Gıda Hattı

Bebek ve Küçük Çocuk Ek Gıdalarına Yeni Düzenleme Geldi

2 Kasım 2007, 16:46
Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, bebek ve küçük çocukların beslenmesinde ek olarak kullanılan, işlenmiş tahıl bazlı olan ve tahıl bazlı olmayan ek gıdaların tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretim, hazırlama, işleme, muhafaza, depolama, taşıma ve pazarlamasını sağlamak üzere bu ürünlerin özelliklerini belirlemeye yönelik bir tebliğ hazırladı. Bakanlığın söz konusu tebliği, Resmi Gazete'nin yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Sağlıklı bebek ve küçük çocukların beslenmesinde ek gıda olarak kullanılan işlenmiş tahıl bazlı olan ve tahıl bazlı olmayan ek gıdaları kapsayan tebliğe göre, işlenmiş tahıl bazlı ek gıdaların enerjisi 0,8 kcal/g'dan az olmayacak.

Tahıllar, baklagiller, kök veya gövdelerinde nişasta içeren bitkilerin miktarı, ağırlık baz alındığında son karışımın kuru ağırlığının yüzde 25'inden az olmayacak. Tahıl bazlı olmayan ek gıdalarda et, kümes hayvanları, balık veya diğer geleneksel protein kaynağı toplamı ürün ağırlığının yüzde 40'ından az olmayacak.

Toplam karbonhidrat içeriği, sebze suları ve sebze bazlı içeceklerde en fazla 10g/100ml, meyve suları, nektarları ve meyve bazlı içeceklerde 15g/100ml, meyve püre veya pulplarında 20g/100g, tatlı ve pudinglerde 25g/100g, diğer süt bazlı olmayan içeceklerde 5g/100g olacak.

Bir meyve suyunda nektarında veya sebze suyunda son üründeki C vitamini içeriği, 25 mg/100g'dan az olmayacak.

Tebliğ kapsamında yer alan ürünler, kabul görmüş bilimsel veriler ışığında bebek ve küçük çocukların beslenmesinde kullanılması uygun olan bileşenlerden üretilmiş olacak.

Bu ürünlere, yalnızca vitaminler, mineraller, iz elementler ile amino asitler ilave edilebilecek. Ürünler, bebek ve küçük çocukların sağlığına zarar verecek miktarda herhangi bir madde içermeyecek. Ürünlerde her bir pestisit kalıntı seviyesi 0,01 mg/kg'ı aşmayacak.

Ambalaj

Ambalajın aynı yüzünde, ürünün özellikleri, yapısı ve bileşimi itibariyle hangi aydan itibaren kullanılacağı marka ve ürün ismiyle birlikte beyan edilecek. Beyan edilen ay, 4 aydan az olmayacak.

Ambalajlarda, "Bu ürün ilgili sağlık profesyonelinin tavsiyesi ile kullanılmalıdır" ifadesi, 6'ncı aydan önce kullanılan ürünlerde “gluten içerir” veya “gluten içermez” ifadesi yer alacak.

Ürünün satıldığı biçimiyle 100 g veya 100 mL'sinin ve gerektiğinde tüketime hazır hale getirilmiş bir porsiyon ürünün içerdiği yararlanılabilen enerjinin kcal ve kJ olarak miktarı, protein, yağ ve karbonhidrat içeriği, mineral ve vitaminin ortalama miktarları ile kullanım talimatı ile ilgili bilgiler ürün ambalajında bulunacak.

Tebliğ hükümlerine uymayan gıdalar, bebek ve küçük çocuk ek gıdaları olarak satışa sunulamayacak veya tanıtılamayacak.

Bu ürünleri üreten ve satan iş yerleri; tescil ve izin, ithalat işlemleri, kontrol ve denetim sırasında Tebliğ hükümlerine uyacaklar. Bunlara uymayan iş yerleri hakkında ilgili kanun hükümlerine göre yasal işlem yapılacak. Halen faaliyet gösteren ve bu Tebliğ kapsamında yer alan ürünleri üreten ve satan iş yerleri, 1 yıl içinde Tebliğ hükümlerine uyacaklar.

Söz konusu tebliğin yürürlüğe girmesiyle daha önce yayımlanan, “Türk Gıda Kodeksi Bebek ve Küçük Çocuk Ek Besinleri Tebliği” yürürlükten kaldırıldı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.