Gıda Hattı

Bankalar Et Sektörünü Vurdu 500 Kasap Kepenk İndirebilir

18 Şubat 2008, 20:38
Paylaş

Ocak başında piyasaya toptan et sağlayan 3 büyük firmanın bankalar ile yaşadığı sorunlar nedeniyle et sektöründe yaşanan depremin artçı sarsıntıları devam ediyor. Sektördeki toptan et üreticisi firmaların birbirlerine "hatır çeki" vermeleri ve bankaların bunu fark etmesinin ardından vadesi gelmeyen borçlar için alacak takibine başvurmaları, krizdeki toptancı firma sayısını 7’ye çıkardı.

Hammadde zammıyla başlayan süreç, bankaların kredileri erken geri çağırmasıyla yeni bir boyut kazandı. Sıkıntıyı gün yüzüne çıkaran, büyük market zincirlerine karkas et veren tüccarların, paralarını vadesinden önce tahsil etmek istemesi oldu.

Hatır şirketi alarma geçirdi

Anadolu‘nun çeşitli illerinden canlı hayvan getirip büyük şehirlerde kesime götüren, sonra da parça halinde perakende kanallarına satan bazı şirketlerin birbirlerine ‘hatır çeki’ vermesi sonucu bankalar kapıya dayanınca, büyük iş yapan üç şirket kepenk indirdi . Bu sürecin ardından et sektöründe faaliyet gösteren firmalara kredi sağlayan bankaların "tahsilat alarmı"na geçmesi, 4 firmanın daha sıkıntıya düşmesine neden oldu. Böylece et sektöründe sıkıntı yaşayan firma sayısı yediye çıkarken, bankalar sektördeki bir çok firmaya "kredilerinizi erken ödeyin" baskısı yapmaya başladı. Sektör temsilcileri, bu gelişmelerin İstanbul ‘da sıkıntıya giren firmalardan et temin eden 500 kasabı yakından ilgilendirdiğini, 500 kasabın kepenk kapatabileceğine dikkat çekiyorlar.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.