Gıda Hattı

Bal Üreticilerini İthalat Korkusu Sardı

17 Ocak 2008, 16:27
Paylaş

Giresun Arıcılar Birliği Başkanı Kubilay Alevli, Kars ve Erzurum yöresinde arıcılık yapan Giresunlu gezgin arıcıların, ürettikleri balın büyük miktarını her yıl bu bölgedeki toptancılara sattıklarını belirtti.

Bu sezon, Giresunlu gezgin arıcıların bu yöredeki toptancılara bin 500 ton bal verdiğini ifade eden Elevli , “Bunun ancak 500 tonunun parası alınabildi. Piyasada, ‘Bal ithalatı serbest bırakılacak’ söylentileri var. Bu söylentiler nedeniyle, toptancılara verdiği balın parasını 1 ayı aşkın süredir alamayan arıcılarımız, büyük mağduriyet yaşamakta” dedi.

Arıcıların, toptancılardan, yaklaşık bin 500 ton bal karşılığı 7 milyon YTL dolayında alacağı bulunduğunu anlatan Elevli , şunları söyledi:

‘‘Balı yüksek fiyattan aldıklarını söyleyen toptancılar, bal ithalatı serbest bırakılırsa büyük zarara uğrayacağını savunuyorlar. Bal ithalatı olasılığını gerekçe göstererek ödemelerini yapmıyorlar. Arıcılarımıza verdikleri çek ve senetin büyük bir bölümü de karşılıksız. Ortada yaşanan büyük bir mağduriyet var. Türkiye’nin şimdilik bal ithalatına ihtiyacı yoktur. Eğer ihtiyacı olsaydı, arıcılarımızın verdiği ballar satılır ve parası alınırdı. “Bal ithalatının serbest bırakılması konusunda bakanlığa baskı yapıldığına dair iddialar olduğunu ifade eden Elevli, “Bal ithalatı konusu Türkiye’nin her bölgesindeki bal üreticilerini tedirgin etmektedir. Bakanlık, yerli arıcıları koruyan ve destekleyen karar almak durumunda. Arıcılar, bu konuda bakanlıktan sevindirici açıklama beklemekte” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.