AramaArama
Gıda Hattı

Batı Karadeniz’deki sel afetinin bilançosu açıklandı

4 Eylül 2021, 22:28
Paylaş
Batı Karadeniz’deki sel afetinin bilançosu açıklandı

Bartın, Kastamonu ve Sinop’un ilçelerinde etkili olan sel felaketinin bilançosunun 3,5 milyar TL olduğunu bildiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Yeni inşa edilen binalar daha güvenli olacak, selin tüm izleri 1 yıl içerisinde tamamen silinecek.” dedi.

Bartın’ın Abdipaşa ilçesinde halka hitap eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Batı Karadeniz illeri Bartın, Kastamonu ve Sinop illerini etkileyen sel felaketinin bilançosunu açıkladı.

Sel afetinin bilançosu 3,5 milyar lira

“Köy yolu, su, köprüler, bu rakamı belki de ilk kez burada duyacaksınız” diyen Soylu, şöyle devam etti:

“Bu selin karşılığı ödediğimiz tazminat, yapacağımız yatırım şu ana kadar bizim hesaplamalarımızla 3,5 milyar, eski parayla 3,5 katrilyonu aştı. Sayın Cumhurbaşkanımızın bir talimatı oldu. Kayıplarımızı geri getiremeyiz, ancak vatandaşımızın yaşamış olduğu eski halinden daha iyisini vatandaşımıza, hemşehrilerimize teslim etmek bizim boynumuzun borcu.

Evet, başımıza bir felaket geldi. Ama tedbirler daha iyi olacak. Binalar daha güvenli olacak. Bizim yaptığımız konutlar, eski afet konutları değil. Bunu da bilmenizi isterim. Sanayi siteleri 4 ayda bitecek. Evlerin bitme süresi de toplam 1 yıl. 1 yılda burada selin hiçbir izi, en ufak bir izi Allah’ın izni ile kalmayacak.

“Sadece Bozkurt’ta bin 345 kişi çatılardan alındı”

Afetlere müdahale açısından hem koordinasyon hem organizasyon hem zamanında yetişme açısından milletimizin güvenini bir kez daha teyit etme açısından başka bir noktada olduğumuzu söylemek isterim. Ben hayatımda böyle bir tablo görmedim. TSK, Sahil Güvenlik, Jandarma ve Polisin helikopterleri yüzlerce insanı, sadece Bozkurt'ta bin 345 kişiyi çatılardan aldık.”

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.