Gıda Hattı

Bebek dışkılarında korkutucu miktarda mikroplastik bulundu!

23 Eylül 2021, 18:03
Paylaş
Bebek dışkılarında korkutucu miktarda mikroplastik bulundu!

Son yıllarda yapılan araştırmalar mikroplastikler her yerde bulunduğunu, adeta tüm dünyaya yayıldığını gösteriyor. Şimdi de, bebeklerin bu durumdan ne kadar etkilendiği ortaya çıktı…

Okyanusların en derininde, Antarktika’da… Mikroplastiklere her yerde rastlamak mümkün.

Ne yazık ki besin zincirine de bulaşmış durumda. Farkında olmadan, beslenme yoluyla vücudumuza da bu maddeleri alıyoruz…

Environmental Science & Technology Letters dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma, aynı bölgede yaşayan bebeklerde, yetişkinlerden daha fazla mikroplastik bulunduğunu gösterdi.

Bebeklerdeki mikroplastik miktarı, yetişkinlerden daha fazla!

Sonuçları bilimsel çevrelerde endişeyle karşılanan araştırmaya göre, New York’ta yaşayan, 1 yaşındaki 6 bebeğin dışkısındaki mikroplastik miktarı, 10 yetişkinin dışkısındaki mikroplastikten daha fazla.

Sonuçlar, bebeklerin yetişkinlere kıyasla daha fazla mikroplastiğe maruz kaldığını gösteriyor. Bunun ana nedeni ise plastik biberonlar, emzikler, alıştırma bardakları ve diş çıkarırken bebeklerin sıkça ağzına götürdüğü diğer plastik oyuncaklar.

Sağlık üzerindeki muhtemel etkilerin bebekleri daha ciddi şekilde ortaya çıkabilmesi nedeniyle; elde edilen veriler, bu konu hakkında daha detaylı araştırma yapılmasının önemli bir gereklilik olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar, “Elde ettiğimiz veriler, bebek ve yetişkinlerin mikroplastiğe ne kadar maruz kaldığına ilişkin bir zemin oluşturuyor. Aynı zamanda, bu bulguların onaylanması ve genişletilmesi için, daha büyük bir örneklemle yapılacak çalışmaların gerekliliğini gösteriyor” diye konuştu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.