Gıda Hattı

Bayramda kilo almamak için bu önerilere dikkat!

23 Haziran 2017, 10:24
Paylaş
Bayramda kilo almamak için bu önerilere dikkat!

Ramazan Bayramı’na sayılı günler kaldı. Bir ay süren iftar ve sahur düzeninden sonra Bayram sabahı tatlılar, hamur işleri, kızartmalardan oluşan enfes bir kahvaltı sizi bekliyor olacak. Beslenme ve Diyet Uzmanı Serap Güzel bayramda kilo almamak ve dengeli beslenmek için dikkat edilmesi gereken püf noktaları anlattı.

Güne kahvaltı ile başlayın, ara öğünleri atlamayın. Öğle ve akşam yemekleri de yemelisiniz. Özlediğiniz yiyecekler, kısa süren iftar ve sahur arasında yemek için yetiştiremediğiniz güzel tatlılar olabilir. Özlenen tatları mümkün olduğunca haftalara dağıtarak yemeye çalışın.

Ağırlık kontrolünü sağlayın. Her gün kalorisi yüksek bir şeyler yediğinizde bu size 1-2 hafta içinde kilo aldırabilir. Günlük beslenme dengesi sağlanmalı.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Serap Güzel

Sebzeler kurtarıcınız

Evde olduğunuz öğünleri hafif sebze yemekleri ile geçiştirin; çünkü dışarıda olduğunuzda, bayram ziyaretine gittiğinizde size mutlaka yiyecek bir şeyler, tatlılar ikram edilecektir. En hafif besinler sebzelerdir, az yağlı sebzeler, sizin için kurtarıcı öğünlerdir.

Hareketli olun

Yürüyerek gidebileceğiniz yerlere yürüyün, büyük şehirler için belki zor fakat yine de arabayı daha az kullanmaya çalışın. Akşamları yürüyüş yapın, illa spor salonuna, sahile gitmenize gerek yok. Sokağa çıkıp yürüyün. En azından erken saatlerde yenilen ikramların birazını yakmış olursunuz.egzersiz-spor-3-gidahatti

Bol su ve düşük kalorili içecekler için

Yaz dönemi olduğu için bol su içmeye devam edin. Sebzelerden oluşan düşük kalorili içecekler hem sıvı ihtiyacınızı karşılar, hem de daha çok yemenizi önler. Aralarda bol sebzeli, naneli, limonlu, buzlu soğuk su için.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.