AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Bayram tatili kaç gün, hangi gün başlıyor?

Bayram tatili kaç gün, hangi gün başlıyor?
16 Temmuz 2021, 17:54

Bayram ne zaman? Kurban bayramı hangi gün? Bu yıl toplamda 9 gün sürecek olan Kurban bayramı 17 Temmuz Cumartesi günü başlayıp, 25 Temmuz Pazar günü sona erecek. İşte detaylar...  

Bayram tatili kaç gün, hangi gün başlıyor?

Bayram tatili için Cumhurbaşkanı Erdoğan şu açıklamada bulundu;

"Önümüzdeki hafta idrak edeceğimiz mübarek kurban bayramınızı şimdiden tebrik ediyorum. Ülkemizde de Kurban Bayramı için tüm kurumlarımız hazırlıklarını yürütmektedir.

Bayram tatili vesilesi ile yola çıkacak tüm vatandaşlarımdan trafik kurallarına harfiyen riayet etmelerini, can ve mal kaybı ile sonuçlanacak kazalara karşı şimdiden dikkatli olmalarını rica ediyorum.Pazartesi gün yarım günü salıdan cumaya ise tam gün tatildir. Pazartesi günkü yarım günü idari tatil olarak belirleme günü kararı aldık.

16 Temmuz Cuma akşamından 26 Temmuz sabahına kadar sürecek bir tatile kabul oluyorlar. 15 Temmuz günü başlıyoruz. 16'ında herkes mesaisinde olacak.
Buna göre kamu görevlilerinin 11 günlük tatil için uygulaması gereken süreçler şu şekilde olacak;

İsteyen yıllık izin ile 11 güne çıkarabilecek

Kamu görevlileri için 11 günlük izin, 16 ve 19 Temmuz tarihlerinin resmi tatil ilan edilmesiyle gerçekleşebilecekti. Ancak 16 Temmuz günü için herhangi bir karar alınmadı. Sadece 19 Temmuz idari izin olarak belirlendi. Kamu çalışanlarının 11 günlük izinden faydalanması, 16 Temmuz tarihini yıllık izin olarak alması halinde mümkün olacak.

Kurban Bayramı ne zaman?

Kurban Bayramı arefe günü 19 Temmuz Pazartesi gününe denk geliyor. Bayramın birinci günü ise 20 Temmuz’da idrak edilecek. Kurban Bayramı 1. Günü: 20 Temmuz Salı

Kurban Bayramı 2. Günü: 21 Temmuz Çarşamba

Kurban Bayramı 3. Günü: 22 Temmuz Perşembe

Kurban Bayramı 4. Günü: 23 Temmuz Cuma

Bayram namazı saat kaçta?

Kurban Bayramı namaz vakitleri Diyanet İşleri tarafından açıklandı. İstanbul'da bayram namazı saat 06:23, Ankara'da bayram namazı 06:10'da Bursa'da bayram namazı saat 06:25'de kılınacak... İşte il il bayram namaz vakitleri

İstanbul Bayram namazı saat kaçta?

2021 Kurban Bayramı namazı İstanbul'da 06.23'te kılınacak

Ankara Bayramı namazı saat kaçta?

Ankara'da Kurban Bayramı namazı saat 06.10'da kılınacak

İzmir Bayram namazı saat kaçta?

İzmir'de bayram namazı saat 06.36'da kılınacak

İL İL 2021 KURBAN BAYRAMI NAMAZ VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYIN

Bayram namazı

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı namazları ikişer rekâttır ve kılınışları aynıdır.

Bayram namazları cemaatle kılınır. Namaz vakti girince, ezan ve kamet getirilmeksizin imam-hatip, Ramazan veya Kurban bayramı namazına niyet eder. Cemaat de aynı şekilde bayram namazını kılmak üzere mevcut imam-hatibe uymaya niyet eder.

