Gıda Hattı

Banvit, IFC'den 35 Milyon Dolar Kredi Kullanıyor

14 Haziran 2007, 16:41
Paylaş

Beyaz et sektörünün önde gelen firmalarından Banvit, Dünya Bankası'nın özel sektör kolu olan Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ile 35 milyon ABD doları büyüklüğünde 9 yıl vadeli bir kredi sözleşmesi imzaladı.

İlk kısmı 25 Milyon dolarlık krediyi içeren anlaşma, istenirse ilave olarak kullanılmak üzere ayrılan 10 milyon dolarlık krediyi de kapsıyor. Banvit, alacağı krediyi önümüzdeki 3 sene içerisinde beyaz et entegrasyonunda yapacağı iyileştirme ve kapasite arttırımları, kırmızı et sektöründeki yatırımları ve Romanya'daki kuluçka işletmesi ile diğer gerekli yatırımların finansmanında kullanacak. İmza töreninde konuşan Banvit Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Ömer Görener, IFC'ye Banvit'e verdiği destekten ötürü teşekkür etti. Görener, "Yatırım stratejilerimize paralel olarak IFC ile 2000 yılında başlattığımız uyumlu çalışmaların devamı niteliğindeki bu kredi ile beyaz et sektöründe olduğu gibi kırmızı et sektörü ve Romanya'daki operasyonlarımızda da önemli sinerjiler yaratmayı hedefliyoruz. Böylesine uzun vadeli bir kredi anlaşması, IFC'nin Banvit'e ve geleceğine ne derece güvendiğinin bir göstergesidir" diye konuştu.


IFC'nin Güney Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Mr. Shahbaz Mavaddat, beyaz et sektöründeki öncü uygulamaları ve başarısından ötürü Banvit'i tebrik etti. Mavaddati, "Banvit'e sağladığımız bu finansman, IFC'nin Türkiye'deki uluslararası alanda rekabetçi gıda firmalarının hem Türkiye'deki hem de yurtdışındaki yatırımlarının desteklenmesini içeren stratejimizi desteklemektedir. Bu yatırım, Banvit'in rekabetçi gücünün artmasını, kırmızı et sektörüne girmesini ve Romanya'daki yatırımını destekleyecektir" ifadelerini kullandı.

IFC Tarım ve Gıda Sektörleri Kıdemli Müdürü Mr. Oscar Chemerinski ise, "IFC'nin Banvit ve hissedarları ile uzun dönemli bir işbirliği mevcut. Bugünkü anlaşma, Banvit'e olan güvenimiz ve beyaz et sektörüne olan desteğimizin göstergesidir. IFC'nin sağladığı bu uzun vadeli kredi, Banvit'in finansal gücünü artırarak, dış kaynaklı oluşabilecek kuş gribi vb. risklere karşı Banvit'i daha güçlü kılacaktır" dedi.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.