AramaArama
Gıda Hattı

Bakan Pekcan’dan Brexit sonrası için çarpıcı öngörü!

18 Haziran 2019, 17:33
Paylaş
Bakan Pekcan’dan Brexit sonrası için çarpıcı öngörü!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Brexit süreci konusunda “Anlaşmasız bir ayrılık iş dünyamızı çok olumsuz etkileyecek. Türkiye'nin ihracatının yüzde 25'ler civarında azalması beklenmektedir. Anlaşmalı Brexit olursa hepimiz çok rahat edeceğiz.” dedi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise “Birleşik Krallık ile iş yapan firmalarımız endişe içinde. Ticarette geriye gitmeyelim” mesajı verdi.

Birleşik Krallık Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox, Türkiye ziyareti kapsamında TOBB’da düzenlenen “Türkiye-Birleşik Krallık Ticari İlişkilerinin Geleceği” konulu toplantıda, iş dünyası ile bir araya geldi.​ Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın da katıldığı toplantıda, Brexit sonrası iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler değerlendirildi.

“Ticarette geriye gitmeyelim”

Konuşmasında, Birleşik Krallık'ın, Türkiye’ye en fazla yatırım yapan ülkeler arasında olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “19 milyar dolar civarındaki ticaret hacmimizi, ilk aşamada 30 milyar dolara çıkarıp daha fazlasını hedeflemeliyiz. Türkiye’de 10 milyar dolar civarındaki Birleşik Krallık yatırımları, ülke ekonomisine ve geleceğine duyulan güvenin göstergesidir. Aynı şekilde, Türk girişimcisi de Birleşik Krallık’ta 2,6 milyar dolar civarında yatırım yapmıştır. Dolayısıyla Türkiye ile Birleşik Krallık önemli birer ticaret ve yatırım ortağıdır” dedi.

Bugünlerde Türkiye - Birleşik Krallık ilişkilerinin ticari yönünün ciddi bir belirsizlik içinde olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, “Birleşik Krallık'ın AB’den anlaşmalı veya anlaşmasız ayrılığının, Türkiye ile iktisadi ilişkilerini olumsuz etkilememesini arzu ediyoruz. Birleşik Krallık halkının, AB’den ayrılma kararını, kuşkusuz hepimiz saygıyla karşılıyoruz. Birleşik Krallık ile iş yapan firmalarımız bu açıdan endişe içindedir. Ticarette geriye gitmeyelim.” ifadelerini kullandı.

“En uygun model; Serbest Ticaret Anlaşması”

İki ülke arasında yeni dönemdeki ticaretin hukuki altyapısının tamamlanması gerektiğine de işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Bu açıdan en uygun ticari model, serbest ticarettir. Türkiye ile Birleşik Krallık arasında serbest ticaret anlaşması bir an önce tamamlanmalıdır.” dedi. Hisarcıklıoğlu, serbest ticaret anlaşmanın yalnızca gümrük vergileri ve kotaların azalmasını sağlamayacağını, aynı zamanda malların ve hizmetlerin önündeki tarife dışı engellerin aşılmasına da yardımcı olacağını sözlerine ekledi.

İngiliz Bakan’dan Atatürk’ün sözlerine atıf!

Birleşik Krallık Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox da, son yıllarda Türkiye'nin, Birleşik Krallık'ın en önemli ticaret ortaklarından biri haline geldiğini belirtti. Mustafa Kemal Atatürk'ün tüccarların güvene layık olması gerektiği yönündeki sözlerine işaret eden Fox, "Güven ticaretin en önemli mihenk taşıdır." ifadesini kullandı.

Avrupa'nın her iki ucunda olan Türkiye ile Birleşik Krallık'ın ilişkilerine çok önem verdiklerinin altını çizen Fox, Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılan bir ülke olarak bu ilişkilerin artık daha da önemsendiğini söyledi.

“Türkiye’nin dünyadaki en önemli ortaklarından biri olacağız”

Bu dönemde de Türkiye ile ilişkilerini güçlendirmek için çaba sarf edeceklerini dile getiren Liam Fox, "Dolayısıyla 'Türkiye ile ekonomik ilişkimiz çok önemlidir' derken nazik laflar etmiyorum. Bu ilişki Avrupa için ve dünyanın geri kalanı için de çok önemli." ifadesini kullandı.

Türkiye'deki şirketlerle daha iyi çalışmak istediklerini ve İngiliz şirketlerini de Türkiye'de yatırım yapmaları konusunda teşvik ettiklerini belirten Fox, “Türkiye, ekonomik ve siyasi olarak ne kadar güçlü olursa ortaklığımız da o kadar iyi olacak.” şeklinde konuştu.

