Gıda Hattı

Balıkta Tüketimi Artırmak İçin Festival Bile Yapacağız

16 Temmuz 2007, 18:29
Paylaş

Türkiye'de, son yıllarda ihracatta önemli yeri olan ancak iç piyasada tüketimi az olan ürünlere yönelik gerçekleştirilen tanıtım kampanyalarına bir yenisi daha eklendi. Balık üreticileri Türkiye'deki tüketimi artırmak için Balık Tanıtım Grubu ile harekete geçti.

Salı günü başlayacak kampanya ile Türkiye'deki 4. 5 kilogram olan balık tüketimi ilk etapta dünya ve sonrada Avrupa ortalamasına çıkarılması hedefleniyor. Ege Canlı Hayvan Su ürünleri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Akın Özder, 2000 yılında Tarım ve Köyişleri eski Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp tarafından Balık Tanıtım Grubu'nun kurulduğunu ancak bir süre sonra aktif olmadığını belirtti. Ege Bölgesi'ndeki balık üreticileri, ihracatçı birlikleri, dernekler ve kurumlarının bir araya gelerek Balık Tanıtım Grubu'nu yeni bir kampanya ile Türkiye gündemine taşıyacaklarını söyleyen Özder, kampanyaya ilk etapta 1 milyon dolarlık bir bütçe ile başlayacaklarını ifade etti. Tanıtım kampanyası olarak başta televizyon, gazete ve radyo reklamlarının yanı sıra, eğitim çalışmaları, festival gibi çeşitli tanıtımlar yapmayı planladıklarını aktardı. Özder, "2000-2001 yılında etkin bir çalışma yapıldı. Tüketimde ciddi patlama oldu. Üretimin yüzde 80 ihraç ediliyordu. Kampanya ile bu tam tersine döndü. Ancak bu tanıtım grubu belirli bir süre aktif olmadı. Biz sektör temsilcileri ile yeniden bunu harekete geçirmeye karar verdik. Sektör temsilcileri anladık ki balık tanıtılmadan tüketiminin artması mümkün değil. Halkı balık konusunda bilinçlendirmek zorundasınız. tüketimi artırmak için çalışmalar gerekiyor" diye konuştu. Özder, Salı günü Balık Tanıtım Grubu'nun görev dağılımı yapılarak kampanyaya başlanacağını söylerek, kampanyanın bütçesinin tanıtım grubu içinde yer alanların öz kaynaklarından temin edildiğini, beli bir noktadan sonra bu tür organizasyonlar için fona ihtiyaç olduğunu kaydetti. Özder, tanıtım grubunda Ege Canlı Hayvan ve Su Ürünleri İhracatçıları Birliği, Su Ürünleri Federasyonu, Su Ürünleri Tanıtım Grubu Derneği, Muğla Kültür Balıkçıları Derneği ve birçok sektör temsilcisinin yer alacağı bilgisini verdi.

Ege Canlı Hayvan Su ürünleri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan ise, Türkiye'de balık tüketiminin dünya ortalamasının dörte biri seviyesinde olduğuna dikkat çekerek, ülkede kişi başına balık tüketim oranın 4. 5 kilogram olduğunu söyledi. Kızıltan, kampanya ile amaçlarının bu rakamı ilk aşamada dünya ortalaması olan 15 kilograma çıkarmak olduğunu anlatarak, ardından Avrupa ortalaması olan 24 kilograma çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti. Kampanya için fonun önemli olduğunu ve Türkiye'nin ilerleyen süreçte kendine Norveç modelini örnek alabileceğini kaydetti. Tanıtım kapsamında yemek programlarına sponsor olmayı planladıklarını söyleyen Kızıltan, "Türkiye'de tüketiciye balık kültürünü aktarmak gerekiyor. Balığın sadece kızartması ya da ızgarası olmuyor" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.