Gıda Hattı

Bakanlığın Gıda Raporu Açıklandı

4 Mart 2008, 17:26
Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı denetim sonuçlarını açıkladı. Rapora göre Türk halkınınyediği gıdaların hangisi riskli. Süt temiz mi? Alkolsüz ürünlerde alkol, et ürünlerinde domuz eti var mı? İşte sonuçlar Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, ''çiftlikten sofraya gıda güvenliği'' kapsamında 2007 yılında yürütülen izleme ve denetim sonuçlarını açıkladı. Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen denetim ve izleme çalışmalarının sonucuna göre, gıdalarda en fazla olumsuzluk, çiğ süt, peynir ve hazır yemek sektöründe yaşanıyor.Somatik hücre ve bakteri açısından çiğ sütte yaşanan sorun devam ederken, Türkiye'nin pestisit kalıntısı açısından AB'den daha iyi düzeyde olduğu belirlendi. AB'de yüzde 6 civarında olduğu kaydedilen pestisit kalıntı oranı, geçen yıl Türkiye'de yüzde 1,72 düzeyinde belirlendi.

Bakanlığın elemanları tarafından yürütülen rutin denetimler dışında, ''izleme ve denetim programı'' kapsamında, 2004 yılından beri, firmanın haberi olmadan, piyasadan alınan ürünler üzerinden analiz yapılıyor. Olumsuz sonuçlar çıkması halinde firmaya mevzuattaki cezalar uygulanıyor.

Bakanlık verilerine göre, geçen yıl, ''pestisit kalıntı denetim ve izleme programı'' kapsamında, bezelye, biber, buğday, çilek, domates, ekmek, elma, erik, greyfurt, havuç, hıyar, kabak, karnabahar, taze soğan, fasulye, kavun, kayısı, kiraz, limon, mandalina, marul, muz, patates, patlıcan, pirinç, portakal, portakal suyu, üzüm, bebek mamasından alınan toplam 15 bin 921 numunede pestisit analizi yapıldı. Analizlerde, 15 bin 647 örnekteki ilaç kalıntısı limitlerin altında çıkarken, 274 üründe limitlerin üzerinde ilaç kalıntısı belirlendi.

Yetkililer, pestisit açısından Türkiye'nin oldukça iyi duruma geldiğini, bu nedenle AB'nin sevze-meyve ithalatında önceden 100 partiden 10'unu analiz ederken, analiz sayısını 100'den 5'e düşürdüğünü söyledi.

Fındıkta da pestisit kalıntısı konusunda 91 örnek alınırken, hiçbir örnekte limitin üzerinde pestisit çıkmadı.

Fındık, yer fıstığı, Antep fıstığı, ceviz ve kuru incirde aflatoksin denetimi için bin 292 örnek alınırken, 50 örnekte limitin üzerinde aflatoksin belirlendi.

Kuru üzümde alınan 214 örnekten 2'sinde ise okratoksin bulundu.

Kuru kayısıda kükürt denetimi için 429 örnek alınırken, 86 örnekte limitin üzerinde kükürt olduğu ortaya çıktı.

SÜTTE SORUN DEVAM EDİYOR

İzleme programı, sütte, somatik hücre ve bakteri açısından sorunun devam ettiğini gösterdi. Normalde 40 bin civarında olması gereken sütteki somatik hücre ve bakteri sayısının, hayvan hastalıkları nedeniyle Türkiye'de milyona çıktığı da oluyor. Türkiye'de süt üretiminin yıllık 11-12 milyon tona çıkmasına karşın, bunun 3-4 milyon tonunun mikrobiyolojik kriterlere uygun olduğu tahmin ediliyor. Mikrobiyolojik kriterlere uygun süt üretimi için hayvan hastalıkları ile mücadele edilmesi ve antibiyotik kullanılan hayvanların sütlerinin tüketime sunulmaması gerekiyor.

Türkiye'nin AB'ye üye olabilmesi açısından, hayvan hastalıklarının minimum düzeye indirilmesi için AB ile ortak, şap ve kuduz başta olmak üzere birçok proje uygulanıyor. Yetkililer, mikrobiyolojik kriterler açısından sokak sütlerinin çok daha kötü durumda olduğunu belirtirken, tüketicileri, bu sütü tüketmemeleri konusunda uyarıyorlar.Verilere göre, geçen yıl, 55 süt örneğinde canlı bakteri ve somatik hücre analizi yapılırken, 36 örnekteki bakteri ve somatik hücre sayısı mevzuatın üzerinde çıktı. 19 örnek ise mevzuatına uygun çıktı.

Sütteki olumsuzluk peynire de yansıdı. Geçen yıl alınan 794 peynir örneğinden 7'sinde ''salmonella spp'' virüsü, 35'inde ''staphylococcus aureus'' virüsü, 789 peynir örneğinden 106'sında ''escherichia coli'' virüsü, 702 peynir örneğinden 6'sında ''listeria monocytogenes'' virüsü belirlendi.

