Gıda Hattı

Balık ve balık yağı kalp krizi riskini düşürebilir mi?

12 Kasım 2018, 10:13
Paylaş
Balık ve balık yağı kalp krizi riskini düşürebilir mi?

Balık, insan sağlığı için oldukça faydalı. Cilt, göz, beyin sağlığı için göz ardı edilmemesi gereken besinlerden biri olan balık ve balık yağı Harvard liderliğinde yapılan klinik bir çalışma ile kalp krizi riskini azaltabilir. 

Araştırmaya göre, Omega-3 yağ asitlerinin, hem sağlıklı kişilerde hem de kalp krizi, inme veya kalp hastalığı riskinde artışa neden olan koşullarda bulunan kişilerde faydaları bulundu.

omega3-vitamin-gidahatti

Omega 3 kalp sağlığını koruyor

Araştırmacılar, D vitamini ve Omega-3 takviyesi alan sağlıklı kişilerin, özellikle düzenli olarak balık yemeyen insanlara göre daha az kalbin çalışmasını engelleyen bir durum yaşadıklarını buldu.

Bu arada, bir araştırmada, Omega-3 yağ asidinin saflaştırılmış bir formu, kalp damar hastalığı, kalp krizi veya inme arterleri olan kişilerde kalp krizi, felç ya da kalp yetmezliği riskini azalttığı gözlemlendi.

İki çalışma, somon, sardalya veya ton balığı gibi balıklarda bulunan omega 3 yağ asitlerinin kalp sağlığı üzerinde yararlı bir etkiye sahip olabileceğine dair sağlam kanıtlar sunuyor. 

Boston'daki Brigham ve Kadın Hastanesinde önleyici tıp şefi Dr. JoAnn Manson “Dünyadaki herkesin takviye almaya başlamasını önermiyoruz. Omega 3'ler açısından yapılacak en iyi şey daha fazla balık yemek” dedi. 

kalp-krizi-gidahatti

Balık tüketen kişilerde kalp krizi riski daha düşük

Araştırmada, düşük balık tüketimine sahip olanlarda kalp krizi riskinin daha düşük olduğu ortaya çıktı. Dr. Manson, ”Bu grup, tüm büyük kardiyovasküler olaylarda yüzde 19 oranında azalma sağladı, ayrıca kalp krizi geçirmesinde yüzde 40'lık bir düşüş görüldü.

"Eğer çalışma doğrulanabilirse, o zaman sağlık eşitsizliğini azaltma konusunda çok umut verici bir yaklaşıma işaret edebilir.  Siyahi insanlar, beyaz ırklardan ve diğer ırk gruplarından daha büyük bir kalp hastalığı riskine sahip olma eğiliminde” dedi.

D vitaminin kalp sağlığına yararı bulunamadı

Klinik deneyde, kanser ölüm riskini yüzde 25 oranında azaltmasına rağmen, D vitaminin kalp sağlığına yararı bulunamadı.

New York'ta Lenox Hill Hastanesi’nde kardiyolog olan Satjit Bhusri, “Bu çok önemli ve etkileyici bir deneme. Sonuçlar, kalp hastalığının önlenmesinde kalıcı bir değişime sahip olacak” dedi. 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.