İmam, "Allâhü ekber" diyerek tekbir alır ve ellerini bağlar. Cemaat de aynı şekilde tekbir getirip ellerini bağlar. İmam ve cemaat içlerinden "Sübhâneke" duasını okur. Sonra İmam ve cemaat, "Allâhü ekber" diyerek tekbir alır, eller kulaklar hizasına kadar kaldırılıp yana bırakılır. Sonra aynı şekilde "Allâhü ekber" diyerek bir tekbir daha alınır ve eller yine yana bırakılır. Üçüncü kere "Allâhü ekber" diyerek tekbir alınır ve bu sefer eller bağlanır. Tekbirler arasında üç defa "sübhanellâhi’l-azîm" diyecek kadar beklenir. Bundan sonra cemaat susup bekler. İmam, gizlice eûzü-besmele çeker, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur, sonra rükû ve secdeler yapılır ve ikinci rekâta kalkılır. İkinci rekâtta imam, gizlice besmele çeker, "Fatiha" ve "zamm-ı sûre"yi yine sesli olarak okur.

Ardından imam ve cemaat, "Allâhü ekber" diyerek tekbir alır, eller kulaklar hizasına kadar kaldırılıp yana bırakılır. Peşinden aynı şekilde "Allâhü ekber" diyerek bir tekbir daha getirilip eller yine yana bırakılır. Sonra aynı şekilde üçüncü bir tekbir daha alınır ve eller yine yana salınır. İlk rekâtta olduğu gibi ikinci rekâtta da tekbirler arasında üç defa "sübhânellahi’l-azîm" diyecek kadar beklenir. Üçüncü tekbirin akabinde "Allâhü ekber" diyerek rükûa varılır. Tıpkı birinci rekâtta olduğu gibi rükû ve secdeler tamamlanır. İkinci secdeden sonra oturulur. "Tahiyyât", "Salli" "Bârik", "Rabbenâ âtinâ" ve "Rabbena’ğfirlî" duaları okunur. Sağa ve sola selam verilerek namazdan çıkılır.

Buna göre bayram namazlarının her iki rekâtında, diğer namazlara göre fazladan üçer tekbir getirilmiş olur ki bunlara "zevâid tekbirleri" denir. Bu tekbirleri getirmek vaciptir.

Şafiî mezhebine göre her iki rekâtta da Fatiha sûresinden önce olmak üzere, birinci rekâtta yedi, ikinci rekâtta beş tekbir alınır.

Selam verildikten sonra İmam-hatip minbere çıkıp bir hutbe okur. Bu hutbe Cuma hutbesinde olduğu gibi iki kısımdan oluşur. Hutbeye "Allâhu ekber, Allâhu ekber, lâ ilâhe illallâhu vellâhu ekber, Allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd" diye tekbir getirilerek başlanır. Cemaat de tekbire katılır.

İmam-hatip, bayram hutbelerinde genel olarak bayramın birleştirici özelliğinden bahseder. İslâm kardeşliği, yardımlaşma gibi konulara değinir. Ayrıca, Ramazan bayramı hutbesinde, zekât ve sadaka ibadetleri; Kurban bayramı hutbesinde ise Kurban ibadeti ve teşrik tekbirleri hakkında bilgiler verir.

"Teşrik tekbirleri"; Kurban Bayramı arefesinde sabah namazından başlayıp bayramın dördüncü günü ikindi namazı sonrasına kadar yirmi üç vakitte farz namazların ardından getirilen tekbirlerdir. Bu tekbirler vaciptir.

Teşrik tekbirleri; "Allâhü ekber, Allâhü ekber, lâ ilâhe illallâhu vellahu ekber, Allâhü ekber ve lillahi’l-hamd" cümlelerinden oluşur.

Bayram namazı farz mıdır?

Bayram namaz Hanefî mezhebinde, cuma namazının vücûb şartlarını taşıyan kimselere vâciptir. Cuma namazı için lazım olan bütün şartlar, bayram namazları için de lazımdır.

Diyanet'e göre Kurban Bayramı'na kaç gün kaldı

021 yılında 19 Temmuz Pazartesi, arife günü ile başlayacak olan Kurban Bayramı tatili, 23 Temmuz Cuma günü sona eriyor. Toplamda 4,5 günlük bir tatil olan Kurban Bayramı tatili, 2021 yılının en uzun resmi tatili denebilir.

