Gıda Hattı

Bazı insanlar genetik olarak koronavirüse karşı bağışıklığa sahip!

31 Ekim 2021, 16:00
Paylaş
Bazı insanlar genetik olarak koronavirüse karşı bağışıklığa sahip!

Bir grup bilim insanı, bazı kişilerin genetik olarak COVID-19’a karşı bağışıklık sahibi olabileceğini düşünüyor. Ekip, bu kişileri bularak hastalık için etkili tedaviler geliştirmek amacıyla bir çalışma yapmayı hedefliyor.

Bu iddiayı öne atan çalışma, Nature Immunology dergisinde yayınlandı.

Çalışmada, “Doğal olarak COVID’e dirençli kişilerin tanımlanması, çalışmaya dahil edilmesi ve genetik olarak analiz edilmesi için bir strateji” ortaya konuyor.

Geçmişte, HIV gibi virüslere karşı doğal bağışıklığı olan kişiler, potansiyel tedaviler geliştirilmesi amacıyla çalışıldı incelendi. Koronavirüse karşı verilen mücadeledeki bu girişimler de aynı yaklaşımla yapılıyor.

Etkin bir tedavi geliştirilmesi amaçlanıyor!

Özel olarak koronavirüse karşı doğal bağışıklığa sahip kişiler hakkında henüz pek bilgi yok. Ancak çalışmanın yazarları, böyle kişiler olduğuna işaret eden bulgular olduğunu öne sürüyor.

Çalışmada, “Eşlerden biri dışında tüm üyelerinin enfekte olduğu birçok aile var. Bu da virüse fazlaca maruz kalmasına rağmen, bazı kişilerin virüse karşı bir direnci olabileceğine işaret ediyor” ifadeleri kullanıldı.

Bu kişileri tespit edebilmeyi hedefleyen araştırmacılar, belirledikleri kriterlere uygun 400 kişiye şimdiden çalışmalarına dahil etti. Katılımcı sayısını arttırmak isteyen ekip, bu kişilerin genetik olarak incelenmesiyle koronavirüse karşı etkili bir tedavi geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.