Gıda Hattı

Bebekler nasıl beslenmeli? Dyt. Defne Gülcan bebeklerde ek gıdaya geçişi anlattı

5 Ekim 2021, 09:14
Paylaş
Bebekler nasıl beslenmeli? Dyt. Defne Gülcan bebeklerde ek gıdaya geçişi anlattı
Diyetisyen Defne Gülcan, yeni annelere destek sağlayabilecekleri bir açıklamada bulundu. Genç ve anneliği yeni tatmış kadınlara ek gıdaya geçeceklere tavsiyeler verdi.

Bebeklerini nasıl besleyecekleri konusunda bilgilendirmelerde bulunan Gülcan, annelere, ‘ilk 6 ay su bile vermeden sadece anne sütü’ uyarısını hatırlattı. Gülcan, “6-8 aylık bir bebek için anne sütüne ek günlük 200 kalori eklenmelidir. Bu da bir kase yoğurt, bir kase sebze çorbası ve 1 yumurtaya eşittir” dedi.

 “Anne sütü içerisindeki madde ile enfeksiyonu önlüyor”

Kent Alsancak ve Bayraklı Tıp Merkezleri Beslenme ve Diyet Uzmanı Defne Gülcan, bebeklerini beslemede telaşa ve endişeye kapılan anneler için önemli uyarı ve önerilerde bulundu.  Bebeğin ‘ilk 6 ay sadece anne sütü’ ile beslenmesinin yeterli olduğunu vurgulayan Gülcan, son yapılan Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırmasında 6 aydan küçük bebeklerin yüzde 41’inin sadece anne sütü ile beslendiğinin ortaya çıkarıldığını kaydetti. Bebeğe ilk 6 ayda su verilmesine de gerek olmadığını ifade eden Gülcan, “Anne sütünün içerisinde enfeksiyonu önleyen öğeler bulunmakla beraber ekonomik ve her zaman ideal sıcaklıktadır.  Yeterli anne sütü alan bebeklerde tip 1 diyabet, obezite, çölyak hastalığı gibi kronik hastalıkların görülme sıklığı daha azdır. Ayrıca emzirmek annenin sağlığına da olumlu katkıda bulunmaktadır. Kemik erimesi ve kansızlık oluşumunu azaltmada etkilidir” diye konuştu.

 

“9-11 aylık bebeklerde için anne sütü dışında ek 300 kalori alması sağlanmalı”

Şişman bebeğin sağlıklı olacağı inancının yanlış olmasına karşın hala geçerliliğini koruduğunu belirten Gülcan, ek gıdaya geçiş için acele edilmemesi, gereğinden fazla da beklenmemesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Örneğin 6-8 aylık bir bebek için anne sütüne ek günlük 200 kalori eklenmelidir. Bu da bir kase yoğurt, bir kase sebze çorbası ve 1 yumurtaya eşittir. Bu dönemdeki bebekler anne sütüne ek 2 öğüne gereksinim duymaktadırlar. 9-11 aylık bebek için anne sütüne ek 300 kalori eklenmesi gerekirken, bu enerji 3 öğüne bölünüp verilmelidir.”

Ek gıdaya sebzelerden başlanmalı”

Annelere ek gıda tüketimi konusunda da bilgiler veren Gülcan, “Haşlanmış tam yumurta sarısı, 3 dilim ekmek, 2 dilim elma, kıymalı sebze yemeği,1 kayısı, 2 adet köfte, 2 kaşık pilav, 4 yemek kaşığı yoğurt, pekmez bebeğinizin gün içerisindeki gereksinimi karşılayacaktır. Ek gıda dönemine geçişte ise ilk tercih meyve yerine sebzelerden yana kullanılmalıdır. Meyveler şekerli olması nedeni ile nötr bir tat içeren sebzelere göre bebekler için daha cazip hale gelmektedir.  Meyve tercih edilecekse lif içeriği nedeniyle meyve suyu yerine meyvenin kendisi tercih edilmelidir. Ek gıdaya geçişte, bebeğinizin ayına ve tolerasyon duruma göre tercihler yapmak oldukça önemlidir” diye konuştu.

 Gelişime destek beslenme nasıl olmalı Gülcan açıkladı!

Gülcan aylara göre verilebilecek gıda önerilerini ise şöyle sıraladı:

“6. ayda anne sütünün yanına sebze püresi, yoğurt, pekmez veya yumurta sarısı dörtte bir oranında eklenebilir. 7. ayda bu besinlere ek pirinç unu, tam yumurta sarısı, sebze çorbası, meyve suyu, balık, kırmızı ve beyaz et eklenebilir. 8. ayda artık bebeğe iyi ezilmiş ev yemekleri kıymalı ve sebzeli olmak üzere verilebilmektedir. Bu ay tahıl grubundan kırmızı mercimek, kuru fasulye ve nohut ezmeleri tercih edilebilir. 12. ayda ailesi ile birlikte sofraya oturabilecek hale gelen bebeğe ev yemekleri, kıymalı sebze yemekleri, tarhana, unlu ve yoğurtlu çorbalar, makarna ve pilav verilebilmektedir. Alerjik bebeklerde çilek, domates ve balık daha geç başlanabilmektedir. Kesinlikle 12. aydan önce bal verilmemelidir. Bitki çayları ve çay demir emilimini azaltıcı yönü nedeni ile tercih edilmemelidir.

(İHA)

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.