Kurban Bayramı Arifesi: 19 Temmuz Pazartesi

Kurban Bayramı 1. Gün: 20 Temmuz Salı

Kurban Bayramı 2.Gün: 21 Temmuz Çarşamba

Kurban Bayramı 3.Gün: 22 Temmuz Perşembe

Kurban Bayramı 4. Gün: 23 Temmuz Cuma

Kurban kesmenin önemi nedir?

Kurban kesmek, Müslümanların Allah’a şükretmesine, boyun eğmesine ve varlığına inandığını göstermesine vesile olan bir ibadettir. Hem kişi hem de toplum için fayda sağlayan bir ibadet olan kurban, yardımlaşmayı ve dayanışmayı artırır. Hac suresinde Allah, “Kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belirli günlerde Allah’ın adını ansınlar. Artık onlardan siz de yiyin, yoksula fakire de yedirin” buyurarak Müslümanları dayanışmaya teşvik eder.

Allah, ‘’Biz, (İbrahim’e) büyük bir kurbanlık vererek onu (İsmail’i) kurtardık’’ ayetiyle kurban kesmenin önemine vurgu yaparken aynı zamanda Allah rızası için kurban kesmeni pek çok belayı def edeceğine de dikkat çekmektedir.

Hz. İbrahim’in Allah için oğlunu kurban etmeye karar verdiği sırada Allah oğlu yerine ona bir koç göndermiş ve Hz. İsmail’i kurtarmıştır. Bu olayın yıldönümü olarak Müslümanlar her sene Kurban Bayramı günlerinde Allah için kurban verir. Böylelikle Müslümanlar Kurban Bayramı’ndan Hz. İbrahim’in sınavını başarıyla tamamlamasını ve oğlu Hz. İsmail ile birlikte Allah’a olan mutlak itaatlerini hatırlamış olurlar.

Kurban keserken nasıl tekbir getirilir?

Kurban keserken kurban kesecek olan kişinin doğru bir şekilde tekbir getirmesi kurban ibadetinin Allah katında kabul edilmesi için çok önemlidir.

Kurban kesecek olan kişinin üç kere bayram tekbiri okuması gerekir. Daha sonra, Bismillahi Allahü Ekber tekbiri getirerek hayvanın boğazı kesilir. Bismillahi derken, düzgün söylenilmesi gerekir. Bismillahirrahmanirrahim demek de caizdir. Ancak daha doğru olanı, Bismillahi Allahü Ekber demektir.

Kurban keserken nelere dikkat edilmelidir?

Kurban keserken dini usullere uygun olması için bazı kriterlere dikkat edilmesi gerekir. Kurban keserken dikkat edilmesi gerekenler:

 • Kurban keserken, hayvanın canı çıkmadan bir başkası besmelesiz olarak kafasını keserse, kurban uygun olmaz,
 • Solak insanların sol eliyle kurban kesmesinde bir sorun yoktur,
 • Erkek ve kadın Müslümanın, delinin, cünübün, çocuğun bunağın ve sarhoşun besmeleyle olmak şartıyla kestiği kurban kabul olur. Ehl-i kitaba ait yani Hristiyan veya Yahudi'nin kestiği kurban da sayılır. Ancak kurbanın ehl-i kitaba kestirilmesi mekruhtur.
 • Kurban edilecek olan hayvana acı çektirilmemesi ve korkutulmaması gerekir,
 • Bu sebeple hayvanlar kurban kesmeyi bilen kişiler tarafından kesilmelidir,
 • Boğazlama işlemi süratli bir biçimde yerine getirilmeli ve hayvanın canını teslim ederken acı çekmesinin önüne geçilmelidir,
 • Kurban kesilecek yerin kurban kesmeye uygun olacak kadar temiz olması gerekir,
 • Birden çok kurban kesilecekse kurbanların birbirini görmemesi gerekir.

Kurban satış ve kurban kesimi tedbirleri! Kurban satış ve kesim yerlerinde uygulanacak kurallar

Kesim yerlerinde randevu sistemi?

