Gıda Hattı

Baldaki verim rüzgar'la uçtu

22 Ocak 2007, 12:38
Paylaş

MERSİN - Ağaçlardan bal alımının verimli olduğu dönemde beklenmeyen rüzgarlar nedeniyle istedikleri rakama ulaşamadıklarını kaydeden Mersin Arıcılar Birliği Başkanı Hasan Çalıkoğlu, her yıl kovan başına 60 kilo bal elde etmelerine rağmen bu yıl 20-25 kiloda kaldıklarını söyledi.

Verimin az olmasıyla birlikte iç talebi stoklardan karşıladıklarını açıklayan Çalıkoğlu, 2005 yılında bal fiyatlarının çok düşük olması nedeniyle bazı üreticilerin ürünlerini satmak yerine stoklamayı tercih ettiğini ifade etti. Stokların 2006'da üretimin az olması nedeniyle gün ışığına çıkarıldığını anlatan Çalıkoğlu, "İç talebin yüzde 70'e yakını stoklardan karşılandı. Bu yıl gezici arıcılarımız yalnızca Tekirdağ'da ayçiçeğinden, Aydın yöresinde ise pamuktan az miktarlarda bal elde edebildi. 2007 sonunda istediğimiz verime ulaşamazsak, büyük sıkıntı yaşıyacağız" diye konuştu.

Küresel ısınmaya karşı ağaç türü artırılacak

Küresel ısınmanın gündeme geldiği ve mevsimsel değişimlerin yaşandığını göz önünde bulundurarak çeşitli önlemler alınmaya başlandığını da anlatan Çalıkoğlu, bunun için ağaç türü çeşitliliğini artırma yoluna gittiklerini bildirdi. Bu yıl arıcıların da desteğiyle orman teşkilatı tarafından badem, biberiye ve harnup ağacı dikimine başlandığını kaydeden Çalıkoğlu, ileriki yıllarda daha iyi sonuçlara ulaşacaklarına inandığını söyledi. Dünya ile rekabet edebilmek için kovan başına 60 kilo balı 70-80 kiloya çıkarmak gerektiğini anlatan Çalıkoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Kokulu bitki çeşidi bakımından Mersin dünya literatürüne geçmiş bir il. Özellikle Taşeli yöresi bu nedenle bal üretiminde bir numara. Bununla birlikte aslında Türkiye genel olarak bitki çeşidi bakımından dünya ülkeleri arasında ilk sırada yer aldığı için Türkiye genelinde yetişen balın tümünün kalitesi, aroması, lezzeti bakımından dünyada ilk sırada yer aldığı söylenebilir. Kalite bakımından bir sıkıntımız yok, verimi de artırmamız halinde rakipsiz oluruz."

2007 yılına ilişkin planlarına da değinen Hasan Çalıkoğlu, orman alanlarının özel sektöre kiralanabildiğini hatırlatarak, Mersin'de 500 dönümlük bir araziyi 49 yıllığına kiralayabilmek için girişimde bulunduklarını açıkladı. Bu alanı kiralamalarının ardında doğadaki bitkileri aynen bırakacaklarını ve yalnızca budama ve bakımını üstleneceklerini anlatan Çalıkoğlu, "Gerekirse biberiye, harnup ve badem de ekerek bitki türünü de geliştireceğiz. Çalışmaların bu yıl sonuna kadar sonuçlanmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.