AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Başbakan’dan müjdeler: Emekliye yılda iki ikramiye, imar barışı geliyor

Başbakan’dan müjdeler: Emekliye yılda iki ikramiye, imar barışı geliyor
30 Nisan 2018, 19:38

İmar barışı da dahil yeni düzenlemeler içeren tasarı, Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklandı. Emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde 1000’er TL ikramiye verilecek, imar barışı yapılacak, vergi ve prim borçları yeniden yapılandırılacak. Yıldırım, yaş çay alım fiyatını da 2,45 kuruş olarak açıkladı.

Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında “Devlet vatandaşla helalleşecek” dediği, çeşitli kesimlere yönelik müjde niteliğinde düzenlemeleri açıkladı. İşte o düzenlemeler:

Vergi ve prim borçları yeniden yapılandırılacak

Devletin vergi ve sosyal güvenlik prim alacakları, belediye-il özel idarelerinin atık su alacakları, trafik cezaları, köprü ve otoyol kaçak geçiş cezaları, RTÜK cezaları, seçimler, askerlik, nüfusla ilgili cezalar yeniden yapılandırılacak.

“Vatandaşla el sıkışıyoruz” diyen Yıldırım’ın açıklamasına göre, düzenleme 31 Mart 2018 tarihinden önce ödenmeyen vergi ve prim borçlarını kapsayacak.

Geçmiş beş yıla ait matrah artışı nedeniyle vergi takibinde, uzlaşmazlık sürecinde olanlar da, matrah artışıyla vergisi ödedikleri takdirde takipten çıkacaklar.

Piyasada beklenti hale gelen stok affı konusundaki düzenleme ile mükelleflerin stoklarında olup, kayıtlarında gözükmeyen, kasa fazlalıkları ile işletme kayıtlarının düzenlenmesine imkan verilecek.

Peşin ödemede faizin yüzde 90’ı silinecek

Kanundan yararlanmak için Temmuz ayı sonuna kadar müracaat edecekler, 36 ay içinde borçlarını ödeyebilecekler.

Peşin ödeme olursa, gecikme faizinin yüzde 90’ı silinecek.

Emekli olup işyeri açanlar için yüzde 15 destek primi kaldırılanların, geçmiş yıllara ait borçları da silinecek.

vergi-dairesi-gidahattiBağ-Kur prim borcu olan esnafa sağlık hizmeti

Bağ-Kur borcu olduğu için sağlık hizmeti alamayan esnaf, düzenleme yasalaştığında sağlık hizmeti alabilecek.

18-29 yaş arasında işyeri açmak isteyen gençlere daha önce 3 yıla kadar vergi kolaylığı kapsamında, gelir vergisinden 75 bin TL’ye kadar muafiyet getirilmişti. Buna ilave olarak bir yıl boyunca Bağ-Kur primini de ödemeyecekler.

65 yaş aylığına zam

65 yaş aylığı alan yaklaşık 600 bin civarındaki yaşlılara üç ayda bir ödenen, aylık 266 TL yaşlılık aylığı 500 TL’ye çıkartılacak. 65 yaş aylığı, üç ayda bir 1.500 TL olacak.

Üniversitelerden kaydı silinen yaklaşık 500 bin gence bir defalık af getirilecek. Teröre bulaşmamış, terörle irtibatı olmamak şartıyla bu durumdaki öğrenciler, kayıt yaptırıp, eğitimlerini tamamlayabilecekler.

istanbul-gidahattiİmar barışı

Tasarıdaki en önemli müjdelerden biri de imar barışı.

50 yıllık kangren olmuş bir sorunun kanun ile çözüleceğini bildiren Başbakan Binali Yıldırım, şunları söyledi:

“Türkiye’de 25 milyon civarında bağımsız bina var. Bunların neredeyse yarısı, 12-13 milyon kadarı, özellikle de 2000 yılından önce imarsız yapılmış, başkasının mülküne, hazine, vakıf arazisine yapılmış, mülkiyet sorunu var. Bazıları imar almış ama imara uygun yapmamış, yapı kullanım izni yok. Vatandaş su, elektrik alamıyor, doğalgaz bağlatamıyor.

Aylarca çalışıldı, bütün bunları derli toplu ele aldık. Yanlış yapmayalım, vatandaşın mağduriyeti giderilsin ama haksız kazanç kapısı da açılmasın.

