Gıda Hattı

Balıkçı gemileri BAGİS takıyor!

24 Haziran 2016, 18:16
Paylaş
Balıkçı gemileri BAGİS takıyor!

Balıkçı Gemilerini İzleme Sistemi (BAGİS) kapsamında 28 kıyı ilinde bin 350 balıkçı gemisine BAGİS cihazları takılmaya başlandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, gemi yetkililerini Bakanlıkça belirlenen zamanda ve istenen yerde gemilerini hazır bulundurup cihazları takmaları konusunda uyardı.

28 ildeki 1.350 balıkçı gemisine BAGİS cihazı takılacak. Balıkçı Gemilerini İzleme Sistemi (BAGİS) ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, BAGİS kapsamında 28 kıyı ilinde bin 350 balıkçı gemisine BAGİS cihazlarının takılmaya başlandığını bildirdi.

bagis-balikci-sistem-gidahatti

Balıkçı gemileri uydudan takip edilecek

Bakanlıkça belirlenen zamanda ve istenen yerde gemilerini hazır bulundurup cihazları takmaları konusunda gemi yetkililerini uyaran Çelik’in, BAGİS ile ilgili olarak yaptığı açıklama şöyle:

“Bakanlık olarak, balıkçı gemilerinin denizlerdeki avcılık faaliyetlerinin izlenmesi ve av faaliyetlerine ilişkin verilerin kayıt altına alınması amacıyla Balıkçı Gemilerini İzleme Sistemi’ni (BAGİS) hayata geçiriyoruz. Bu sistemle, balıkçı gemilerinin konumu, hızı, av faaliyetleri ve avladığı ürünlere ilişkin bilgiler sürekli takip edilecek. Böylelikle hem denetimlerde etkinlik artırılacak hem de avlanılan ürünlere ait verilerin daha hızlı kayıt altına alınması sağlanacak.

18 Mayıs 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Balıkçı Gemilerini İzleme Sistemi Tebliği ile takılması zorunlu hale getirilen BAGİS cihazlarının bir program dâhilinde balıkçı gemilerine montajına başlanıldı.

balikci-gemisi-gidahatti

Masrafları bakanlık karşılıyor

Deneme montajları ilk olarak Trabzon’da gerçekleştirilen BAGİS cihazları, 10 Haziran 2016 tarihinden itibaren Yalova’da balıkçı gemilerine takılmaya başlandı. Cihazların montajları 28 kıyı ilinde devam ediyor. Bu kapsamda 12 metre ve üzerinde boya sahip 1.350 balıkçı gemisine BAGİS cihazı takılacak.

Bakanlıkça belirlenen zamanda ve istenen yerde bulundurulan balıkçı gemileri için BAGİS cihazlarının temini ve takılmasına ilişkin masraflar Bakanlığımız tarafından karşılanacak. Aksi takdirde bu masraflar balıkçı gemisi yetkilisine ait olacak.

bagis-sistem-gidahatti

BAGİS cihazının takılması, çalışır durumda bulundurulması, av bilgilerinin elektronik seyir defterine girilmesi, BAGİS tebliği kapsamında zorunlu tutuluyor. Bu bakımdan balıkçılarımızın, Bakanlıkça belirlenen yerde ve zamanda gemilerini hazır bulundurmaları, cihazlarını taktırmaları ve çalıştırılmasında gerekli hassasiyeti göstermeleri önem arz ediyor.

Balıkçı Gemilerini İzleme Sisteminin ülkemiz balıkçılığına hayırlı olmasını diliyorum.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.