Gıda Hattı

Bazı kişilerin ciğerleri, sigara içmesine rağmen nasıl sağlıklı kalabiliyor?

9 Ocak 2022, 14:00
Paylaş
Bazı kişilerin ciğerleri, sigara içmesine rağmen nasıl sağlıklı kalabiliyor?

Sigara içmek kalp hastalığı, akciğer kanseri ve ağız kanseri gibi birçok riske neden oluyor. Buna karşın hayatı boyunca sigara içen bazı insanların ciğerleri sağlıklı kalmayı başarıyor. Peki bu nasıl mümkün oluyor?

2015 yılında The Lancet Respiratory Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırma, bu konuyu inceledi.

Araştırmanın esas amacı, bazı sigara tiryakilerinin Kronik Obstrüktif Pulmoner hastalığa (COPD) yakalanırken, bazılarının yakalanmamasının sebebini belirlemekti.

Solunum yolunun daralarak hava akışının tıkanması nedeniyle ortaya çıkan COPD, nefes darlığı, göğüs enfeksiyonu, geçmeyen öksürük gibi hastalıkların bir arada görüldüğü bir durumdur. Dünya genelinde en yaygın 3. ölüm nedenidir, yalnızca ABD’de her yıl 135 bin ölüme yol açmaktadır.

Hiç sigara içmeyenlerden, ağır sigara tiryakilerine geniş bir yelpazedeki 50 bin kişiyi inceleyen araştırmacılar, hem sigara içenlerde hem de içmeyenlerde akciğer işlevi ve sağlığının bir dizi bağımsız genetik değişkenle ilişkili olduğunu belirledi.

Araştırmacılara göre bu genetik farklılıklar akciğerlerin nasıl büyüdüğünü ve kendini tamir ettiğini etkiliyor. Genlerin bunu nasıl yaptığı ise bilinmiyordu ve araştırma kapsamında incelenmedi.

Bu varyasyonlardan biri Kromozom 17 üzerinde tespit edildi. Araştırmacılar, KANSL1 geni üzerindeki çoğaltılmış dizilim kopyalarının sayısının, hem sigara içen hem sigara içmeyen kişilerde akciğerlerin sağlıklı olmasıyla ilişkili olduğunu belirledi.

Genlerimizin akciğer sağlığı üzerindeki etkisini anlamak, hastalara yönelik yeni tedaviler geliştirilmesinin önünü açabilir. Bununla birlikte sigara içmenin her koşulda, herkes için çok zararlı olduğunu unutmayın ve lütfen sağlığınız için sigaradan uzak durun.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.