HAZIR YEMEK SEKTÖRÜ

Hazır günlük yemekler ve mezeler üzerinde yapılan analizlerde ise olumsuzluk oranı yüzde 2,6- 8,7 arasında belirlendi. Hazır yemek ve meze ürünlerinden 540 örnekte yapılan analizlerde, 47 örnekte 'escherichia coli' virüsü, 20 örnekte 'bacillus cereus' virüsü bulundu. 535 örnekten 14'ünde 'staphylococcus aereus' virüsü bulunurken, hiçbir örnekte, 'clostridium perfringens' ve 'salmonella spp'' virüsüne rastlanmadı.

Sıvı yağlarda poli aromatik hidrokarbonlar, benzo(a) piren denetimi konusunda 79 örnek alınırken, hiçbir yağda bu kimyasalların bulunmadığı belirlendi.

Buğday ununda benzoil peroksit denetimi amacıyla 147 örnek alınırken, hiçbir örnekte bu kimyasal olmadığı ortaya çıktı.

ETTE DOMUZ ETİ YOK, ALKOLSÜZ İÇECEKLERDE ALKOL YOK

Et ve et ürünlerinde taklit ve tağşiş amaçlı domuz etine yönelik olarak 17 örnek üzerinde yapılan analizde, hiçbir örnekte domuz eti belirlenmedi.

Tavuk eti denetim programı kapsamında 364 örnek alınırken, bu örneklerden 9'unda 'aerobik mezofilik bakteri', 10'unda 'escherichia coli' virüsü, 5'inde 'staphylococcus aerus' virüsü, 16'sında da 'salmonella spp'' virüsü bulundu.

Gazoz, meyve suyu gibi alkolsüz içeceklerde etil alkol denetimi için 45 örnek alındı ve bu ürünlerde hiç etil alkol olmadığı belirlendi.

İyotlu tuzlarda iyot kontrolü için alınan 6048 örnekten 44'ünde limitin üzerinde veya altında iyot tespit edildi.

Geçen yıl kurşun analizi için 87 üzüm örneği alınırken, sadece bir örnekte limitin üzerinde kurşun bulundu. Toplam 98 elma suyu örneğinden 3'ünde limitin üzerinde patulin belirlendi.Ispanak ve marulda nitrat denetimi için 494 örnek alınırken, 5 örnekte limitin üzerinde nitrat bulundu.

KIRMIZI PUL BİBERDE SUDAN BOYASI DENETİMİ

Kırmızı toz ve pul biberde sudan boyası denetimi kapsamında geçen yıl 504 örnek alınırken, 20 örnekte sudan boyası bulundu. Geçen yıl alınan 472 kırmızı toz ve pul biber örneğinden 57'sinde limitlerin üzerinde aflatoksin, 47'sinde de limitlerin üzerinde aflatoksin B1 tespit edildi.

Toplam 453 kırmızı toz ve pul biber örneğinde yapılan mikrobiyolojik analizlerde ise 2 örnekte 'salmonella spp' virüsü, 3 örnekte 'bacillus cereus' virüsü, 3 örnekte 'clostridium perfringens' virüsü olduğu ortaya çıktı.

GEÇEN YIL 334 BİN 670 DENETİM YAPILDI

Bakanlığın 81 il müdürlüğü tarafından, 5179 sayılı ''Gıdaların, Üretimi, Tüketimi ve Denetlenmesine Dair KHK'nın Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun'' gereği rutin gıda denetimi yapılırken, buna ilave olarak, bakanlıkça ''ürün'' ve ''risk'' bazında ve gıda maddesinin taşıdığı riskle orantılı olarak hazırlanan yıllık denetim ve izleme programları gereği de gıda zincirinin her aşamasında denetimler yürütülüyor.

Geçen yıl 27 farklı ürün ve risk bazında Denetim ve İzleme Programı uygulanırken, bu yıl risk bazında 36 üründe denetim programı, 11 üründe izleme programı, 61 üründe pestisit kalıntı denetim programı, 19 üründe aflatoksin denetim programı, 12 değişik ürün sınıfında etiket denetim ve kontrol programı uygulamaya konuldu.

Geçen yıl il müdürlükleri tarafından yürütülen rutin denetimler kapsamında, gıda üretim yeri, satış yeri ve toplum tüketim yerlerinde toplam 334 bin 670 denetim yapılırken, denetimler sonucunda 6 bin 49 firma veya kişiye idari para ceza uygulandı, 586 kişi veya firma hakkında da savcılıklara suç duyurusunda bulunuldu.

Denetimlerin 91 bin 663'ü üretim yerlerinde, 166 bin 178'i satış yerlerinde, 76 bin 829'u da toplu tüketim yerlerinde yapıldı .

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.