Pandemi devam ederken gerçekleşecek olan Kurban Bayramı nedeniyle birtakım tedbirler alınacak. Kurban satış yerleri Covid-19 tedbirleri kapsamında kalabalık olmaması için randevu sistemiyle alım yapacak. Kurban satış yerleri İstanbul için bayramdan önce 15 gün İstanbul dışındaki iller için 1 ay önce hazırlanacak. Bu tarihten önce hayvan girişinin yapılması yasaklandı. İstanbul'da kurbanlık hayvan girişleri 5 Temmuz tarihinde başladı. Kurban satış yerleri kalabalık olmaması için hayvan satış alanında 8 metrekareye bir kişi olacak şekilde kontrollü bir şekilde sağlanacak.

Kurban pazarlığında el sıkışma yasağı

Geçtiğimiz yıl getirilen kurban pazarlık sırasında tokalaşma yasağı bu sene de devam edecek. Kurban satışı sırasında taraflar anlaşma için tokalaşmayacak. Sosyal mesafenin korunması için alınan kurban satışı sırasından gelenekleşen el sıkışma bu sene de gerçekleşmeyecek. Kurban satış yeri içerisinde el yıkamak için lavabolar ve sabunlar bulunacak.

Kurban kesim yerlerinde alınacak tedbirler

Kurban kesim yerlerinde bulaş riskini en aza düşürmek için birtakım tedbirler alındı. Tarım ve Orman Müdürlüklerine gönderilen kurban kesim yerleri tedbirleri afiş ve broşüler halinde dağıtılmaya başlandı. İşte kurban kesim yerlerinde alınacak tedbirler;

 • Covid-19 tedbirlerine uygun şekilde giriş çıkışlar ayarlanacak,
 • Kurban kesim yerlerinde ve kurban satış yerlerinde maske takma zorunlulupu olacak,
 • Kurban pazarına ve kurban kesim yerlerine girişte ateş ölçümü yapılacak,
 • Belirli aralıklarla dezenfektan yerleştirilecek,
 • Kurban kesim yerleri ve kurban pazarları düzenli olarak dezenfekte edilecek,
 • Kalabalık alanlarda ihtiyaç olması durumunda tek kullanımlık çatal, bıçak ve bardak kullanılacak,
 • Hayvan kesim yerlerin de görev alacak olan kişilere salgın tedbirleri ile ilgili eğitim verilecek,
 • Toplu giriş yasaklanacak bekleme alanlarına yalnızca hayvan sahibi girebilecek,
 • Yoğunluk oluşmaması amacıyla kurban kesim işlemleri randevu ile yapılacak,
 • Kurban kesim yerlerinde bulunan kasaplara Covid-19 hakkında tedbir eğitimi verilecek,
 • Kesilen hayvanlara ait hastalıklı organlar, kesim sırasında oluşan atık ile özellikle kist hidatik tehlikesine karşı karaciğerler ve akciğerler kesinlikle evcil ve yabani hayvanlara verilmeyecek,
 • Park, bahçe ve meydanlarda kısacası izin verilen kurban kesim yerleri dışında kurban kesim yapanlar cezalandırılacak,
 • Kurallara uymayan vatandaşlara 96 bin lira ceza verilecek,
 • Belediye ve köy muhtarlarınca tedbirlere uyulup uyulmadığı sürekli olarak kontol edilecek.

Kurban vekaleti nasıl verilir?

İslam dininde Müslümanlar kurban ibadetini kendileri yerine getirebileceği gibi vekalet yoluyla da kurban kestirebilir. Kurbanı kendisi kesemeyecek olan Müslümanların gözü ise ‘’Kurban vekaleti nasıl verilir?’’ sorusunda. Kurban vekaleti verecek olan kişinin niyet etmesi zorunludur.

