Gıda Hattı

Başak Burcu nasıl beslenmeli? Diyetisyen Neslihan Öztürk yanıtlıyor...

4 Ekim 2021, 07:00
Paylaş

Başak Burcu, sinir sistemi ve gastrointestinal sistemden sorumludur. Gastrointestinal sistem yediğimiz yiyeceklerin vücudumuzun yapısında yer almasını sağlar.

Bu burçtan kişiler çok hassastır ve temel sorunları sinir sistemidir, çünkü sinir ve stres ile çeşitli hastalıklar arasındaki bağlantı bilinmektedir.

Sinirlerin etkisini ilk deneyimleyen bağırsaktır. Başak çok hassas bir mide ve sindirim sistemine sahiptir ve yediklerine dikkat etmelidir.

Genellikle karaciğer hastalıkları, gastrit ve kolit, problemli sindirim ve yavaş metabolizmadan şikayet ederler.

Başakların sağlıkları hakkında endişelenmek için nedenleri olabilir, ancak çoğu zaman aşırı tepki verir ve çok fazla endişelenirler.

Başak burcunun gezegeni Merkür beyin ve sinir sistemi ile ilişkilidir. Vücudun beyin komutlarına tepki verme şeklini kontrol eder.

Başak'ın biyokimyasal hücre tuzu potasyum sülfattır. Bu madde katı ve sıvı yağların vücutta dağıtılmasına yardımcı olur ve ayrıca oksijeni hücrelere taşıyarak kas yapımını destekler.

Başak burcu nasıl beslenmeli? salata-yesillik-gidahatti

Başak Burcu nasıl beslenmeli?

Başak burçlarının genel sağlık verilerinden hareket eden Diyetisyen Neslihan Öztürk Aktepe, bu burcun dikkat etmesi gerekenleri şu şekilde özetliyor:

Potasyum sülfat, gözeneklerin tıkanmasının ve aknenin ana nedenleri olan yağ ve cilt yağını düzenlediğinden, akneleri önleyerek ve gözenekleri temiz tutarak cildin durumunu iyileştirir.

Bu elementin yetersiz olması; saç dökülmesi, cilt sorunları, kabuklanma, tahriş gibi hoş olmayan sonuçlara neden olabilir. Bunun yanında bitkinliğe ve bağırsak hareketi ile ilgili sorunlara da neden olabilmektedir.

Bu mineral yeşil renkli tüm meyve ve sebzelerde, tam tahıllı gıdalarda, buğday, yulaf ezmesi, fındık, peynir süzme peynir, yoğurt, muz ve turunçgillerde bulunur.

Sağlıklı ve hafif yiyecekler arasında mısır, yoğurt ve farklı türlerde pirinç yer alır. Başaklar cilt problemlerini yenmek için mango, limon, muz, armut ve elma tüketmelidir.

Gıdalara tatlılık vermek için şekerden kaçınmalı, bunu balla değiştirmelidir. Papatya çayı sağlıksız mide kaynaklı rahatsızlıkların tedavisidir.

Lezzetli ve sağlıklı besin önerileri

Badem, domates, karides, tahıllar, kepekli tahıllar, portakal, yeşillikler, filizler, muz ve çikolata.

Başak Burcu hangi besinlerden uzak durmalı?

Ne yazık ki Başakların çikolatadan kaçınması gereklidir. Çikolata cilt ve sindirim sistemi için uygun değildir. Başak, ilaçlara dikkat etmeli ve sadece doktora danıştıktan sonra almalıdır.

Başakların çok baharatlı ve acı yiyecekler yemesi iyi değildir. Yiyecekleri sade ve taze olmalıdır. Tabii ki, beslenme gereksinimlerine uygun şekilde.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.