Gıda Hattı

Bakır için günlük kabul edilebilir alım miktarı düşürülecek

1 Haziran 2022, 17:20
Paylaş
Bakır için günlük kabul edilebilir alım miktarı düşürülecek

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi EFSA, daha önce günlük 10 mg olan kabul edilebilir bakır alım miktarını 5 mg olarak güncellemeye hazırlanıyor. Kurum görüş taslağını sayfasında istişareye açtı.

Bakır için Kabul Edilebilir Günlük Alım (Acceptable Daily Intake, ADI) düzeyi, kg vücut ağırlığı başına 0,15 mg'dan 0,07 mg'a düşürülecek. Bu düzey 70 kg ağırlığındaki ortalama bir insan için günlük 5 mg'a karşılık geliyor. EFSA'nın bilimsel görüş taslağı kurumun sitesinde paydaşların görüşüne açıldı. Yorumlar 1 Ağustos 2022'ye kadar gönderilebilecek.

Bakır insanlar da dahil tüm canlılar için temel bir mikrobesin. Birçok gıdada doğal olarak bulunan bakır, diğer yandan bir bitki koruma maddesi olarak da kullanılıyor. Bu nedenle hem haricen kullanımı yasal olarak düzenlenen, hem de ihtiyaç duyulan bir madde konumunda bulunuyor.

Gıda dışı bakır kaynakları da hesaba katıldı

Tarım zararlıları ile nasıl mücadele edilir

Avrupa Komisyonu hem besin ögesi, hem kullanımı düzenlenen bir madde olduğu için EFSA'dan sağlık temelli bir kılavuz değer oluşturmasını talep etti. Önceki değeri ve çalışmaları gözden geçiren Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi EFSA Bilimsel Komitesi, çalışmasında bakırın karaciğerde birikimini konu alan verileri değerlendirdi.

Tüketicilerin tüm kaynaklardan aldığı bakır miktarını ilk kez hesaplayan çalışma sonucunda toplumun genelinin kg vücut ağırlığı başına 0,07 mg olarak belirlenen yeni ADI değerini geçmediğini belirledi. Düşük yaşlarda ADI değerlerinin aşılabileceği ifade edilse de, bunun ömür boyu bakır zehirlenmesine neden olmayacağı, genç çocukların gelişim için yetişkinlerden daha fazla bakıra ihtiyaç duydukları, bu nedenle de çocukların karaciğerinde bakır birikmesinin mümkün olmadığı belirtiliyor.

EFSA internet sitesinde açılan istişare sonuçlandıktan sonra duruma göre EFSA'nın bakır için tolere edilebilir üst düzey alım düzeyi güncellenecek.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.