 • Kurbanı vekaleti veren kişiler kalben ‘’Allah rızası için bayram kurbanımı kesmeye seni vekil ettim’’ diye niyet etmelidir.
 • Kurbanı başkası alıp başkası kesecekse, ‘’Bayram kurbanımı almaya, aldırmaya, kesmeye ve kestirmeye seni umumi vekil ettim’’ şeklinde niyet etmelidir.
 • Kurban vekaleti verecek olan kişi kısaca, ‘’Kurban işimi hâlletmek için seni umumi vekil ettim’’ de diyebilir.
 • Kurban vekaleti, kesim esnasında hayvanın yanında bulunan bireylerce sözlü olarak da verilebilir.
 • Vekâlet, yazılı olarak ya da telefon, internet gibi yollarla verilebilir,
 • Kurban kesmeye vekil olan kişi, kurban sahibinden haberi olmadan veya umumi vekil edilmedikçe başkasını kendine vekil yapamaz. Umumi vekil ise bir başkasını vekil yapabilir.

Dolayısıyla kurbanın yurt içinde başka bir ilde ya da yurt dışında kesilmesinde sakınca bulunmaz. Kurban ibadetinde önemli olan, kişinin niyetidir. Kurbanı Allah rızası için kesmek isteyen bir kişi ister kendi kendine isterse de vekaleten kestirebilir.

Kurban vekalet ücreti ne kadar?

Kurban ibadetini yerine getirmek isteyen Müslümanlar Kurban Bayramı öncesi belirlenen ücrete göre kurban vekaletini verir. Bu yıl vekalet ücreti yurt içinde 1125 lira olarak belirlenirken yurt dışında 925 lira oldu. Kurban vekaleti verilirken ibadetinin kabul olması için muhakkak bir para ödenmesi gerekmez. Bir kişi ‘’Kurban işimi hallet’’ dese ve kurban vekaleti verdiği kimseye para vermese de olur. Kurban vekaleti verdiği kişi bir hayvan alıp kesebilir yahut kurban sahibinin aldığı kurbanı kesebilir.

Kurban vekaleti ne zaman verilir?

Kurban ibadetinin kurban vekaleti vererek yerine getirmek isteyen vatandaşların aklında ‘’Kurban vekâleti ne zaman verilir?’’ sorusu belirdi. Kurban vekâleti vermek için özel ve önceden belirlenmiş bir zaman bulunmaz. Ancak kurban vekaleti kurban kesilmeden önce verilmelidir. Kurban kesildikten sonra verilen vekalet geçerli olmaz.

Kurban vekaleti nedir?

Kurban ibadetiyle mükellef olan ancak kurban kesmeye engeli olan kişiler kurban vekaleti verebilir. Vacip bir ibadet olan kurban, kurban kesemeyen kişilerin de yerine getirmesi gereken bir ibadettir. Kurbanlık hayvanı kesme yetkinliğine sahip olmayan bireylerin, kesme yetisine sahip olan birisine bu hakkı tanımasına kurban vekaleti denir. Kurban vekaleti veren kişilerin kurban kesilirken orada olma zorunluluğu yoktur. Sözlü, yazılı, telefon veya internet üzerinden de vekalet verebilir.

Kurbanlık hayvan tartı ile mi alınır?

Din alimlerine göre kurbanlık hayvan, kilo birim fiyatı belli olmak şartıyla canlı olarak tartı ile alınabilir ve satılabilir. Bunun yanında toplumda herhangi bir kavga, kargaşa ve anlaşmazlığa neden olmayan yaygın bir uygulama varsa, kurbanlık hayvan karkas halindeki kilosu hesaplanarak alınabilir ve kesildikten sonra parasının ödenmesi şartı konularak satılabilir. Bu şekilde bir satışın İslam usüllerine uygun olması için kurbanlık hayvan alan ve kurbanlık hayvan satan tarafın kendi arasında anlaşması gerekir.

Kurbanlık kilo fiyatları

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala kurban satış ve kesim alanlarında da hareketlilik başladı. İstanbul Kemerburgaz’da bulunan kurban satış ve kesim yerinde satışlar hızlandı. Kurban bayramının ilk günü hayvanlarını kesmek isteyen vatandaşlar kurban satış yerlerine gelerek yer ayrıttı.

Kurban satış ve kesim alanına gelen vatandaşlar maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymaları konusunda uyarıldı. Kurbanlıkların bulunduğun alanın sürekli temizlenerek korona virüs tedbirlerine önem verildiği görüldü.

