AramaArama
Gıda Hattı

Bebek Maması Şeker Teklifi Avrupa Birliğince Reddedildi

22 Ocak 2016, 17:35
Paylaş
Bebek Maması Şeker Teklifi Avrupa Birliğince Reddedildi

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu’nun bebek maması formüllerinde Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyesinin üç katına kadar şeker bulunabilmesi talebini reddetti. Oylamada 393 üye ret oyu verirken 305 üye kabul oyu verdi, 12 üye oylamaya katılmadı.

Parlamento’nun İngiliz üyelerinden Keith Taylor Avrupa Komisyonu teklifinin bebek mamalarında Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) tavsiyesinin çok daha üzerinde şeker bulunabilmesini sağlayacağını, özellikle bu kadar erken yaşta bu kadar yüksek miktarda şekerle karşılaşılmasının çocuk yaşta obezite artışına katkıda bulunacağını ve çocukların şekerli tada alışmasına neden olacağını söyledi. Taylor, bebekler ve küçük yaştakiler için şeker seviyelerinin minimumda tutulması gerektiğini düşündüğünü ekledi.

Bebek Maması için Tavsiyelerin 3 Katı Şeker

Mart ayında yayınlanan DSÖ tavsiyelerinde yetişkin ve çocukların günlük serbest şeker tüketimlerini toplam enerji ihtiyaçlarının %10’u ile sınırlandırmaları önerilmişti. Avrupa Parlamentosu üyelerinin oyladığı teklifle bebek maması formüllerinde bulunacak şeker miktarı günlük enerji ihtiyacının %30’una karşılık gelmeye devam edecekti.

Aynı zamanda İngiltere Yeşiller Partisi üyesi olan Taylor Parlamento’nun bebek gıdalarındaki “aşırı” şekere izin vermediğini, Komisyon’un şimdi daha iyi bir teklifle gelmesi gerektiğini söylerken oylama sonucunu “Gol!!” diyerek değerlendirdi.

6 Aya Kadar Emzirme Öneriliyor

Özellikle işlenmiş bebek gıdaları ile ilgili oylamada bebek mamalarının etiketlerinde 6 ayın altındaki bebeklere uygun olmadıkları yönünde net bir ifade bulunması ve 6 ay boyunca emzirme tavsiyesine uyulmasının sağlanması da gündeme geldi.

Bebek ve devam mamalarının pazarlaması konusunda bir itiraz ise kabul edilmedi. Ekim ayında AB üyesi ülkelerin bebek bakımı ile ilgili ve bilimsel yayınlarda bebek maması reklamları bulundurabilmeleri konusunda teklif verilmişti. Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan yönetmelik ise AB hükümetlerinin 6 aya kadar olan bebeklere yönelik ürünlerin reklamlarını yasaklama yetkisi vermekte.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.