AramaArama
Gıda Hattı

Balık yağınca zengin beslenme, migren hastalarının baş ağrısını azaltabilir!

11 Temmuz 2021, 11:00
Paylaş
Balık yağınca zengin beslenme, migren hastalarının baş ağrısını azaltabilir!

Yapılan bir çalışma, bitkisel yağın az, balık yağının fazla olduğu beslenme tipinin migren hastalarının baş ağrısını azalttığını gösterdi.

Çalışma, en saygın bilimsel dergilerden BMJ’de yayınlandı.

Elde edilen veriler, balık yağınca zengin bir beslenmenin, migren hastalarının yaşadığı baş ağrılarının sıklığını ve şiddetini azalttığını gösterdi. Bununla birlikte, hastaların yaşam kalitesinde önemli bir iyileşme kaydedilmedi.

Migren, hastaların hayatını zorlaştırıyor!

Bir tür nörolojik hastalık olan migren, en yayın kronik ağrı sebepleri arasındadır. Bunun yanında hayat kalitesinin düşmesine ve iş gücü kaybına yol açmaktadır. Dünya genelinde 4 milyon insanın kronik migreni olduğu, ayda en az 15 ‘migren günü’ yaşadığı ve muzdarip olan kişilerin %90’unun migren atağı sırasında normal bir şekilde çalışamadığı, günde 3-4 saatlik çalışma kaybı yaşadığı bilinmektedir.

| Baş ağrısı için ilaç yerine bu bitkisel çayları deneyin |

Araştırma nasıl yapıldı?

Çalışmada, bitkisel yağlarca zengin beslenenlerle, balık yağından zengin beslenen katılımcılar kıyaslandı. Toplamda 182 kişinin katıldığı çalışma, daha önce linoleik asitlerin kronik ağrılar üzerindeki etkisini araştıran bir ekip tarafından yapıldı.

Linoleik asit, Batı tipi diyetlerde yaygın bulunan, çoklu doymamış bir yağ asididir. Mısır, soya fasulyesi ve diğer yağlardan, bunun yanında bazı tohum ve kuruyemişlerden elde edilebilir.

Bitkisel yağın az, balık yağının fazla tüketildiği beslenme tipinin, günlük baş ağrısı süresini, günlük şiddetli baş ağrısı süresini ve bir ayda baş ağrısı yaşanan gün sayısını %30-40 arasında azalttığı görüldü.

Katılımcılardan alınan kan örnekleri, kanla ilişkili olduğu bilinen lipitlerin (yağ) daha az olduğunu gösterdi.

Baş ağrısı sıklığı ve ağrısının azalmasına karşın, migrenle bağlantılı genel yaşam kalitesinde, kontrol grubuna kıyasla önemli bir iyileşme kaydedilmedi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.