Kurban pazarında 600 kilo civarında büyükbaş hayvanların 24 bin TL civarında, Küçükbaş hayvanların da bin 800 TL ila 4 bin 500 TL arasında satışa çıkartıldı.

Kemerburgaz’da bulunan kurban satış ve kesim yerinde ziraat mühendisi olarak çalışan Ramazan Gürses, “Kurban Bayramı hazırlıklarımız başladı yaklaşık 1 ay öncesinden hizmete girdik. 600 adet büyükbaş ve 300 adet küçük baş hayvanımız satıldı. Kurbanlarını erken alan vatandaşlarımız bayramın ilk gününe burada kestirebilmelerine olanak oluyor. Kesim dahil 600 kilo civarında büyükbaş hayvanlarımız 24 bin TL civarında satılıyor. Bu sene geçen seneye oranla maliyetlerin yükselmesi ile birlikte kurban fiyatlarında bir miktar artış bulunuyor. Küçükbaş hayvanlarda kesim dahil bin 800 TL den başlayıp 4 bin 500 TL fiyatına kadar çıkabiliyor” dedi.

Fiyatlar 2020 yılına göre daha pahalı: Kurban fiyatlarının geçen seneye oranla arttığını belirten Doğan Taşdemir, “ Geçen seneye oranla fiyatların biraz pahalı olduğunu düşünüyorum. Genelde hep buradan alışveriş yapıyoruz 7 hisse ile büyükbaş kurban almak istiyoruz. Güvendiğiniz yerden almak her zaman daha güzel. Fiyatlar geçen seneye oranla pahalı” diye sözlerini tamamladı.

Kızılay kurban vekalet fiyatları:

Kızılay, gelenekselleşen vekâletle kurban kesim kampanyası ile yurt içi ve yurt dışı kurban fiyatlarını belirledi. Vekâleti alınacak kurban hisseleriyle milyonların sofralarını bereketlendirmeyi hedefleyen Kızılay, Kurban bayramının dayanışma ve yardımlaşma ruhunu dünyanın farklı coğrafyalarında yaşatacak.

“Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye” sloganıyla kampanya başlatan Kızılay, Türkiye dâhil 21 ülkede toplam 150 bini aşkın hisselik kurban kesmeyi hedefliyor. Kızılay, 2021 yılı için vekalet bedelini ise yurt içi ve yurt dışı bin 50 TL olarak belirledi. Yurt dışından vekalet vermek isteyenler ise 125 Dolar veya 105 Euro bedel karşılığında bir hisselik vekaletini Kızılay’a verebilecek.

Hangi hayvanlar kurban edilir:

Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, organları tam ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önem arz eder. Bu nedenle, kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memelerinin yarısı kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmaz (Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 6). Ancak, hayvanın doğuştan boynuzsuz olması, şaşı, topal, hafif hasta, bir kulağı delik veya yırtılmış olması, memelerinin yarıdan daha azının olmaması, kurban edilmesine engel değildir. (Kâsânî, Bedâi‘, V, 75-76). Bunun yanında kesileceği yere gidemeyecek derecede topal olan hayvanlar da kurban edilemez. Buna göre hayvanın değerini düşürücü nitelikteki kusurlar kurbana engeldir.

Kurbanlık dana, koyun, kuzu, koç ne kadar?

Canlı kurbanlık fiyatları ne kadar?

Canlı büyükbaş kilogramı bölgeye ve şehre göre 32-34 TL arasında değişiyor. Küçükbaşın canlı kilogramı ise 28-30 TL arasında seyrediyor. Marketlerin fiyatları ise kilogramına göre ortalama 1.900 ila 2.100 TL arasında değişiklik gösterirken vatandaşlara 9 taksit imkânı sunuluyor.

Kurbanlık hisse fiyatları 2021

Büyükbaş hayvanların hisseli satışı için 7'de 1 oranında paya sahip olmak isteyen vatandaşlar, kurbanlık hisse fiyatları hakkında araştırma yapıyor. 1/7 hisse fiyatları da 2 bin ila 3 bin lira arasında değişiklik gösteriyor.

