Gıda Hattı

Bakan sözü: “Bizim fakir fukaramız da et yiyecek”

13 Ekim 2017, 17:53
Paylaş
Bakan sözü: “Bizim fakir fukaramız da et yiyecek”

Et yemenin fakir, fukaranın da en tabii hakkı olduğunu belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Bizim fakir fukaramız da et yiyecek. 50 liraya eti hakikaten fakir fukara yiyemiyor. Bunu düşünmemiz lazım. Bunu yaparken de üreticiye saygı duyuyoruz, onun da kazanması gerektiğine inanıyoruz. Bu dengeleri gözeteceğiz" dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, bir dizi inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Yozgat’ta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ahmet-esref-fakibaba-yozgat-gidahatti
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba Yozgat'ta

“Dengede olacağız”

Bir gazetecinin et fiyatlarına ilişkin sorusu üzerine Fakıbaba, şunları söyledi:

"Geldiğim günden beri ben hep şunu söylüyorum: Hem üreticinin hem aradaki sanayinin, esnafın hem de son taraf olan tüketicinin hep yanında ve dengede olacağız. Piyasada regülasyon görevi yapacağız.

Mesela en basitinden söyleyeyim; Biz normal üreticiye 3 dolar 95 sente vermiş olduğumuz besilik hayvanı daha ucuza aldık diye 3 dolar 70 sente veriyoruz. Bizim amacımız gerçekten üreticinin mutlu olması. Üretimimizi koruyacağız, bir taraftan sanayiciyi de koruyacağız. Ama et yeme hakkı olan 80 milyon insanın da bizde vebali var, onu da koruyacağız."

hayvancilik-tesis-gidahatti “Üretici de kazanacak”

Herkesin fedakârlık yapması gerektiğini ve bu şekilde dengeli bir kazancın elde edilebileceğini belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Bu hem dinimiz için hem ülkemiz için hem geleceğimiz için çok önemli. Bakın dört tarafımız düşmanla çevrili ve mücadele veriyoruz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız,  her yerde mücadele veriyoruz. Yani bizim fakir fukaramız da et yiyecek. En tabii hakkı. 50 lira bir eti hakikatten fakir fukara yiyemiyor. Bunu düşünmemiz lazım. Bunu yaparken de biz üreticiye saygı duyuyoruz. Onun da kazanması gerektiğine inanıyoruz ve bu dengeleri gözeteceğiz inşallah."

DHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.