Gıda Hattı

Bal Tartışmaları Sürüyor

31 Aralık 2007, 12:27
Paylaş

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB ) Başkanı Şemsi Bayraktar , bal üretimindeki düşüşü fırsat bilen bazı kesimlerin ithalat yapılması yönünde baskı oluşturmaya çalıştıklarını belirterek, ‘‘piyasada şekillenen bal fiyatlarını etkilemek için ithalatı baskı unsuru olarak kullanmaya çalışanlara, ithalat için izin verilmemelidir’’ dedi.

Bayraktar , yaptığı yazılı açıklamada, piyasada bal konusunda faaliyet gösteren yaklaşık 170 firma bulunduğuna ama ithalat konusunda sadece 2-3 firmanın talepte bulunduğuna dikkati çekti.

Bu kesimlerin 8 bin ton civarında bal ithal etmeyi istediğini belirten Bayraktar , üretici örgütlerinin ise üreticilerin elinde 19 bin ton civarında bal olduğunu dile getirdiklerini kaydetti.

Üreticinin elinde, ithalat isteyenlerin beklentilerini karşılayacak balın 2 katından fazla stok varken hala ithalat konusunda baskı oluşturuluyor olmasının akla başka şeyleri getirdiğini ifade eden Bayraktar , şöyle dedi:

‘‘Kaçak, hileli ve insan sağlığını tehdit eden balların piyasada olması tüketiciye olduğu kadar tüketici güveninin kaybedilmesi nedeniyle üreticiye de büyük zarar vermektedir. Bu konuda üreticimiz herkesten daha hassastır.

Piyasada şekillenen bal fiyatlarını etkilemek için ithalatı baskı unsuru olarak kullanmaya çalışanlara ithalat için izin verilmemelidir. İthalatı, fiyat oluşumunu engellemeye yönelik baskı unsuru olarak kullanmaya çalışmak, bu amaçla da tüketiciyi tedirgin edecek açıklamalarda bulunmak kimseye fayda sağlamaz.’’ Şemsi Bayraktar , Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın, üretici ve tüketicide tedirginlik yaratan ve ‘‘reklam kokan’’ bu açıklamalar konusunda gerekli tedbirleri alması gerektiğini de kaydetti. Bayraktar , aksi halde sektörün zarar göreceğini belirtti.

TZOB Başkanı, Avrupa Birliği (AB ) içinde rekabet şansı en yüksek olan üretim dallarından birinin arıcılık ve arı ürünleri olduğuna dikkati çekerek, eğer üretimde verimlilik ve kaliteyi artırıcı politikalara devam edilecek olursa, gerek AB gerekse dünya pazarlarında daha iyi noktalara gelineceğini bildirdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.