AramaArama
Gıda Hattı

Bazı kişiler arkadaşlarının yanında neden sürekli telefonla oynar?

30 Ağustos 2021, 11:15
Paylaş
Bazı kişiler arkadaşlarının yanında neden sürekli telefonla oynar?

Arkadaşların, ailenin yanında telefonla oynama alışkanlığında bazı zihin sağlığı sorunlarının rol oynayabileceği bildirildi.

Akıllı telefonlar, aynı anda birden çok işle uğraşmayı kolay, anlaşılır hale getirildi. Ancak bu cihazlar sosyal ortamlarda ‘telefonla oynama’ adı verilen, yeni bir tür kabalığa yol açabiliyor. İngilizcede başkalarının yanında telefonda meşgul olmaya ‘snubbing’ veya ‘phubbing’ de deniyor.

Georgia Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın sonuçları Behaviour & Information Technology dergisinde yayınlandı.

Çok yaygın olsa da, arkadaşların veya ailenin yanında sürekli telefonla oynayarak insanları ihmal etmenin ilişkiler üzerinde olumsuz etkileri olabiliyor. Yapılan araştırmaya göre, bazı faktörler bu davranışı tetikliyor.

Sosyal ortamlarda telefonla oynamak bakın hangi sorunlarla ilişkili?

Çalışmadan elde edilen veriler sosyal anksiyete ve depresyon ile, ‘arkadaşlar arasında telefonla oynama’ davranışı arasında bazı bağlantılar olduğunu gösterdi. Depresyondaki bireyler, arkadaşlarının yanında telefonla oyalanmaya daha yatkın.

Yüz yüze iletişim yerine internet üzerinden sosyalleşmeyi tercih eden sosyal anksiyetesi olan bireyler de bu davranışı daha fazla sergiliyor. Nevrotiklik (duygusal dengesizlik) gibi kişilik özellikleri de de ‘telefonla oynama’ davranışını üzerinde etkili olabiliyor.

Araştırma ekibinden Juhyung Sun, “Tabi ki, sosyal anksiyetesi olan veya depresyondaki bireylerin akıllı telefona bağımlı olma ihtimali de daha yüksek. Arkadaşları ile kafedeyken, yemek yerken; ilişki türünden bağımsız olarak birçok insanın telefonuyla oynadığını görüyorum. İnsanlar bildirimlere karşı çok hassas. Her ses veya ışık geldiğinde, bilinçli veya bilinçsizce telefonumuza bakıyoruz” diye konuştu.

Çalışmanın bir diğer bulgusu da uyumlu insanların arkadaşlarının yanında daha az telefona bakması. Kişilik özelliği olarak uyumlu insanlar, sosyal ortamlarda ve bireysel ilişkilerinde işbirliğine sıcak, kibar ve arkadaş canlısı bir tutum benimsiyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.