Gıda Hattı

Bakliyat ile beslenmenin yararları anlatılacak

27 Kasım 2015, 10:52
Paylaş
Bakliyat ile beslenmenin yararları anlatılacak

BM tarafından ilan edilen 2016 Uluslararası Bakliyat Yılı’nda, bakliyatın diyetteki önemi konusunda farkındalık çalışmalarının yürütüleceği “Bakliyat İle Sağlıklı Beslenme, Sağlıklı Hayat Platformu" Projesi'ne start veriliyor.

Mercimek, nohut, bezelye, fasulye, bakla ve börülceyi içeren baklagiller, içerdikleri yüksek protein, vitamin, mineral ve diyet lifi deposu olarak sağlıklı beslenme için önem taşıyan gıdaların başında geliyor. Bakliyatlar dünyada iki milyardan fazla insanın diyetinde de önemli yer tutuyor. Günümüzde bakliyat tüketimi kanser oluşumu, tip-2 diyabet ve obeziteye karşı korunma sağlarken, mide bağırsak sistemi ve kalp damar sağlığı ile de ilişkilendiriliyor.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Roma’da gerçekleştirilen 146. Konsey toplantısında, 2016 yılını “Uluslararası Bakliyat Yılı” ilan etti. Bu nedenle Türkiye’de de dünya ile senkronize olarak bakliyat tüketimi ve sağlıklı beslenme kavramlarını bir platform altında buluşturacak “Bakliyat İle Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Hayat Platformu Projesi” hayata geçiriliyor.

PAKDER Logoİstanbul Kalkınma Ajansı “2015 Mali Destek Programı” kapsamında desteklenen ve yürütücülüğünü Tarım Ürünleri Hububat Bakliyat İşleme ve Paketleme Sanayicileri Derneği’nin (PAKDER) yapacağı, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümlerinin ortak olarak yer aldığı proje ile kurulan “Bakliyat İle Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Hayat Platformu”, kamu kurumları, sektör, dernek ve üniversiteleri bir araya getirecek.

Toplumda bakliyatın diyetteki önemi hakkında farkındalık yaratmak üzere çalışmalar yürütecek platformda, sektörün sorunlarına odaklı çözümler üretilecek, bilimsel araştırma faaliyetleri yürütülecek, üretilen bilgi hem toplum, hem de ilgili tüm kurumlarla paylaşılacak.

Türkiye’nin 2016 Uluslararası Bakliyat Yılı’nda söz konusu proje ile gerçekleştireceği faaliyetler, üniversite, sektör ve kamu temsilcilerinin katılımı ile 1 Aralık’ta İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenecek basın toplantısında tanıtılacak.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.