1100 TL bayram ikramiyesi yattı mı?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, emekli ikramiyeleri bugün hesaplara yatmaya başladı. Buna göre Bağ-Kur emeklilerinin Kurban Bayramı ikramiyeleri 16 Temmuz’da hesaplara yatmaya başladı. Bu kapsamda emekli sandığı kapsamındaki vatandaşların Temmuz ayı enflasyon farkı, Temmuz maaşları ve bayram ikramiyeleri de 15 Temmuz’la beraber ödenecek.

2021 Kurban Bayramı 500 TL bayram harçlığı verilecek mi?

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından 500 TL bayram harçlığı dağıtıldığı iddialarına yönelik açıklama geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

* Bazı sosyal medya mecralarında bakanlığımızca bayram harçlığı dağıtıldığı yönünde gayriciddi paylaşımlar ve videolar yayınlanmaktadır.

* Bakanlığımız e-Başvuru sistemi vatandaşlarımıza başvurusu ile ilgili belgeleri sistem üzerinden elektronik ortamda da gönderme imkanı sunan son derece önemli hizmettir.

* Bakanlığımızca e-Başvuru ya da Açık Kapı uygulamamız üzerinden bayram harçlığı ödemesi yapılması kesinlikle söz konusu değildir.

* Vatandaşlarımızı yanış yönlendiren bu tür art niyetli paylaşımları yapanlar hakkında siber suçlarla mücadele birimlerimiz gerekli takibi yapmakta olup, ilgililer hakkında gerekli suç duyurusunda bulunulacaktır.

Bayrama özel kredi fırsatları - Bayram kredisi veren bankalar ve güncel kredi oranları…

Bankalar müşterilerine kredi vermeye devam ediyor. Kurban Bayramı öncesinde paraya ihtiyacı olanlara yönelik olarak kredi kampanyaları ortaya çıkmaya başladı. Kurban Bayramı yaklaşırken kredi ihtiyacı olan ve borçlarını ödemek isteyen vatandaşlar bankaların verdiği özel düşük faizli kredilere yönelik araştırma yapıyor.

En düşük ihtiyaç kredisi faizi yüzde 1.35 olarak gerçekleşti. 50 bin lira kredi çeken birisi 36 ayda geri ödemeyi seçtiğinde aylık 1843 lira ödeme yapması gerekiyor.

Pazarlık payı bulunuyor

Bankadan kredi talebinde bulunduğunuzda faiz konusunda esneklik talep etmeniz halinde küçük de olsa müşteri temsilcileri faiz indirimi yapabiliyorlar. Bu sayede hayat sigortasının parasını faizden çıkarmış olabilirsiniz.

Bayram arefesi (arife) ne zaman hangi gün?

Kurban Bayramı arefe gününde yapılacak ibadetler, Müslümanların odaklandığı konulardan oldu. Peygamberimiz "Arefe gününden daha çok Allah'ın cehennem ateşinden insanları âzat ettiği bir gün yoktur" buyurmuş, yine "Arefe günü tutulan orucun bundan önce ve sonra birer yıllık günahları örteceği Allah'tan umulur" diyerek arefe gününün faziletini vurguladığı bu mübarek gün 19 Temmuz Pazartesi gününe denk geliyor. Arefe günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar yirmi üç vakit farz namazların peşinden, selâmdan sonra teşrik tekbiri getirmek vaciptir.

Arefe günü ne zaman?

Kurban Bayramı arife günü 19 Temmuz Pazartesi gününe denk geliyor. Bayramın birinci günü ise 20 Temmuz'da idrak edilecek.

Arefe günü neler yapmalı?

Arefe (Arife), Kurban bayramının bir gün öncesi olan Zilhicce ayının dokuzuncu günüdür. Haccın iki rüknünden biri olan vakfe bugünde yapılır. Arefe günü Arafat'ta, öğle namazının farzı ile ikindi namazının farzı öğle vaktinde peş peşe kılınır (cem-i takdim).

