AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Batı Brexit ile uğraşırken, doğudan anlaşma haberi geldi

Batı Brexit ile uğraşırken, doğudan anlaşma haberi geldi
27 Haziran 2016, 10:34

Batı, İngiltere’nin AB’de kalıp, kalmasına yönelik referandumdan çıkan Brexit kararının şokunu atlatmaya çalışırken, doğunun iki devi Rusya ve Çin arasında 30’dan fazla anlaşma imzalandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Çin ile her alandaki işbirliğine güvenimiz tam” açıklaması yaptı.

Çin’e resmi bir ziyarette bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Başkent Pekin’deki görüşmelerinin ardından iki ülke arasında farklı alanlarda yapılan 30’dan fazla anlaşmanın imzasına tanıklık etti.

putin-sin-pin-gidahatti

İki ülke arasında ekonomi ve ticaret, dışişleri, altyapı, teknoloji ve inovasyon, tarım, finans, enerji, medya, internet ve spor alanlarını kapsayan 30’un üzerinde anlaşma imzalanırken, iki devlet başkanı ortak bildiriye de imza attı. Bildiride, küresel stratejik istikrarın güçlendirilmesi çağrısı yapıldı.

Çin ve Rusya devlet başkanları, ayrıca enformasyon ve siber uzay alanlarının geliştirilmesine dair bir ortak bildiriyi de imzaladı.

putin-cin-gidahatti

Putin: Çin ve Rusya işbirliği dünyada istikrar unsuru

Çin ziyaretinin hemen öncesinde Çin’in resmî haber ajansı Xinhua’ya konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya ile Çin’in üst düzeyde işbirliğini hızla sürdüren yakın müttefikler olduğunu söyledi.

İki ülke arasında küresel arenada süren işbirliğinin, başlı başına uluslararası ilişkilerde istikrar sağlayıcı bir unsur olduğuna vurgu yapan Putin, Rusya ile Çin arasındaki işbirliğinin içeriğinin zenginleşerek Avrasya Ekonomik Birliği inşasının "Bir Kuşak-Bir Yol" planıyla bütünleşmesinin ilerletilmesi gerektiğini kaydetti.

Putin, ayrıca ilk etapta Avrasya Ekonomik Birliği ile Çin arasında ilgili diğer ülkelere de açık bir serbest ticaret bölgesi kurulması önerisinde de bulundu.

vladimir-putin-gidahatti

“İkili ticaret hacmindeki düşüş geçici”

İki ülke arasında ticaret hacminde görülen gerilemenin, bazı malların şu anki piyasa fiyatlarından ve döviz kurundaki farklılıklardan kaynaklanan geçici bir durum olduğunu kaydeden Putin, ticaret alanındaki en önemli görevin çeşitliliğin artırılması, özel olarak da ileri teknolojiyle ilgili alanlardaki işbirliğinin geliştirilmesi olduğunu söyledi. Putin, pürüzsüz olarak ilerleyen Moskova-Kazan hızlı tren projesinin, Rusya ile Çin arasında gerçekleşecek büyük çaplı altyapı inşası işbirliği için sadece başlangıç niteliğini taşıdığını dile getirdi.

"SİÖ, popüler, çekici ve sözü geçen bir örgüt"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, röportajında Shanghai İşbirliği Örgütü'nün (SİÖ) uluslararası ilişkilerdeki rolünü de değerlendirdi. SİÖ'nün popüler, çekici ve sözü geçen bir örgüt hâline geldiğini, daha fazla ülkenin örgüte katılmak için başvurduğunu kaydeden Putin, bu oluşumun, üyeler arasında sınır ötesi işbirliği yapılması için etkili bir platform oluşturduğunu söyledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.