Gıda Hattı

Balık avı sezonu sona eriyor, küçük balıkçılar yasaktan muaf!

14 Nisan 2022, 12:18
Paylaş
Balık avı sezonu sona eriyor, küçük balıkçılar yasaktan muaf!

2021-2022 Balıkçılık Av Sezonu yasağı, tüm denizlerde endüstriyel avcılık yapan balıkçı gemileri için 15 Nisan 2022 Cuma günü başlayacak.

Tarım ve Orman Bakanlığının açıklamasına göre, endüstriyel avcılık yapan balıkçı gemileri (gırgır ve trol av araçları ile yapılan avcılık) için yeni balıkçılık av sezonu açılışı Akdeniz hariç tüm denizlerimizde 1 Eylül 2022 tarihinde, Akdeniz’de ise 15 Eylül 2022'de başlayacak.

Yasağın başladığı 15 Nisan 2022 tarihinden itibaren yaklaşık 4,5 aylık dönemde ekonomik faaliyetlerine devam etmek isteyen balıkçılar, Bakanlıktan izin almak ve belirlenen kurallara uymak koşuluyla Türkiye’nin karasuları dışındaki uluslararası sularda gırgır ve trol yöntemiyle avcılık yapabilecekler.

Kıyı balıkçılığı yapan küçük balıkçılar yasaktan muaf!

Kıyı balıkçılığı yapan küçük ölçekli balıkçılar, avlanma yasağından muaf olarak, yılın 12 ayı avcılık yapmaya devam edebilecekler.

Açıklamada, yasak sezonda, gerek küçük ölçekli balıkçılardan gelen balıklarla, gerekse yetiştiriciliği yapılan çiftlik balıkları ile yaz sezonu boyunca halkın balık ihtiyacını rahatlıkla karşılama imkanı bulunduğunu altı çizildi.

Denetim sonuçları

Yasadışı avcılığın önlenmesi kapsamında gerekli denetimleri de yapan Bakanlık, 2021 yılında toplam 193 bin 608 denetim gerçekleştirdi. Kaçak avcılıkla elde edilen 1.061 ton su ürününe el koyulurken, 6 bin 798 kişi ve iş yerine 27 milyon 597 bin lira idari para cezası uygulandı, kurallara uygun avlanmayan 152 adet gemiye el konularak mülkiyeti kamuya geçirildi.

Balıkların üreme ve büyüme döneminde getirilen yasaklara uyulması, sürdürülebilir avcılığın devam ettirilmesi ve balıkçıların geleceği açısından önem arz ediyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.