Gıda Hattı

Bartholomeos kimdir? Fener Rum Patriği Bartholomeos hayatı

24 Ekim 2021, 22:41
Paylaş
Bartholomeos kimdir? Fener Rum Patriği  Bartholomeos hayatı
Bartholomeos kimdir? ABD ziyaretinde olan ve rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Bartholomeos hayatı ve görevi merak ediliyor. Bartholomeos biyografi araştırmasını gidahatti.com olarak sizlere sunuyoruz.

Bartholomeos kimdir? İstanbul'da bulunan Ortodoks Patrikhanesi Ekümenik Patriği'dir. Bartholomeos hayatı ve hastalığı ile ilgili merak edilenler...

Bartholomeos biyografi

doğum adı; Dimitris Arhondonis

doğum; 29 Şubat 1940, Zeytinliköy

mesleği; İstanbul Ortodoks Patrikhanesi Ekümenik Patriği ve İstanbul Başpiskoposu.

Bartholomeos kimdir?
Bartholomeos

Bartholomeos hayatı

Tarihten günümüze 270. ve mevcut Ekümenik Patrik ve İstanbul Başpiskoposu'dur. Doğu Ortodoks Kilisesi hiyerarşisinde primus inter pares (eşitler arasında birinci) kabul edilmekte ve dünyadaki tüm Rum Ortodoks mezhebine mensup Hristiyanların dini önderliğini yapmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Askerliğini Türk ordusunda yedek subay olarak 1961 ile 1963 yıllarında yapmıştır. Türkçe, Latince, Antik Yunanca, Yunanca, Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Almanca bilmektedir.

Görev süresi boyunca dinler ve mezhepler arası diyalog konusunda çalışmalarda bulunmuştur. Dünya çapında dini hoşgörü, dini özgürlükler, insan hakları ve ekoloji konularında etkinliklerde bulunmuştur. Çevrenin korunması konusunda önayak olduğu çalışmalar, ona Yeşil Patrik unvanını kazandırmıştır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.