AramaArama
Gıda Hattı

Bal sirkesi, Şile’den İtalya’ya uzanıyor!

30 Temmuz 2021, 19:26
Paylaş
Bal sirkesi, Şile’den İtalya’ya uzanıyor!

Doğal malzemelerle 36 çeşit sirke üreten yerel üretici bal sirkesi ile uluslararası üne kavuştu.

Şile ilçesinde yaşayan Fatma Çetin, doğal malzemelerle 36 çeşit sirke üretiyor. Atadan miras olan mesleğini dördüncü kuşak olarak devam ettiren Çetin, kestane balı sirkesi ile uluslararası üne kavuşarak İtalya’da ödül aldı.

Ürettiği sirkelere hem yurt içi hem yurt dışında alıcı bulan Çetin, aynı zamanda gençlere sirke üretimi konusunda eğitim veriyor.

Şile ilçesine bağlı Oruçoğlu köyünde yaşayan 65 yaşındaki Fatma Çetin, kayınvalidesinden öğrendiği sirke üretimi işini dördüncü kuşak olarak devam ettiriyor. Yaklaşık 45 yıldır aile üyeleri ile birlikte sirke üreten Çetin, son 10 senedir de ürettiği sirkeleri satıyor. Çetin, kaynağı kendi bahçesinde ürettiği doğal malzemeler olan sirkeleri meşe fıçılarında bekletiyor.

Çetin’in mutfağından çıkan yabani elma sirkesi, yabani armut sirkesi, muşmula sirkesi, kuşburnu sirkesi, kızılcık sirkesi gibi birbirinden farklı 36 çeşit sirke hem Şile’deki Yeryüzü Pazarı'nda hem de yurt dışında alıcı buluyor. Çetin’in ürettiği sirkelerden en ünlüsü olan kestane balı sirkesinin ünü ise ülke sınırlarını aştı.

Uluslararası Nuh’un Ambarı Listesi’ne girdi

İtalya’dan ödül alan kestane balı sirkesi, aynı zamanda dünya genelinde yerel ürünleri korumak, küçük üreticinin kalkındırılması, aracısız satış ve tüm dünyanın bu ürünleri tanımasını sağlamak amacıyla başlatılan Uluslararası Nuh’un Ambarı Listesi’ne girmiş durumda.

Sirke üretimine nasıl başladığını anlatan Fatma Çetin, “Ben bu işe İstanbul'dan Oruçoğlu köyüne taşındığım zaman başladım. Bal sirkesi bizim atalarımızdan kalma. Biz üçüncü, dördüncü kuşak olarak yapıyoruz. Bal sirkesinin de satışını 15-16 senedir yapıyoruz.

Önceden dedemizin balları vardı, kendisi yetiştiriyordu. Şu anda da balcılardan alıyoruz. Tabii denetlenmiş olan ballardan alıyoruz. Gıda mühendisleri, tarım mühendisleriyle çalışıyoruz” dedi.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.