Gıda Hattı

Bakın Çernobil kazasının nedeni neymiş?

17 Mart 2017, 08:05
Paylaş
Bakın Çernobil kazasının nedeni neymiş?

Bugün 17 Mart Dünya Uyku Günü. Nöroloji uzmanı Prof. Dr. Murat Aksu, çağımızdaki önemli felaketlerden biri olan Çernobil kazasının nedeninin; uykusu kısıtlanmış, uzun çalışma saatlerine zorlanmış olması nedeniyle uyku yoksunluğu yaşayan işçilerin, erken uyarı sistemini uykululukları nedeniyle algılayamamaları olduğunu söyledi. Uzmanlara göre, uykuda solunum bozukluğu kalp-damar hastalıkları riskini de 6 kat artırıyor.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Uyku Merkezi Başkanı Prof. Dr. Derya Karadeniz, Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Aksu ve TEVA Medikal Direktörü Dr. Pınar Köktürk, 17 Mart Dünya Uyku Günü nedeniyle düzenledikleri basın toplantısında, sosyal yaşamdan, iş yaşamına günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen ve dikkat edilmesi gereken gündüz aşırı uykululuk problemini ve beraberinde getirdiği hem kişisel hem de toplumsal riskleri konularını değerlendirdiler.

dunya-uyku-gunu-basin-toplantisi-gidahatti“Uyku kaliteli ve normal olmalı”

Uyku hastalığının belirtileri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Derya Karadeniz, uyku hastalıkların belirtilerinin sadece geceye özgü değil, aynı zamanda gündüze de özgü olduğunu söyledi. Karadeniz, “Çünkü uyanık kalabilmemiz, normal yaşayabilmemiz, kaliteli yaşayabilmemiz için uykumuzun kaliteli ve normal olması lazım. Uykuya dalmakta zorluk varsa, sık uyanma, çok erken uyanma, kötü kalitede uyuma, gece terleme, gece tuvalete kalma, sabah yorgun uyanma, sabah başta ağırlık hissi ile uyanma, gün içinde uykuya eğilim hali ve sürekli yorgun hissetme, normal beslenmeye rağmen giderek kilo alma gibi belirtiler varsa, uyku hastalığından şüphelenebiliriz” dedi.

Uykuda solunum bozukluğu riski artırıyor

Uyku hastalıklarının psikolojik hastalıklar değil, çok somut, tanıları net olarak konulan hastalıklar olduğunun altını çizen Prof. Dr. Karadeniz, "Uykuyu bozarak; yaşam kalitesini düşüren, aynı zamanda başka hastalıklara zemin hazırlayan hastalıklardır. Örneğin; uykuda solunum bozukluğu varsa kalp-damar hastalıkları riski 6 kat artıyor. Uyku apnesini tedavi edemezsek hipertansiyon tedavi edilemiyor. Gündüz uykululuk hali olan narkolepsi hastası bunun farkında değilse toplumda ciddi kazalara yol açabiliyor. Gece uykuyu bölen ve gündüz uykuluk durumlarında muhakkak uyku hekimine başvurmak gerekiyor” diye konuştu.

derya-karadeniz-gidahattiGece yeteri kadar uymasına rağmen gün içinde isteyerek ya da istemeyerek, aktif ya da pasif iken uyuklamanın bir uyku hastalığı olduğunu vurgulayan Karadeniz, “Gündüz uyanık kalamama ile seyreden uyku hastalığıdır. Bunun çeşitleri var. Bunun için gece uykusuna bakıyoruz. Gündüz uykululuğa neden olan bir başka gece uyku bozukluğu mu var? Sonra gündüz uykululuğa bakıyoruz, acaba bu kişide gündüz uykululuk ne düzeyde? Hastalığın adını koyup tedaviye başlıyoruz. Gündüz uyanık kalamama ile ilgili hastalıklarda ilaç tedavileri, gece uykusunda solunum bozukluklarında cihaz tedavileri, ritim bozukluklarında ışık tedavisi gibi bir takım tedaviler var. Hepsi tedavi edilebilir, tedaviye cevap veren hastalıklar” bilgisini verdi.

uyku-apnesi-4-gidahattiBaşka hastalıkların da habercisi

Uyuklama ile ilgili alınabilecek tedbirleri de açıklayan Prof. Dr. Derya Karadeniz, “Kişi normal uykusunu bilmesi lazım ki ne aksıyor, ona göre karar verebilsin. Uyku süresi insanların çoğunda 6-8 saat, doğuştan itibaren 6 ya da 8 saattin üstüne veya altına ihtiyaç duyan insanlar da var. Belli yaştan sonra uyku süresi uzamaya ya da kısalmaya başlıyorsa, gece uyku bölünmeye başlıyorsa, uykuda terleme ve tuvalete kalkma durumları oluyorsa ve yorgun uyanma meydana geliyorsa muhakkak uyku hekimine başvurulması lazım. Uyku hastalıkların bir kısmı hayatı tehdit eden, yaşam ömrünü kısaltan, yaşam kalitesini bozan, bir kısmı da başka hastalıkların habercisi olan hastalıklardır” dedi.

