Gıda Hattı

Başkan Biden, Amerikan halkı için benzinde vergi muafiyeti istedi!

23 Haziran 2022, 09:03
Paylaş
Başkan Biden, Amerikan halkı için benzinde vergi muafiyeti istedi!

Kongre’ye benzinin galonundan alınan 18 centlik verginin 3 ay boyunca askıya alınması çağrısı yapan ABD Başkanı Joe Biden, “Bunlar normal zamanlar değil, bu bir savaş zamanı. ABD halkının rahatlamaya ihtiyacı var” dedi.

Ukrayna’daki savaşın etkisiyle uluslararası piyasada artan petrol fiyatları akaryakıt fiyatlarında fahiş zamlara yol açarken, bazı ülkelerde, tüketicilerin akaryakıt fiyatlarından daha az etkilenmesi için vergilerden vazgeçiliyor. Bu konuda son bir gelişme, ABD’de yaşandı.

Rusya’ya yaptırımlar da etkili oldu

Beyaz Saray’da artan benzin fiyatlarına ilişkin açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna'daki savaşın petrol fiyatlarının artmasına neden olduğunu belirterek, “Putin'in Ukrayna'yı işgal etmesi ve savaşın başlamasından bu yana, benzin fiyatları ABD’de ve dünyanın her yerinde arttı” dedi.

Fiyat artışlarının ayrıca ABD ve diğer ülkelerin Rusya Devlet Başkanı Putin'in Ukrayna'daki savaşına karşı verdiği cevapların bir etkisi olduğunu da vurgulayan Biden, şöyle devam etti:

“Bu sadece Putin'in Ukrayna'yı işgali değil, ABD'nin ve diğer özgür ülkelerin İkinci Dünya Savaşı'ndan beri görmediği bir savaşı reddetmesiydi. O zamandan beri Ukrayna'ya askeri teçhizat, ekonomik ve insani yardım yaparken, Rus bankacılığı ve endüstrileri de dahil olmak üzere, dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri olan Rusya'dan petrol almayı bıraktık. Avrupa'daki ortaklarımız da daha yüksek gaz fiyatları göreceklerini bilmelerine rağmen aynısını yaptı.

“Özgür dünyanın başka seçeneği yoktu”

Putin'in öldürücü yöntemlerine göz yumabilirdik ve benzin fiyatı bu şekilde yükselmemiş olurdu. Ancak bunun yanlış olacağına inanıyorum. Özgür dünyanın başka seçeneği yoktu. ABD ve Batı buna seyirci kalamazdı. Ukrayna halkının yanında olmayı seçtik.

Benzin fiyatları ABD'de galon başına neredeyse 2 dolar arttı, çünkü Vladimir Putin Ukrayna'ya acımasız bir saldırı yaptı. Ve şimdi bunun getirdiği zorluğunu azaltmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bu da daha fazla enerji üretmemiz ve kullanmamız gerektiği anlamına gelmektedir.”

Kongre’ye verginin askıya alınması çağrısı yaptı

Artan petrol fiyatlarının düşürülmesi için Kongre’ye satın alınan her galon benzin başına 18 centlik federal verginin askıya alınması çağrısında bulunan Başkan Biden, bunun Eylül ayına kadar sürdürülmesini isterken, akaryakıt şirketlerini de fiyatlarını düşürmeye çağırdı. "Şirketleri bu 18 centlik indirimin her kuruşunu tüketicilere yansıtmaya çağırıyorum. Şu anda kar için zaman yok" diyen Biden, eyaletleri de benzin vergisini askıya almaya çağırdı. Biden, "Benzin istasyonu işleten ve bu fiyatları belirleyen şirketler için mesajım gayet açık. Bunlar normal zamanlar değil, bu bir savaş zamanı. ABD halkının rahatlamaya ihtiyacı var" dedi.

Başkan Biden ayrıca, benzin arzını arttırmanın da petrol fiyatlarını düşüreceğini ifade ederek, "ABD sadece bu ay günde 12 milyon varil petrol üretti. Bu, günde 1 milyon varil petrol salımı ile diğer ülkeler de dahil olmak üzere küresel arzı artıracak ve binlerce benzin istasyonunda fiyatları düşürecektir" dedi.

2035'e kadar elektrikli araç satışı yüzde 100'e çıkacak

Biden, öte yandan petrol kullanımını azaltmak için elektrikli araçların fiyatlarının düşürüleceğini ve büyük otomobil şirketlerinin elektrikli araç satışlarını 2030'a kadar yüzde 50, 2035 yılına kadar ise yüzde 100'e kadar çıkarmasının hedeflediğini söyledi. Biden, "ABD’deki bu elektrikli araçları üretmek için şimdiden güvenli tedarik zincirleri kuruyoruz. Toplu taşıma ve demiryoluna neredeyse 100 milyar dolar yatırım yapıyoruz" dedi.

ABD’de, otoyol altyapısı için benzine yaklaşık 18 cent ve dizele 24 cent vergi uygulanıyor. Biden'ın önerdiği gibi söz konusu verginin eylül ayına kadar kaldırılması, hükümete tahmini olarak 10 milyar dolara mal olacak.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.