Gıda Hattı

Bamya nasıl yetiştirilir? Bamya nerede yetişir? Bamyanın faydaları nelerdir?

9 Kasım 2021, 17:25
Paylaş
Bamya nasıl yetiştirilir? Bamya nerede yetişir? Bamyanın faydaları nelerdir?
Bamya nasıl yetiştirilir? Bamya nerede yetişir? Bamyanın faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Bamya hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Bamya nasıl yetiştirilir? Bamya nerede yetişir? Bamyanın faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Bamya hangi bölgede yetişir? Bamya nasıl yetiştirilir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Bamya nasıl yetiştirilir?

Bamyanın tohumları bir hayli kalındır. Bu sebeple bu tohumların çimlenmesi geç olur. Bamya tohumlarının çimlenmesinin daha hızlı olabilmesi için ortam sıcaklığı ile neminin yeterli derecede seyretmesi bir hayli önemlidir.

Çimlenen bamya filizleri ekildikten sonra çok fazla suya ihtiyaç duymaz. Çok fazla sulama olması veya yağmurun çok fazla yağması gibi durumlarda bamya filizlerinin çürümesi gibi durumlar ile karşılaşılabilir. Bu duruma dikkat edilmesi bir hayli önemlidir.

Bamyaların yetişmesi için herhangi bir toprak cinsine gerek yoktur. Her türlü toprakta rahat bir biçimde yetişebilir. Bamya tohumlarının çok fazla derine ekilmesi önerilmez. Böyle bir durumda çimlenme çok daha uzun süre olacaktır. Yüzeye yakın bir biçimde dikilmesi çok daha iyi olacaktır.

Bamya hangi bölgede yetişir?

İklim göz önünde bulundurulduğunda bamya yetiştiriciliği ülkemizde en fazla Akdeniz Bölgesi ile Ege Bölgesinde daha fazla yapılır.

Bamya hangi mevsimde yetişir?

Yetişme koşullarından dolayı taze bamya her mevsim kolayca bulunamaz. Ancak bamyayı kurutabilir ya da konserve yaparak tüm sene boyunca tüketebilirsiniz. Bamyanın mevsimi Haziran ayı ortalarından yaz sonuna kadar olan dönemdir.

Bamyanın faydaları nelerdir?

Bamyanın sağlık açısından faydalarından bazıları şunlardır:

 • Mide Problemlerini Önler: Bamya suyu emmeye yardımcı olur ve aşırı kolesterol, metabolik toksinler ve aşırı safrayı yakalayıp dışkı yolu ile dışarı atar. İçeriğindeki büyük su yüzdesi kabızlık, gaz, şişkinlik ve mide sorunlarını önler.
 • Diyabet Tedavisine Yardımcıdır: Yeterli lif alımının sindirimi artırdığı ve açlık hissini azalttığı gösterilmiştir. Lif yönünden zengin besinler özellikle şeker hastalığı olan hastalar için önerilmektedir. Bunun sebebi, artan lif alımının kan şekeri seviyelerini kontrol ettiği ve hatta insülin duyarlılığını arttırdığı gösterilmiştir. Bamya ayrıca vücudun kasları tarafından şeker emilimini artırabilen bir madde olan myricetin içerir. Bu etkili bir biçimde gerçekleştiğinde, kandaki şeker seviyelerinde düşüş gerçekleşir.
 • Kalbi Korur: Bamyadaki lif, kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye yardım edebilir ve bu da kalp sağlığına katkıda bulunmaktadır. Bamya gibi yüksek lifli gıdalar da kalp-damar hastalıkları ve felç riskini azaltır. Pektin, bamyadaki önemli liflerden birisidir. Bağırsaklardaki safra üretimini değiştirerek kan kolesterol seviyesini düşürür.
 • Kanseri Önlemeye Yardımcıdır: Bamya bir çeşit protein olan lektin içerir. Bir araştırma, bu proteinin meme kanseri hücreleriyle savaşabileceğini, ayrıca kanser hücresi büyümesini %63 oranında azaltabildiğini göstermiştir. Bamya; folat bakımından zengindir ve bu da onu kanserden korunma için bir başka önemli besin haline getirir. Çalışmalar folattaki eksikliğin; meme, pankreas, serviks ve akciğer kanseri riskini artırabileceğini belirtmektedir.
 • Görmeyi Geliştirir: Bamya; özellikle A vitamini ve beta karoten bakımından zengindir. Bu ikisi mükemmel görüşü destekleyen iki besin maddesidir.
 • Yaşlanmayı Geciktirir: Bamya; içerdiği çok miktarda C vitamini sayesinde ciltte yıpranmış hücrelerin yenilenmesini destekler. Aynı zamanda ciltte bulunan genç hücrelerin oranını artırarak yaşlanmayı yavaşlatır.
 • Anemi: Kansızlığı olan bir şahıs bu sebzenin faydalarını suyundan alabilir. Bamya suyu vücudun anemi tedavisine yardımcı olan daha fazla kırmızı kan hücresi üretmesine yardımcı olur. Bamya suyu pek çok vitamin ve mineral içerir. A vitamini, C vitamini, magnezyum vb., vücutta daha fazla kırmızı kan hücresi üretilmesinde yardımcı olur.
 • Boğaz Ağrısı Ve Öksürüğü Geçirir: Bamya suyu ayrıca boğaz ağrısı ve şiddetli öksürük tedavisinde kullanılır. Boğaz ağrısı ve öksürüğü olan kişi, antibakteriyel ve antiseptik fonksiyonları sebebiyle bamya suyu tüketerek bu sorunlardan kurtulabilir.
 • İshal Tedavisinde Yardımcıdır: İshal, birinin yaşayabileceği en rahatsızlık verici olduğu sağlık koşullarından birisidir. Vücutta bol miktarda su ve temel mineral kaybına neden olur. Bamya suyu ishal tedavisinde kullanılır ve ayrıca vücudun yenilenmesine yardımcı olur.
 • Saçların kabarmasını engellemek için bamyadan yararlanabilirsiniz. 100 gram bamyayı kaynatıp suyunu soğumaya bırakın. Daha sonra bu suyu kullanmış olduğunuz şampuana ekleyiniz. Bamya içerdiği zengin mineraller sayesinde saçınızın kabarmasını engelleyerek, hacmini ve parlaklığını arttıracaktır.
 • Böbrek hastalığı olan kişilerin sıvı oranı yüksek besinler tüketmeleri gerekir. Bu yüzden böbrek hastalarının su oranı yüksek bamya sebzesini düzenli tüketmelerinde fayda vardır.
 • Güçlü antioksidan özelliği de vücutta oluşan ödemleri idrar yolu ile kolayca atmaya yardımcı olur.
 • Bamya sivilceleri önlemeye yardımcı olur ve pürüzsüz bir cilt sağlar.
 • Bamya yaz sıcakları ve güneş çarpmaları için çok iyidir.
 • Bamya ateroskleroz ve astım için iyidir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.