Gıda Hattı

Bazı bireyler neden daha fazla üşüyor?

15 Ocak 2022, 10:01
Paylaş
Bazı bireyler neden daha fazla üşüyor?

Üşümeye doğal bir eğiliminiz olsa da üşümenizi açıklayabilecek çeşitli nedenler var. Şimdi bu nedenlere daha yakından bakalım.

İnsanların vücut sıcaklıkları birbirinden farklı değerler arasında bulunuyor. Aynı ortamda bazı insanlar üşürken bazı bireylere sıcak basabiliyor. Genel olarak çoğunluk bireyin rahat göründüğü bir ortamda sürekli üşüyorsanız bunun altında tıbbi bir sorun olabiliyor.

Aşırı üşümenin sayısız potansiyel nedeni arasında hipotiroidizm, az kalori almak, insanların metabolik hızın düşmesi ve deri altındaki yağın incelmesi nedeniyle soğuk sıcaklıklara karşı daha duyarlı hale gelmesi sayılabiliyor.

Anemi

Elleriniz ve ayaklarınız her zaman donuyor mu? Vücudun dokularına yeterli oksijeni taşımak için yeterince sağlıklı kırmızı kan hücrenizin olmadığı bir durum olan anemi, bu durumun nedeni olabiliyor.

Anemi  kendinizi yorgun ve zayıf hissetmenize neden olabiliyor.

B12 vitamini eksikliği ve demir eksikliği kansızlığa neden olabiliyor. Üşümenize neden olabiliyor. En iyi B12 kaynakları tavuk, yumurta ve balık olarak bilinmekte. Ayrıca demir eksikliği olan kişiler balık, beyaz et, bezelye, soya fasulyesi, nohut ve koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketerek bu eksikliğini kapatabilmekteler.

Tip 2 diyabet

Şeker hastalığı anemi, böbrek ve dolaşım sorunlarına neden olabiliyor. Üstelik bu durum insanların üşümesine neden olabiliyor.

Böbrek hastalığı

Diyabet ve yüksek tansiyon sıklıkla böbrek hastalığına yol açıyor. Bu da böbreklerinizin kanınızı filtrelemek için gerektiği gibi çalışmadığı anlamına geliyor. Çünkü bu durumda vücut ısısı düşük vücut sıcaklığına neden olabilecek tehlikeli seviyelere gelebilmekte.

Periferik arter hastalığı (PAD)

Periferik arter hastalığı (PAD), atardamarlarınızın daraldığı ve uzuvlarınıza kan akışını azaltan yaygın bir dolaşım sorunu.

Son olarak PAD, kol ve bacaklarınızın, ihtiyacını karşılamak için yeterli kan akışını almasını engelliyor. Alt bacağın veya ayakların vücudun diğer bölümlerine kıyasla daha çok üşümesi bu durumun bir işareti olabiliyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.