Gıda Hattı

Bakan Pekcan’dan fırsatçılara gözdağı!

20 Şubat 2019, 23:06
Paylaş
Bakan Pekcan’dan fırsatçılara gözdağı!

Kayseri’de esnafla buluşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, fırsatçılık yapanlara izin vermeyeceklerini belirterek, "Cumhurbaşkanımızın talimatıyla fırsatçılık yapanların denetimlerini bakanlık olarak yapıyoruz" dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, çeşitli ziyaretlerde bulunmak amacıyla gittiği Kayseri'de Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin ev sahipliğinde düzenlenen Kayseri esnaf buluşmasına katıldı.

Kayseri’nin ticaretteki 6 bin yıllık geçmişi

Toplantıda konuşan Bakan Pekcan, "Bakanlığa geldiğim günden itibaren istişare heyeti oluşturdum. 6 bin yıl önce resmi kayıtlara göre Kayseri, ticarete adını yazdırmış. Esnafımız bizim için çok önemli. Sosyal ve ekonomimizin kılcal damarıdır. Türkiye'nin ekonomik ve sosyal yapısının omurgasıdır. Ahilik kültürüne uygun olarak çalışan esnafımız her zaman korunmuştur. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla fırsatçılık yapanların denetimlerini bakanlık olarak yapıyoruz. Esnaf ve sanatkarlarımızı daima yanımızda gördük. Esnafımıza sayısız destek sağladık" dedi.

Bakan Pekcan'dan fırsatçılara gözdağı!

Bakanlık olarak fırsatçılık yapanlara izin vermeyeceklerini dile getiren Pekcan, “Cumhurbaşkanımızın talimatıyla fırsatçılık yapanların denetimlerini bakanlık olarak yapıyoruz" ifadesini kullandı.

Esnafın iç ticaretteki maharetini dış ticarete de aktarmalarını isteyen Pekcan, “Bu bağlamda esnaflara yönelik markalaşma, tasarım ve e-ticaret eğitimi veriyoruz. Kayseri'nin ticaretindeki öncülüğünü ihracatta da göstermesini istiyoruz. Bakanlığımıza gelen tüm talepleri inceliyoruz" diye konuştu.

“Dış ticaret açığının azaldığı başarılı bir yıl göreceğiz”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kayseri programı kapsamında Kayseri Ticaret Odası'nda (KTO) düzenlenen bölge istişare toplantısına da katıldı. Konuşmasında küresel ölçekteki gelişmelere dikkat çeken Pekcan, şunları söyledi:

"Dünya Ticaret Örgütü'nde reform yapılması, bu konuda Amerika'nın başka Çin'in başka şekilde bastırıyor olması, biz de ülke olarak Dünya Ticaret Örgütü'nde reform yapılması ama kapsayıcı, katılımcı, adil ve serbest ticaretten yana görüşmemizi sürdürüyoruz. Bu doğrultuda ihracatımızı geçen sene 168 milyar dolarlık Cumhuriyet tarihinin rekoru ile kapattık ama daha da önemlisi ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 75 seviyesine gelmişti. Bunu 2019 yılında daha da ciddi rakamlarla göreceğiz. Ocak ayında bu rakamın yüzde 85 seviyesine geldiğini gördük.

Bizim hedefimiz dış ticaret açığının azalması, ihracatın ithalatı karşılama oranının artması, dolayısıyla dış ticaret açığına, cari açığa etki etmek ve Türkiye'nin dış finansman azalması yönünde çalışmalar yapmaktır. 2019 yılında aylar itibarıyla inişler ve çıkışlar olacaktır ama 2019 yıl bazında ihracatın ithalatı karşılaşma oranının arttığı, dış ticaret açığının azaldığı başarılı bir yıl göreceğiz.”

“Yeni istihdam teşviklerinin müjdesini alacağız”

Toplantının açılış konuşmasını yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, hükümetle birlikte önümüzdeki hafta Türkiye Ekonomi Şurası’nı planladıklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Orada da inşallah bizlere destek için yeni istihdam teşviklerinin müjdesini orada alacağız. Daha önce Kayseri'ye geldiğim zaman söylemiştim. Eğer işinizde bir daralma varsa kısa çalışma ödeneği devreye girdi. Eğer işinizde bir daralma varsa kesinlikle işçi çıkartmanıza gerek yok. 3 ay boyunca maaşını İşsizlik Sigorta Fonu'ndan alabiliyorsunuz. Bu fırsatı iyi değerlendirin. İşçi çıkartmanıza gerek yok. Tam tersine işler inşallah tekrar açılacak, bunun sinyallerini de bizler almaya başladık. Açıldığında ise o işçiyi tekrar bulamayabilirsiniz" ifadelerini kullandı.

Sıkıntıların da olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, "Birazdan bunları da dile getireceğiz. Ama şunu da hep akılda tutalım. Türk iş dünyası olarak, karşımıza çıkarılan her türlü engele rağmen, neler yapabildiğimizi, ne kadar dinamik ve üretken olduğumuzu geçmişte pek çok defa ispat ettik. Özel sektör- devlet istişaresiyle sorunları aştığımızı gördük. Biz, tüm bu çalkantılı sürecin geçici olduğuna inanıyoruz. Zira Türkiye ekonomisinin temelleri sağlamdır" dedi.

DHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.