AramaArama
Gıda Hattı

Balon Balığı nedir? Balon Balığı yetiştiriciliği nasıl yapılır?

1 Eylül 2021, 13:24
Paylaş
Balon Balığı nedir? Balon Balığı yetiştiriciliği nasıl yapılır?
Balon Balığı nedir? Balon Balığı yetiştiriciliği nasıl yapılır? Su ürünleri arasında bulunan Balon Balığı ile ilgili araştırmalar internet üzerinden yapılıyor. Peki Balon Balığı nedir? Balon Balığı yetiştiriciliği nasıl yapılır? 

Balon Balığı nedir? Balon Balığı yetiştiriciliği nasıl yapılır? Su ürünleri arasında bulunan Balon Balığı ile ilgili araştırmalar internet üzerinden yapılıyor. Peki Balon Balığı nedir? Balon Balığı yetiştiriciliği nasıl yapılır? 

Balon Balığı yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Balon balığı su dünyasının enteresan canlılarından bir tanesidir. Balık her hangi bir tehlike ile karşılaştığı zaman vücuduna su alır ve bir top gibi şişer. Ayrıca vücudundaki dikenimsi çıkıntılarda balıkların bu canlıyı yutmasına engelolur. Bu farklı yaşam biçimi yanında fugu balığı eti, asırlardır Japonya da en lezzetli balık etlerinden birisi olarak kabul edilir. Bunun yanında balığın insan gıdası olarak da tehlikeli bir yanı vardır.

Bunun sebebi senenin bazı zamanlarında bu balık etinin insanlar için zehirli olmasıdır. Bu sebeple bu balığın tüketilmesi aşamasında balık üstünde bilgili olmayanların zehirlenme olasılıkları da yüksektir. Bu sakınca sebebiyle bir çok ülkede Fugu pazarlaması konusunda yalnızca lisans sahibi lokantalar tarafından pişirilerek pazarlanmasına izin verilmektedir. Eski zamanlarda her sene pek çok kişinin bu balıkları mevsimsiz ve bilinçsiz tükettikleri için zehirlenerek öldükleri bildirilmektedir. Balıkların zehirli olduğu dönem genel itibari ile üreme mevsimidir. Bu dönemde özellikle balıkların yumurtalık, karaciğer deri ve iç organlar içinde biriken "Tetradotoxin" isimli madde zehirli etki yapmaktadır. Bu maddenin kas içinde birikimi bir hayli sınırlıdır. Bu sebeple dikkatli bir biçimde temizlendiği ve bilen bir şahıs tarafından usuluna göre temizlenip pişirildiği taktirde zehirleyici etkisinin pek ortaya çıkmadığı bildirilmektedir. Yine de, üreme mevsiminde balıkların tüketiminden kaçınılmasıyla bu zehirlenme olaylarının çok aza inmiş olduğu belirtilebilir.

Japonya'da balon balığının pahalı bir balık olması sebebiyle 1960'lı senelerde üreticilik çalışmaları ele alınmış ve o seneler için başarılı sayılabilecek yetiştirme sonuçlarına ulaşılmıştır. Yavru üretim çalışmaları da başarı ile gerçekleştirilmiştir. Ancak daha sonra doğadan yakalanan balık miktarının piyasa isteklerini karşılayacak seviyede olması sonucu yetiştiriciliğine olan ilgi azalmıştır. Halen Japonya, Çin ve Tayvan'da az miktarda yetiştirildiği kaydedilmektedir. Bu üretim daha çok evlerde tüketim yerine özel lokantalarda pişirilerek müşterilere sunulmaktadır. İleriki senelerde doğadan yapılan avcılığın azalması durumunda talep edilen bir balık türü olduğundan yetiştiriciliğinin artabileceği düşünülmektedir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.