Gıda Hattı

Balık Ölümleri, Fiyatları Yarıya Düşürdü

24 Ocak 2008, 16:58
Paylaş

Muğla’nın Milas ilçesinde, Güllük Körfezi’ndeki çiftliklerde görülen çipura ölümleri, Akdeniz balıkçılarını da olumsuz yönde etkiledi.

Adana ve Mersin’deki balıkçılar, bir haftada yarı fiyatına düşen çipurada yaşanan sıkıntının tavuklardaki “kuş gribini” aratmadığını belirterek, halkın, ölümlerin gerçek nedeni konusunda aydınlatılması gerektiğini söylediler.

Mersin Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Faruk Bolat , yaptığı açıklamada, balık sevenlerin, “hastalık” korkusuyla çipura almamaları nedeniyle daha önce kilosu 10-15 YTL ’ye kadar alıcı bulan çipuranın 5 YTL’den tezgahlardaki yerini aldığını belirtti.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığının üst düzey yöneticilerinin, Milas’taki balık ölümlerinin, sudaki ani ısı değişiminden kaynaklandığını açıklamasına rağmen, halkın ikna olmadığını ifade eden Bolat, şunları söyledi:

“Balıkseverler çipuradan uzak durunca alternatif olarak başta barbun ve mercan olmak üzere başka balıklara yöneldiler. Çipuranın fiyatı düşüp yüzde 50 değer kaybederken, alternatif olarak görülen balıkların fiyatlarında aynı oranda artış oldu.” Bolat , balık ölümlerinin kirlilikle ya da kimyasal bir atıkla hiçbir ilgisinin olmadığını belirterek, “Son günlerde balıkçıların yaşadığı sıkıntılar, piliç eti üreticilerinin yaşadığı kuş gribi krizini aratmadı. Bir an önce halkın bu konuda sağlıklı bilgilendirilip, fiyatların normal seyrine dönmesini umut ediyoruz” dedi.

Çipuranın bir Akdeniz balığı olduğunu, Mersin ve çevresinde daha çok doğal yaşam alanlarında avlandığını, son günlerde kafes yetiştiriciliğiyle de yaygın olarak üretildiğini ifade eden Bolat , “Az kılçıklı, sert, beyaz ve lezzetli etiyle en fazla tercih edilen balık türleri arasında yer alan çipuradan, balıkseverler daha fazla uzak kalmamalı” diye konuştu.

Adana balıkçılar çarşısı esnafından Yaşar Elmas ise Ege bölgesindeki balık ölümlerinin Akdeniz ’de de balık fiyatlarını düşürmesine anlam veremediğini belirterek, şunları kaydetti: “Çipura en fazla tercih gören balık çeşidi olduğundan sıkıntı da aynı paralelde fazla oldu. Gelen her müşteriye, ölümlerin herhangi bir hastalıktan kaynaklanmadığını anlatmak zorunda kalıyoruz. Buna rağmen müşteriyi ikna edemiyoruz. Fiyatı yüzde 50 gerilemesine rağmen satılamadığı için çöpe giden çipuralarımız var.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.