AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Bakan Zeybekci’den 'sıfır mağduriyet’ sözü!

Bakan Zeybekci’den 'sıfır mağduriyet’ sözü!
13 Haziran 2016, 15:26

Yeni bir ihracat seferberliği başlatacaklarını kaydeden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İran ile 2015 yılı başında yürürlüğe giren tercihli ticaret anlaşmasının kapsamını genişleteceklerini bildirdi. Kıdem tazminatı fonunun kurulmasına ilişkin çalışmalar hakkında da bilgi veren Zeybekci, ‘sıfır mağduriyet’ sözü verdi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 40’ıncı Uluslararası KKTC Fuarı’nın açılışı için gittiği Lefkoşa yolunda 65’inci hükümetin ekonomi ajandasına ilişkin soruları yanıtladı.

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre Zeybekci, bir işadamı olarak kıdem tazminatı fonunun kurulmasına ilişkin çalışmayı desteklediğini dile getirerek “Çalışanın kıdemi, firmayla birlikte batıp gitmemeli. Kıdemini alan sayısı yüzde 10’dan yüzde 100’e çıkmalı. Bir ay bile çalışsa hesabına kıdemi geçmeli. 15 güne düşme konusundaki tartışmalara gelince, kıdem tazminatında sıfır mağduriyet. Kanuni olarak bir yılda 30 günse yine aynı şekilde korunarak hesapta birikmeli” dedi.

kidem-tazminati-gidahatti

Sadece özel sektörün, fabrikaların üzerinde birikmiş kıdem tazminatları da bir şekilde devredileceğini kaydeden Zeybekci bunun formülünün de bulunacağını belirtti. Zeybekci “Kıdemde şunu söyleyeyim; sıfır mağduriyet. Öyle bir geri gitme olabilir mi?” dedi.

ihracat-yildizlari-gidahatti

Yeni seferberlik

Yeni bir ihracat seferberliği başlatacaklarını kaydeden Zeybekci şöyle konuştu:

 “Eximbank, yurtdışında yatırım yapan firmalara, yatırım için gerekli makine parklarını Türkiye’den almaları şartıyla finansman desteği verecek. Örneğin Irak’ta un fabrikası kuracaksa firma, makinelerini Türkiye’den alması ve o ülkenin hazine garantisi vermesi şartıyla, kredi desteği verilecek.

Diğer Eximbanklar gibi çalışacak Türk Eximbank’ı da. Ulaştırma, içme suyu, demiryolu, havaalanı yatırımı yapacaksa bir ülke, benim şirketim gidecek projeye talip olacak. ‘Parasını ben getireceğim’ diyecek. Karşı taraftan tek istediğim devlet garantisi olacak.”

turk-eximbank-gidahatti

“İran’ı tarayacağız”

Zeybekci, İran ile 2015 yılı başında yürürlüğe giren tercihli ticaret anlaşmasının kapsamını genişleteceklerini söyleyerek 160 üründe sıfırlanan vergilere, yeni ürünler ekleneceğini ifade etti.

İran’dan ulaştırma, sağlık konusunda yatırım talepleri olduğunu belirterek “Ticaret müşaviri sayımızı 1’den 5’e çıkardık, yerel personelle birlikte 10 olacağız. İran’ı sokak sokak, köy köy tarayacağız. Ticaret müşavirlerimiz oraya giden her işadamımıza mihmandarlık yapacak. Hedefimiz 50 milyar dolarlık dış ticaret hacmi” dedi.

iran-turkiye-gidahatti

Yeni ihracat teşvik paketlerinde tatil ve sağlık turizminin de ihracat sayılacağını vurgulayan Zeybekci, şöyle devam etti: “Otele gelen yabancı turiste; sağlık için hastaneye gelen yabancı hastaya kesilen hastane faturası ihracat sayılıp; diğer ihracatçılara sağlanan Eximbank, fuar, tanıtım, KDV iadesi gibi her ne destek varsa onlar da yararlanacak. Yabancıya konut satışının ihracat kapsamında değerlendirilmesine henüz karar verilmedi.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.