilir.

3. Şişmiş Yüz

Su zehirlenmesi, vücut vücuttan daha fazla miktarda sodyum attığından bebeğinizin yüzünün şişmesine neden olabilir ve bu da şişmeye neden olabilir.

4. Diğer Belirtiler

Diğer bazı semptomlar arasında kusma , uyuşukluk, seğirme, uyuşukluk, zayıf koordinasyon, kas krampları, soluk veya alışılmadık derecede berrak idrar vb. yer alabilir. Bazı ciddi vakalarda, nöbetlere veya komaya da yol açabilir.

Bebeğinizde yukarıda belirtilen su zehirlenmesi belirtilerinden herhangi birini kaydederseniz, ciddi sağlık komplikasyonlarından kaçınmak için acil tıbbi yardım almalısınız.

Bebeklerde su zehirlenmesinin sebepleri nelerdir?

Kulağa tuhaf gelse de bazen çok fazla su, su sarhoşluğuna yol açarak bebeğinizin sağlığına zararlı olabilir. Bunun nasıl olabileceği konusunda ürküyorsanız, işte su zeirlenmesinin bazı nedenleri;

1. Bebekleri meyve suyu beslemek

Altı aya kadar bebeğiniz tüm su ihtiyacını anne sütünden veya mamadan karşılayabilir ve bu nedenle fazladan suya ihtiyaç duymayabilir. Bununla birlikte, ebeveynler bazen bebeklerine meyve suyu veya su vermeye başlayabilir, bu da bebek te istenmeyen durumlara neden olabilir. Doktorunuz önermediği sürece anne sütü veya mama dışında herhangi bir sıvı ile beslemeyin.

2. Formüle fazla su eklenmesi

Bebeğinize mama sütü verirken, etikette belirtilen tüm talimatlara dikkatle uymanız çok önemlidir. Bazen anne babalar bilmeden veya bilerek mama sütü hazırlarken daha fazla su eklemeleri bebeklerde su zehirlenmesine yol açabilir.

3. Bardağınızdan su vermek

Bazı ebeveynler fincandaki suyu, meyve sularını veya diğer sıvıları bebekleriyle paylaşmayı sever. Bir iki yudum sorun olmayabilir, ancak bazen bebekler fincandan büyük miktarlarda yutarak fazla sıvı tüketimine neden olabilir. Bardağınızdaki sıvıları her aldığınızda paylaşma pratiği yapıyorsanız, yeni doğanlarda ve bebeklerde su zehirlenmesine de neden olabilir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.