Arefe günü güneş batınca hacılar Arafat'tan Müzdelife'ye hareket ederler. Arefe günü, Arafat'ta hacılar, vakitlerini dua, namaz, zikir, tesbih, va'z dinleme, Kur'ân okuma vb. ibadetlerle geçirirler.

Peygamberimiz arefe gününün faziletine ilişkin olarak "Arefe gününden daha çok Allah'ın cehennem ateşinden insanları âzat ettiği bir gün yoktur" buyurmuş, yine "Arefe günü tutulan orucun bundan önce ve sonra birer yıllık günahları örteceği Allah'tan umulur" dediği (Müslim, “Sıyâm”, 196-197) nakledilmiştir.

Arefe günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar yirmi üç vakit farz namazların peşinden, selâmdan sonra teşrik tekbiri getirmek vaciptir.

Teşrik tekbiri de şöyledir: "Allâhu Ekber, Allâhu Ekber, Lâ İlahe İllallâhu Vallâhu Ekber. Allâhu Ekber Velillâhil hamd."

İster cemaatle, ister yalnız başına namaz kılan, kurban kesen veya kesmeyen yolcu olan veya olmayan kadın-erkeğin; farz olan her namazın peşinde Teşrik tekbirlerini getirmesi gerekir.

Arefe günü bankalar açık mı?

Bankaların bayram tatilinde nasıl çalışacağı henüz netlik kazanmadı. Ancak 19-25 tarihlerinde arasında bankaların kapalı olacağı tahmin ediliyor. 19 Temmuz'un yarım gün resmi tatil olmasından dolayı bankaların da yarım gün tatil olması muhtemel.

16 Temmuz tarihinde bankalar normal hizmet vermeye devam ediyor.

Arefe günü yapılacak ibadetler

Arefe gününe hürmet edilmeli, günaha girmemeye dikkat edilmelidir.
Arefe günü çokça dua ve istiğfar edilmelidir.
Arefe günü çokça ihlas suresi okunmalıdır.
Bu önemli gün içerisinde bolca Kuran’ı Kerim okunmalıdır.
Arefe günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar yirmi üç vakit farz namazların peşinden, selâmdan sonra teşrik tekbiri getirmek vaciptir.
Teşrik tekbiri de şöyledir: "Allâhu Ekber, Allâhu Ekber, Lâ İlahe İllallâhu Vallâhu Ekber. Allâhu Ekber Velillâhil hamd."
İster cemaatle, ister yalnız başına namaz kılan, kurban kesen veya kesmeyen yolcu olan veya olmayan kadın-erkeğin; farz olan her namazın peşinde Teşrik tekbirlerini getirmesi gerekir.

Aefe günü 1000 İhlas okumanın fazileti nedir?

İhlâs Sûresini farklı sayılarda okumanın fâziletlerine dair hadisler olduğu (1) gibi, 1000 defa okumanın faziletiyle igili rivayetler de vardır:

"Arefe günü Besmele ile bin İhlâs okuyanın günahları affedilir ve duası kabul olur." (Ebu-ş şeyh)

Bir hadis-i şerifte:

Kim ihlâs suresini Arefe gününde öğle ile akşam arasında bin defa okursa Allah (cc), ona ne isterse verir." buyrulmaktadır.

Hadis-i şeriflere göre; "İhlâs suresini okumak kul hakkı hariç diğer bütün günahların affına vesiledir." (Ebu-ş şeyh)

Satın alınan kurbanlığın ölmesi durumunda ne yapılmalı?

Satın alınan kurbanlığın kesilmeden önce ölmesi hâlinde satın alan kişinin maddi durumuna göre farklı hüküm uygulanır. Şayet kişi varlıklı ise, başka bir hayvanı kurban olarak keser. Çünkü kendisine vacip olan kurbanı kesmiş değildir.

Fakat yoksulsa yenisini almasına gerek yoktur. Çünkü yoksula kurban vacip değildir, satın almakla, satın aldığı hayvanı kesmeyi kendisine vacip kılmıştır. Aldığı hayvan ölünce, vücûbiyet düşer ve yenisini almak gerekmez (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 160; Kâsânî, Bedâi‘, V, 66).

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.