Sunlara bir Yapı Kayıt belgesi vereceğiz. Tapu verileceği zaman bu belge aranacak.

Bu bir imar affı değildir. İmar affı olsa bu hakkı aldıktan sonra istediği gibi yıkar yapar, sınırları genişletir, emsalini değiştirir. Bunlar yok. Kurallar ne diyorsa o.

Yapı kayıt belgesi için emlak beyan değeri üzerinden yüzde 3 para alınacak. Ayrıca kat mülkiyeti için de yüzde 3 para alınacak. Vatandaş oturduğu evinin sahibi olacak. Kaçak göçek olmayacak.

Buradan gelecek kaynağı da deprem dönüşümüne, kentsel dönüşüm çalışmalarında kullanacağız.”

Çiftçiye Hazine arazileri satılacak 

Tasarıdaki bir diğer düzenleme ile son 3 yılda ecr-misil ödeyerek Hazine arazisini kullanan çiftçiler, 10 yılın ardından isterlerse satın alabilecekler veya kullanma anlaşmasını bir 10 yıl daha yenileyebilecekler.

İstanbul Sultanbeyli’de vakıf ya da orman vasfını yitirmiş 2B arazilerini kullananlara belediye, ihale yapmadan, belli bir değer üzerinden bu arazilerin tapusunu verecek.

cay-bahcesi-gidahattiYaş çay alım fiyatı 2,45 TL

Doğu Karadeniz’de çay toplama mevsiminin başladığını, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın yaş çay alım fiyatını Rize’de açıklayacağını bildiren Başbakan Yıldırım, “Yaş çay kilo fiyatına 2,45 kuruş olarak karar aldık. Bu geçen seneye göre yeniden değerlemenin de üzerinde yüzde 16’lık bir orana tekabül ediyor. Çay beldesindeki vatandaşımıza müjdeyi vermiş olalım” dedi.

En önemli müjde: Emekliye iki ikramiye

Binali Yıldırım, “En önemli müjdeye geldik” diyerek, emeklilere her yıl iki ikramiye verileceğini de açıkladı.

Buna göre, 12 milyonun üzerindeki emekliler ile emekli olmadan aylık bağlanan gaziler, şehit yakınları, köy korucuları ve şeref aylığı alanlara, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesinde, maaşlarının ne olduğuna bakılmaksızın, 1000’er TL ikramiye verilecek.

Yıldırım, “12 milyon üzerindeki emekliyi düşündüğümüz zaman hatırı sayılır bir para. Emeklilerimiz daha fazlasına layık ama bu bir adımdır. Hayırlı uğurlu olsun. Onlara daha iyi imkanlar sağlamak için hükümet olarak var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

emekli-ciftci-gidahattiKamuya maliyeti 22-24 milyar TL

Konuşmasının sonunda “Şimdi gömümü buldunuz diye muhalefet yaygara yapmaya başlar” diyen Yıldırım, düzenlemelerin karşılığının olduğunu söyledi. Yıldırım, “AK Parti Türkiye’yi 15 yılda 3,5 büyüttüğüne göre, bütçe rakamlarını 120 milyardan 750 milyara çıkardığına göre bunun da karşılığını verdi. 2018’in Maliye Bakanlığının koyduğu hedeflerin üzerinde gelirlerimiz var. Vatandaş devletle helalleştiği için oradan para gelecek. Planlanan gelirlerin üzerinde gelir geliyor. Hesabını kitabını yaptı arkadaşlar. Sayın Cumhurbaşkanımızın da onayı alındı” dedi.

Muhalefetin seçim yatırımı eleştirisinde bulunabileceği şeklindeki bir hatırlatma üzerine de Yıldırım, “Muhalefet eleştiri getirmezse şaşarım. Biz ne yaparsak yapalım, muhalefet açısından hiç makbul değildir. Seçim dönemi olmasa da aynı şeyi söylerler. Ana muhalefet partisi başkanı ulufe dağıtıyor meydanlarda. Bu ne anlama geliyor? Asıl popülizmi bunlar yapıyor” karşılığını verdi.

Başbakan Binali Yıldırım, düzenlemelerin kamuya maliyetinin asgari 22 milyar TL olmak üzere 22-24 milyar TL olacağını belirterek, “Ama gelecek olan daha fazla. İmar barışında iki katı” ifadesini kullandı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.