Gıda Hattı

Balgam söktürücü bitkiler nelerdir? En iyi balgam söktürücüler neler?

12 Ocak 2022, 15:13
Paylaş

Balgam söktürücü bitkiler nelerdir? Özellikle soğuk havalarda geçirilen hastalıklar sonrası uzun süre geçmeyen öksürükler için balgam söktürücü bitkiler araştırılıyor. Peki en iyi balgam söktürücüler neler? Balgam söktürücü bitkiler nelerdir?

Balgam söktürücü bitkiler ilaç tedavisinin yanı sıra evde doğal yollarla tedaviye ek olarak çeşitli bitkiler tüketmek isteyen kişiler tarafından sıklıkla hazırlanıyor. Çeşitli bitki çaylarının faydalarını gören kişiler hazırladıkları çayları tüketerek hem balgam sökücü etkiden yararlanmak hem de boğazını rahatlatmaya çalışıyor.

Balgam söktürücü bitkiler nelerdir?

1. Kekik çayı:

Kekik çayını bal ile tatlandırıp içmek, uzun süre boğazı yumuşatacaktır.

2. Nane çayı:

Nane çayı içmek, boğazı yumuşatır, öksürüğü geçirir. Nane çayının buharını solumak, ciğerlerin açılmasına yardımcı olur. Hatta, nane yağı ile boğaz ve göğüs bölgesine masaj yapmak, grip rahatsızlıklarına iyi gelir. Nane çayı, balgam atılmasını kolaylaştırır, ciğerleri temizler.

3. Okaliptüs çayı:

Okaliptüs çayı, boğazı yumuşatır, öksürüğü hafifletir ve özellikle boğazda biriken balgamın atılmasına yardımcı olur. Ayrıca, çeyrek tencere kaynar süre 5-6 tane okaliptüs yaprağı atıp buharını solursanız ciğerlerin ve solunum yollarının açılmasını sağlar

4. Anason çayı:

Anason çayının buharını solumak ciğerleri yumuşatarak balgamın öksürükle vücuttan atılmasını hızlandırır.

5. Melekotu kökü çayı:

Soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı ve ateşi düşürmek için kullanılan bitkiler arasında yer alan melekotu kökü, akciğerleri ısıtan ve uyaran etkisiyle balgamın atılma sürecini hızlandırır.

6. Rezene çayı:

Rezene çayı boğazı yumuşatır, bronşit nedeniyle oluşan kuru öksürüğe iyi gelir.

7. Meyan kökü çayı:

İltihap önleyici ve balgam söktürücü özelliği bulunan meyan kökü, aynı zamanda, astım, bronşit ve solunum sistemi ile ilgili diğer hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Balgamı yutarsam ne olur?

Mukusunuzu yutmak size zarar vermez. Midenizdeki asitler, mukusunuzu (diğer proteinler gibi) sindirecek ve ayrıca midenizdeki (varsa) hücresel kalıntılar ile bakterileri nötralize edecektir. Mukusun, midenizdeki asitlerden sağ kalması pek olası değildir. Yine de balgamı yutmamaya çalışmalısınız.

Balgam ve mukus arasındaki fark nedir?

Mukus, burnunuzun mukoza zarından salgılanan kalın ve yapışkan bir sıvıdır. Mukus, solunum yolunuzdan salgılandığında ise buna balgam denir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.