Gıda Hattı

Bal üreticileri Tarım Bakanlığı'na arı ile saldıracak

28 Ekim 2006, 13:11
Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın, Arı Yetiştiricileri Birliği'nin kendisini fesih ederek Bal Üreticileri Birliği çatısı altında örgütlenmeleri istenmesine dönük genelge yayımlanması, arıcıların sert tepkisene neden oldu. Bu genelgenin çekilmemesi halinde bakanlık önünde arılı eylem yapacakları sinyalini verdiler.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Mustafa Sarıoğlu, Adana'da düzenlediği basın toplantısında, Tarım ve Köyişleri Bakanlığın'da görevli bir genel müdür yardımcısı tarafından yazılan ve bakan Mehdi Eker'e onaylatılarak yayımlanan genelge ile arıcıların, bal paketlemecileri tarafından kurulan bal üreticileri birliği ile birleştirilmek istendiğini söyledi. Bu yıl arıcıları örgütlemeler ve bal paketlemecilerine ucuza balın satılmasını engellemelerinin bedelini birliklerinin fesih edilmesi yönünde yayımlanan genelge ile ödetilmek istendiğini savunan Sarıoğlu, "Her yıl arıcının balını 2-3 YTL'ye alıp tüketiciye 10-15 YTL'ye satan paketlemeciler bizim örgütlülüğümüzü istemiyor. Bu amaçla bakanlık teşkilatında bir genel müdür yardımcısına hazırlattıkları genelgeyi bakana da imzalattılar. Biz bu genelgenin iptal edilmesini istiyoruz. Aksi halde bir gün aniden sessizce öyle bir eylem yaparız ki bunun sonu çok kötü olur. Bizim eylemimiz ballı olmaz, ama arılı olabilir." dedi.
Toplantıya katılan arıcılar ise bakanlık önünde bir kamyon arı götürerek bakanlığa salarak tepkilerini ortaya koyacaklarını belirtirken, Genel Başkan Sarıoğlu, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın medeniyetler arası diyaloğa verdiği önemi, bakanlıklardaki bürokratların vatandaşın sorunlarına da göstermesini istedi.
Ýzmir gümrüğünde yakalanan taklit bal iç pazara sürülmek isteniyor
Sarıoğlu, Mart 2006'da İzmir Gümrüğünde yakalanan 4 bin 100 ton suni balın imha edilmediğini ve bu balın iç piyasaya sürülmek istendiğini söyledi. Bu balın imha edilmemesi halinde büyük bir eylem yapacaklarını kaydeden Sarıoğlu, "Hem Arı Yetiştiricileri Birliği'nin fesihini isteyen genelgenin ve suni balın imhası gerçekleşmediği sürece eylemde kararlıyız." diye konuştu.
Sarıoğlu, Suriye arıcılık Merkezi Başkanlığı ile yaptıkları protokol ile Türkiye ve Suriye Devletleri arasında arıcılık konusunda işbirliği sağladıklarını kaydetti. Bu protokol ile her iki ülkedeki arıcılığın geliştirilmesi için faaliyetlerde bulunulacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.