Çernobil faciasının nedeni uyku yoksunluğu

Uyku yoksunluğunun endüstrisi gelişmiş ülkelerde daha sık olduğu vurgusunu yapan Prof. Dr. Murat Aksu ise “Bize öğretilen, yapmamız istenilen; 'siz uyumayın, çalışın'. Uyumanız gereken sürede uyku dışındaki başka aktiviteleri yapın. Eğlenin, televizyon seyredin, parti yapın ve gezin. Bunlar hep uykudan çalarak bize yapmamız gereken aktiviteler olarak sunulan durumlar. Toplumun gelişmesi için daha iyi, daha uygun olarak sunulduğu için kendimiz daha az uyumaya zorluyoruz” diye konuştu.

uyku-apnesi-gidahatti Uyku yoksunluğunun kazalara da neden olduğuna dikkat çeken Aksu, bunu Çernobil örneğiyle açıkladı:

“Eğer 7 saat uyumak zorundaysanız, 5 saat uyku uyumuş ve geri kalan 2 saatte başka şeyle uğraşmışsanız, beyniniz, uyunulmaması gereken saatlerde gündüz sizi uyutur. Uyumamız gereken süreyi beynimizin karşılaması gerekir. Aktif olmamız gereken zamanda uyuklamalar yaşarız. Bu uyuklamalar çeşitli iş kazaları ve trafik kazlarının oluşumunda çok önemli bir etken. Kişiye bağlı kazalarda ikinci sırada uykululuk yer alıyor.

Çağımızdaki önemli felaketlerden bir tanesi Çernobil kazası. Çernobil felaketinin ortaya çıkmasının nedeni; aslında uykusu kısıtlanmış, uzun çalışma saatlerine zorlanmış olması nedeniyle uyku yoksunluğu yaşayan işçilerin, o gece güvenlikten sorumlu olmaları ve erken uyarı sistemini uykululukları nedeniyle algılayamamalarıdır. Tüm dünyayı etkileyen önemli faciaya neden olmuşlardır.

Uyku hastalıkları, erkeklerde, kadınlarda ve her yaşta görülebilir. Çocuklarda, orta yaşlılarda, ileri yaşlarda hepsinde uyku hastalıkları görülebilir.”

murat-aksu-gidahatti“Her sabah aynı saatte kalkın”

Düzenli ve kaliteli uyku için önerilerde de bulunan Prof. Dr. Murat Aksu, “Uyku-uyanıklık ritminizi belirleyen, uyku-uyanıklık zamanınızı belirleyen beynimizdir. Beyniniz ne zaman uyumanız gerektiğini, ne zaman uyanık kalmanız gerektiğini bir şekilde belirler ve bunu uygular. Bizim bunu beynimize öğretmemiz gerekiyor. Bu bilgiyi bozmamamız gerekiyor. O nedenle gece ne yaparsanız yapın, ne kadar geç yatarsanız yatın, sabah kalmanız gereken saatte mutlaka kalkın” diye konuştu.

pinar-kokturk-gidahattiTEVA Medikal Direktörü Dr. Pınar Köktürk de, uyku bozukluklarının da içinde bulunduğu Merkezi Sinir Sistemi hastalıklarının TEVA'nın odaklandığı en önemli alanlardan biri olduğunu belirterek, iyi bir uykunun sağlığın olmazsa olmaz temel şartlarından birisi olduğunu kaydetti.

Çernobil kazası nedir?

1986 yılında o dönem Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği’nin (SSCB) bir parçası olan Ukrayna’da Kiev’in 140 km kuzeyinde bulunan Çernobil Nükleer Santralı’nda gerçekleşen kazanın, her biri 1.000 Megawatt (MW) gücünde olan dört reaktörün hatalı tasarımının yanı sıra reaktörlerden birinde deney yapmak için güvenlik sisteminin devre dışı bırakılması sonucu peş peşe yapılan hatalar üzerine meydana geldiği bildirilmişti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.