Gıda Hattı

Bakan Yardımcısı açıkladı: “52 ülkede gıda sıkıntısı var”

22 Ekim 2021, 17:35
Paylaş
Bakan Yardımcısı açıkladı: “52 ülkede gıda sıkıntısı var”

Dünya üzerindeki gıda tüketim hızının, dünyanın kendisini yenileme hızından çok daha hızlı olduğunun altını çizen Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece, halen dünyanın 52 ülkesinde gıda sıkıntısı olduğunu söyledi.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Gıda Kontrol Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen Türkiye’de Gıda Güvenirliği Çalıştayı, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece’nin katılımıyla yapıldı.

“Gıda tüketim hızımız, dünyanın kendini yenileme hızından çok daha hızlı”

Çalıştaydaki konuşmasında, Türkiye’de gıda tüketimi hakkında bilgiler paylaşan Işıkgece, gıda israfını önlemek için el birliği ile çalışılması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“Şu anda dünya üzerinde 52 ülkede gıda sıkıntısı var. Dünya üzerindeki gıda tüketim hızımız, dünyanın kendisini yenileme hızından çok daha hızlı. Dolayısıyla gelecek kuşaklardan çalarak gidiyoruz. Gıdaya ulaşamayan birçok ülkemiz var.

2050 yılında dünyan nüfusunun 10 Milyar olmasını bekliyoruz. Ülkemizin nüfus oranının da 105 Milyon olmasını tahmin ediyoruz. Artan nüfus oranı ile üretimi sağlıklı, verimli ve dengeli olarak yapmalıyız. Bu nüfus artışının ihtiyaçlarını karşılayabilmek için şuan ki gıda üretimimizin yüzde 65 oranında fazla üretim yapmalıyız.”

“Firmalarımız ifşa olmadan savunma hakkı istiyorlar”

Türkiye’de bir gıda çalıştayı yapılacaksa doğru adresin gıda deposu Afyonkarahisar olduğunu vurgulayan Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek ise, “Bu kadar gıda deposu olan bir kentte bu çalıştayın yapılmasını çok önemlidir. Markalarımız, bizim milli değerlerimizdir. Afyonkarahisar’da yüz yıldır hizmet eden markalarımız mevcut. Firmalarımız ne olursa olsun ‘bakanlığımız ceza vermeden, ifşa etmeden, bizim de ifademizi alsın’ diyorlar. Firmalarımız savunma hakkı istiyorlar” dedi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.