Gıda Hattı

Banvit rekabet cezası için mahkemeye gidiyor

17 Mart 2019, 22:53
Paylaş
Banvit rekabet cezası için mahkemeye gidiyor

Merkezi Balıkesir’in Bandırma ilçesinde bulunan beyaz et devi Banvit, Rekabet Kurulu tarafından kesilen 30 milyon 518 bin TL’lik cezayı yargıya taşıyacağını açıkladı. Açıklamada, rekabet soruşturmasına konu olan dönemin büyük kısmının, Banvit'in BRF tarafından satın alınmasından önce olduğu vurgusu dikkat çekti.

Merkezi Bandırma’da bulunan ve 2017 yılında Brezilyalı BRF firmasına satılan Banvit, Türkiye’de tavuk eti üretimi ile ilgili rekabet kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla Rekabet Kurulu tarafından 30 milyon 518 bin 617 TL idari para cezasına çarptırıldı.

rekabet-kurumu-gidahatti

Banvit rekabet cezası için mahkemeye gidiyor

Konu ile ilgili kararın açıklanmasının ardından Banvit’ten Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bir açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“BANVİT BANDIRMA VİTAMİNLİ YEM SANAYİİ ANONİM ŞİRKETİ ("Banvit" veya "Şirket"), Rekabet Kurumu ("RK") tarafından Türkiye’de tavuk eti üretimi ile ilgili rekabet kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla şirket hakkında bir soruşturma ("Soruşturma") başlatıldığına, bu soruşturma kapsamında RK tarafından 14 Mart 2019 günü kısa kararın açıklandığına ve Banvit’e toplam 30.518.617,48 TL tutarında idari para cezası verildiğine dair hissedarlarını ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bu özel durum açıklamasını yapmıştır. Gerekçeli kararın 2019 yılı içinde açıklanması beklenmektedir.

banvit-gidahatti

Ceza tutarı gider olarak yazılacak

Bu durumun bir sonucu olarak, Banvit (bu karar için yargı yolu açık olmakla birlikte) idari para cezasını süresi içinde ödeyecek olması sebebiyle, 2019 yılının ilk çeyreği için söz konusu tutarı kayıtlarına gider olarak yansıtacaktır. Ödemenin, gerekçeli kararın tebliğ edilmesinden itibaren 30 gün içinde yapılması durumunda yüzde 25 indirim uygulanacak ve indirimden sonraki tutar gider olarak kaydedilecektir.

Soruşturmaya konu olan dönemin büyük kısmının, Banvit’in BRF tarafından satın alınmasından önce olduğu dikkate alınmalıdır.

Banvit bu karara ilişkin yasal haklarını kullanacak ve yargı yoluna başvuracaktır. Ayrıca, bu açıklamada anılan soruşturma ile ilgili önemli gelişmeleri hissedarları ve kamuoyu ile uygun ve gerekli şekilde paylaşacaktır.”

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.