Gıda Hattı

Banka borcu olan çiftçilere BDDK'dan kötü haber

23 Haziran 2008, 16:46
Paylaş

Ziraat Bankası’nın, “tarımsal kredilerin yeniden yapılandırılmasını ve yasal takip süresinin 90 günden 1 yıla çıkartılmasını” sağlayacak mevzuat değişikliği önerisi BDDK tarafından reddedildi.

Ziraat Bankası’nın, “tarımsal kredilerin yeniden yapılandırılmasını ve yasal takip süresinin uzatılmasını” sağlayacak mevzuat değişikliği önerisi, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından uygun bulunmadı. Önerinin uygun bulunup yasal düzenlemeye dönüşmemesi nedeniyle, önceki yıllarda olduğu gibi bundan sonra da kuraklıktan zarar gören çiftçilerin zararları, yine devlet tarafından karşılanacak ve kredi borçları, görev zararı karşılanarak yeniden yapılandırılacak.

Kuraklık gibi doğal şartların ağırlaştığı durumlarda, çiftçinin kredi borcunu ödemede sorun yaşaması halinde, çıkarılan bakanlar kurulu kararları ile kredi borçları yeniden yapılandırılırken, bu yapılandırmadan dolayı Hazine’nin görev zararı ödemesi söz konusu oluyor.

Tarım sektörünün doğal şartlara aşırı bağlı olması, sektörde sigorta bilincinin fazla yaygın olmaması, ayrıca sigortanın kapsamının kuraklık gibi yaygın afetleri de kapsamaması nedeniyle, Ziraat Bankası, geçen yıl, sektöre yönelik kredilerin yapılandırılmasını kolaylaştırmak üzere, Karşılıklar Kararnamesi’nde bir değişiklik önerisinde bulundu. Mevcut durumda, bankalar, vadesinde ödenmeyen kredilerde, hemen karşılık ayırıp 90 gün içinde yasal takibe geçerken, Ziraat Bankası’nın önerisiyle tarımsal kredilerde yasal takibe geçme süresi bir yıla kadar uzayabilecekti. Öneri, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından uygun bulunurken, BDDK’ya iletildi. Ancak, bu önerinin, BDDK tarafından “diğer kredilere örnek olur, ödemeleri etkiler” gerekçesiyle uygun bulunmadığı öğrenildi.

Borç ertelenmesinin faturası 54 milyon YTL

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Doğu ve Güneydoğu’da kuraklıktan etkilenen 9 ilde çiftçilerin kredi borçlarının bir yıl erteleneceğini açıklamıştı. Bu konuda kararname hazırlanması için çalışmalar sürerken, bunun Hazine’ye maliyetinin en fazla 54 milyon YTL olacağı hesaplanıyor. Kararname kapsamında olması öngörülen 9 ilde, Ziraat Bankası yaklaşık 17 bin çiftçiye 210 milyon YTL kredi kullandırdı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.