AramaArama
Gıda Hattı

Bakterilerin plastik yüzeylere yapışmasını önleyen kaplama geliştirildi!

13 Eylül 2021, 10:43
Paylaş
Bakterilerin plastik yüzeylere yapışmasını önleyen kaplama geliştirildi!

Özellikle kliniklerde, operasyonlarda ve diğer tıbbi uygulamalarda steril ekipmanlarla çalışmak çok önemlidir. Bilim insanları bakterilerin plastik yüzeylere yapışmasını engelleyen ve düşük maliyetli bir polimer geliştirdiler.

Bakteriler hemen hemen her yerde yaşayabilen ve birçoğu hastalık yapma eğilimine sahip olan mikroorganizmalardır. Bakteriler viruslardan farklı olarak yaşamlarını sürdürmek için canlı ortama ihtiyaç duymazlar. Dolayısıyla plastik, ahşap, kumaş gibi yüzeylerde canlılıklarını sürdürebilmektedir.

Yemek yapılan mutfakta, tıbbi müdahalelerin yapıldığı ekipmanlarda, tuvalet ve banyolardaki musluklarda bol miktarda bakteri mevcuttur. Hatta bazı bakteriler yüzeylere geri dönüşümsüz olarak bağlanmaktadırlar.

Biyofilm olarak adlandırılan bu durum bir yüzeyin tamamen dezenfekte edilememesine sebep olmaktadır. Pseudomonas, Enterobacter, Flavobacterium, Alcaligenes, Staphylococcus ve Bacillus cinsi bakteriler biyofilm oluşturma yeteneğine sahiptirler. Biyofilmler özellikle hastane kaynaklı enfeksiyonlar olarak adlandırılan nazokomiyal enfeksiyonlardan sorumludur.

Yüzeylerdeki bakterilerin ve bakterilerin oluşturduğu biyofilmlerin tamamen giderilmesine yönelik etkili bir yöntemin araştırılması uzun yıllardır sürmektedir.

Alman bilim insanları bir kaplama polimeri geliştirerek bakterilerin yüzeylere yapışmasını engellemeyi başarmışlardır. Ayrıca bu polimerin çok kısa sürede etki gösterdiği de belirtilmiştir.

Mekanizma nasıl işliyor?

Kısaca özetlemek gerekirse bu polimer plastik yüzeyleri birkaç dakika içinde antibakteriyel hale getirmektedir. Alt tabaka sprey veya daldırma yöntemiyle polimer ile kaplanmaktadır. Ardından kısa UV ışımasıyla kalıcı olarak sabitlenmektedir. Önemli noktalardan bir tanesi de bu işlemin tamamen fiziksel oluşudur. Dolayısıyla bakterilerin direnç oluşturması söz konusu olmamaktadır.

Günlük hayatta kullanılan dezenfektanlardan farklı olarak bu polimer etkisini uzun süre sürdürmektedir. Yapılan çalışmalar günde bir kere kaplama yapılması gün içerisinde bakteri yoğunluğunu ciddi miktarda azalttığını ortaya koymuştur. Biyofilm oluşumunu ise tamamen ortadan kaldırmıştır.

Şu anda bu polimer prototip aşamasında olup etkinlik ve zararsızlık testleri devam etmektedir. Kimyasal bir esasa dayanmaması ve tamamen fiziksel oluşu insan sağlığını tehdit etmemektedir.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.