Gıda Hattı

Bankalar da hesap işletim, hesap özeti, revizyon, aidat, yarı yıl ücreti kalktı mı?

6 Ekim 2021, 17:45
Paylaş
Bankalar da hesap işletim, hesap özeti, revizyon, aidat, yarı yıl ücreti kalktı mı?
Bankalar da hesap işletim, hesap özeti, revizyon, aidat, yarı yıl ücreti kalktı mı?  Uzun süre kullanılmayan hesapların kapatılması sonucu 10 TL ücret çıkan tüketici, Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdu.

Bankalar da hesap işletim, hesap özeti, revizyon, aidat, yarı yıl ücreti kalktı mı? Uzun süre kullanılmayan hesapların kapatılması sonucu 10 TL ücret çıkan tüketici, Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdu.

Yıllardır kullanmadığı banka şubesini kapattıran tüketici, bankanın bu hizmet karşılığında para istemesiyle hayatının şokunu yaşadı. Bankaya istediği 10 lirayı ödeyen tüketici, Tüketici Hakem Heyeti’nin yolunu tuttu. Heyet, tüketicinin talebini reddetti. Hukuksuzluğun peşini bırakmayan tüketici, bu defa 1. Tüketici Mahkemesi’nin kapısını çaldı.

FİYAT İADESİ TALEP ETTİ, MAHKEME ‘YASAL DEĞİL’ DEDİ

Tüketici Hakem Heyeti kararının iptal edilmesini talep eden tüketici, banka tarafından tahsil edilen hesap işletim, hesap özeti, revizyon, aidat, yarı yıl yahut emsal isimlerle yapılan fiyat kesintilerinin iadesini talep etti.

Mahkeme; davalı banka tarafından finansal tüketicilerden alınacak fiyatlara ait yöntem ve asıllar hakkındaki yönetmeliğindeki, ‘Hesap açma ve kapama süreçleri ile hesap cüzdanı yazdırma süreçlerinden rastgele bir fiyat alınamaz’ düzenlemesine dikkat çekti. Davacıdan hesap kapama fiyatı ismi altında tahsil edilen 10 TL’nin yasal olmadığına hükmetti.

YARGITAY DA BANKAYI HAKSIZ BULDU

Adalet Bakanlığı’nın kanun faydasına bozma talebini kıymetlendiren Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, dava evrakını Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’ne gönderdi. Emsal nitelikte bir karara imza atan 11. Hukuk Dairesi, bankayı haksız buldu.

Kararda şöyle denildi:

“Hesapla ilgili incelenmesi gereken hesap hareketleri kapsamının geniş olması göz önüne alınarak, özel bilgiyi gerektiren uyuşmazlık konusunda eksper görüşü alınmaksızın eksik inceleme ve kusurlu, kıymetlendirme ile yazılı halde karar verilmesinin yöntem ve yasaya alışılmamış olduğu ileri sürülmüştür. Eksper, ya yalnızca özel yahut teknik bilgiyi mahkemeye iletir yahut bu bilgileri, olaylara uygulamak suretiyle varmış olduğu sonuçlara işaret eder veya da özel yahut teknik bilgilerden hareket ederek olayların tespiti biçiminde beliren bir fonksiyonu yerine getirir. Hakimin belge içindeki evrakları inceleyerek, maddi hadiseyi belirlemesi ve buna nazaran hakikat hukuksal kıymetlendirme yaparak sonuca varması yetki alanındadır. Somut olayda hesap kapama fiyatının belirlenmesi özel ve teknik bilgiyi gerektirmediği için uzmandan rapor alınmasına da gerek bulunmamaktadır. Tüm bu nedenlerle eksik inceleme ve kusurlu kıymetlendirme ile karar verildiğinden kelam edilemez. Bu durum karşısında karara yönelik kanun faydasına temyiz isteminin reddi gerekmiştir. Açıklanan nedenlerle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kanun faydasına bozma talebinin reddine oy birliği ile karar verilmiştir.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.