Gıda Hattı

Baklava üreticileri, fıstık zamlarını boş baklava ile protesto ettiler!

30 Mayıs 2022, 17:12
Paylaş
Baklava üreticileri, fıstık zamlarını boş baklava ile protesto ettiler!

Son dönemde artan fıstık fiyatları nedeniyle zor günler geçiren baklava üreticileri, boş baklava tepsisini önlerine koyarak basın toplantısı düzenlediler. Fıstıklı baklava üretimine ara vereceklerini belirten Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Başkanı Mehmet Yıldırım, fiyatların ancak fıstık ithalatıyla düşürülebileceğini söyledi.

İstanbul'da basın toplantısı düzenleyen Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Başkanı Mehmet Yıldırım, fıstık fiyatlarındaki artıştan yakındı.

“Fiyatlar spekülatif bir şekilde yükseltiliyor”

Fıstık fiyatının son bir ayda 240 TL'den 440 TL'ye yükseldiğini söyleyen Yıldırım, "Bu piyasa tarafından kabul edilebilir bir rakam değildir. Bazı tüccarlar kendi aralarında küçük alım satım yaparak ve stokçuluk yaparak fiyatları spekülatif bir şekilde yükseltiyorlar. Burada aşırı fiyat yükselmesi ve spekülatif hareketlerden dolayı da devletimiz çok ciddi bir vergi kaybına uğramaktadır. Burada en büyük kaybı baklavacılık sektörü ve tüketici görmektedir. Bununla alakalı devletimizin bir an önce önlem almasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Fıstık ithalatı çözüm olur”

Fıstıktaki fiyat artışının ithalat ile çözülebileceğini savunan Yıldırım, “Fıstık fiyatlarını aşağı çekilebilmesi için ve stokçuların daha da fiyat yükseltme heveslerini yok etmek için, en azından 2 aylığına ithalatın serbest bırakılması ve gerekirse de ihracatın durdurulmasıyla alakalı çalışmalar yapılmasını sektör olarak talep etmekteyiz. Şeker fiyatlarındaki ciddi artış yüzünden geçtiğimiz günlerde devletimiz şeker ve şeker pancarı ithalatının önünü açtı ve serbest bıraktı; son günlerde şeker fiyatlarında gerilemeyi gözlemledik. Bu karar için sektör olarak devletimize minnettarız, aynı kararın fıstık için de uygulanmasını ivedi bir şekilde talep ediyoruz" şeklinde konuştu.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.