Gıda Hattı

Bakanlık, kalıntının sorumluluğunu çiftçiye yükleyecek

13 Ağustos 2006, 17:07
Paylaş
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan bir yönetmelikle yaş meyve sebze üretiminde kullanılan kimyasal maddelerin sorumluluğunun çiftçiye yükleneceği bildirildi.

Koruma Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Arslan, "Çiftçi kullanmış olduğu kimyasalların sorumluluğunu üzerine almalıdır. Eğer bunu yapamayacak durumda ise danışmanlık sistemi ve sözleşmeli çiftçilik modeliyle bu işi yapabileceklere yaptırmayı düşünüyoruz." dedi. Yönetmeliğin altyapı hazırlıklarına başlandığını bildiren Arslan, ruhsatlı ilaçların bulunduğun bir kitapçığı da bütün çiftçilere dağıtmayı hedeflediklerini söyledi.

Avrupa Bitki Koruma Derneği (ECPA) ve Türkiye Zirai Mücadele İlaçları Üreticileri Derneği (ZİMİD) tarafından düzenlenen "AB'de Bitki Koruma Ürünlerinin Maksimum Kalıntı Limitleri Mevzuatı, Türkiye'nin AB'ye İhracatındaki Önem ve Tavsiyeler" konulu toplantı Antalya'da yapıldı.

Toplantıda konuşan Koruma Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Arslan, ilaç kalıntısının Bakanlığın en büyük sıkıntı duyduğu konuların başında geldiğini belirtti. Kalıntı sorunun temelinde yatan asıl problemin teknik talimatlar dışı yapılan uygulamalardan kaynaklandığını kaydeden Arslan, ilaçların belirtilen dozlarda kullanılmaması ve hasat ile son ilaçlama süresinde uyulmamasının da kalıntı sorununda önemli rol oynadığını vurguladı.

"Kalıntı sorununu kısa sürede aşılmalıdır" diyen Arslan, şöyle konuştu: "Konuyla ilgili tüm kesimlerin bilgilendirilmesi lazım. Bu aşılması zor ve ince bir sorun. Dolayısıyla yaptığımız çalışmalarda ince eleyip sık dokuyoruz. Bunların yanında izlenebilirliğin sağlanması için de çiftçileri kayıt altına alan bir barkot sistemi üzerinde çalışıyoruz. Bu sistemle, tavsiye dışı kullanılan ilaçların kim tarafından kullanıldığı tespit edilecek." Genel Müdür Yardımcısı, Bakanlık olarak kalıntı konusunda üzerlerine düşeni yapacaklarını belirterek çalışmaların sekteye uğraması durumda sivil toplum kuruluşları ve sektörden kendilerine baskı yapmalarını istedi.

TBMM Tarım Komisyonu Başkanı Vahit Krişçi ise, küreselleşme ve yeni teknolojilerin kullanılmaya başlanmasının tüketicileri bilinçlendirdiğini dolayısıyla tercihlerini doğrudan etkilediğini söyledi. Tüketicideki bilinçlenmenin gıda zincirinde her aşamanın kontrolünü de beraberinde getirdiğini anlatan Kirişçi, "Kalıntıların izlenebilirliği önem arz etmektedir. İhracatımızın önemli bir kısmını AB'ye yapıyoruz. İhracat yaptığımız ülkelerin isteklerini yerine getirmek zorundayız. Onların getirdiği bir takım kuralları yok sayamayız." diye konuştu.

Üretilen meyve sebzenin ancak yüzde 5'inin ihraç edilebildiğine dikkat çeken Kirişçi, şunları söyledi: "Ürettiğimizin yüzde 95 gibi büyük bölümünü içeride tüketiyoruz. Üretimde ihracatı esas alan bir yaklaşım içerinde olmamamız lazım. Hem kendi insanımıza hem de ülkemizde konaklayan misafirlerimize güvenli gıda sunmamız lazım."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.