AB'den ayrılmalarıyla Gümrük Birliği'nden ayrılacaklarına dikkati çeken Fox, artık bağımsız bir ticari sistem geliştirmek istediklerini ve Türkiye'nin bu konuda önemli bir partner olacağını ifade etti. Fox, "AB'den ayrılıyoruz. Biz AB'deyken Türkiye'nin en önemli müttefiklerinden biri olduk, şimdi dünyadaki en önemli ortaklarından biri olacağız." dedi.

“Brexit, Türkiye ile olan ilişkilerimiz için tehdit değil fırsattır”

İngiltere Ticaret Bakanı Fox, Birleşik Krallık'ın ihracatının yüzde 44'ünü AB ile yaptığını aktararak, AB ile ilişkilerin zarar görmesini istemediklerini ve makul bir anlaşmayla ayrılmanın kendileri için önemli olduğunun altını çizdi.

Türkiye'nin bu süreçte ticaret için çok önemli bir ülke olduğuna değinen Fox, "Brexit, Türkiye ile olan ilişkilerimiz için tehdit değil fırsattır. Türkiye ile birlikte, küresel ticaret ve bölgesel güvenlik açısından dünyaya çok önemli katkılar sunduk. İlişkilerimizin temeli hiçbir zaman değişmeyecektir. Her zaman korumacı ticaret politikalarına karşı duracağız.” ifadesini kullandı.

“İngiliz iş adamlarını yanımızda görmek istiyoruz”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da konuşmasında, Türkiye'nin özellikle son 15 yılda ekonomisine büyük dinamizm kazandırdığını, yıllık ihracatını 168 milyar dolara, hizmet ihracatını da 48,6 milyar dolara çıkardığını belirterek, şunları söyledi:

“İnşallah sizlerle beraber bu rakamları çok daha yukarılara taşıyacağız. Birleşik Krallık küresel ekonominin kurucularından biridir. Türkiye olarak, Birleşik Krallık ile ekonomik ilişkilerimizi geliştirmek, özellikle de Orta Doğu, Afrika, Merkezi Asya, Balkanlar ve Uzak Doğu’da iş birliği yapmak istiyoruz. Bu ilişkileri de başlattık, inşallah artarak devam edecek. Türkiye olarak 21. yüzyılda teknolojiye, markaya ve tasarıma yatırım yapmaya önem veriyoruz. Bu yatırımlarımızda da gerek iş ortağı gerek vizyon ortağı İngiliz iş adamlarını da yanımızda görmek istiyoruz.”

“Anlaşmasız Brexit halinde ihracatımız yüzde 25 azalacak”

Mevcut durumda Brexit konusundaki belirsizliklerin Türk iş dünyasını tedirgin ettiğini dile getiren Bakan Pekcan, şöyle devam etti:

“Esasen İngiliz muhataplarımızla 2016 yılından beri ticaret çalışma gruplarımızı kurduk ve bu çalışmalara devam ediyoruz. Bugüne kadar 5 toplantı gerçekleştirdik, altıncı toplantıyı da teknik ekiplerimiz yarın gerçekleştirecekler. Amacımız bu ticaretin devamlılığını artırarak sağlamak. Brexit süreci ister anlaşmalı ister anlaşmasız olsun, bizim ticari ilişkilerimize nasıl katkı yapabiliriz o yönde çalışacağız.

Tabii ki beklentimiz anlaşmalı Brexit yönünde. İnşallah öyle olursa hepimiz çok daha rahat edeceğiz. 31 Ekim 2019’a kadar İngiltere ile AB ilişkimiz devam ediyor. Bu süreç sonundaki düzenlemeler konusunda biz de İngiltere Parlamentosunda atılacak adımları bekliyoruz. Anlaşmasız bir ayrılık bizim iş dünyamızı gerçekten çok olumsuz etkileyecek. Türkiye'nin ihracatının yüzde 25'ler civarında azalması beklenmektedir.”

“AB ile tercihli ticaret anlaşması ortadan kalkıyor”

Gümrükleri sıfırlaması nedeniyle Çin'in İngiltere'ye ticaretinin artacağını belirten Pekcan, "Çin'de yüzde 10 civarında Uzak Doğu ülkelerinin yüzde 30-40 civarında artış gözüküyor. Çünkü yüzde 87 üründe gümrükleri sıfırlayınca, bizim AB ile olan tercihli ticaret anlaşmamız ortadan kalkıyor. Bütün ülkelere açık hale geliyor. Bu da bizi olumsuz etkiliyor. Bizim İngiltere ile ticari anlaşmamızı Brexit sonrasında da nasıl derinleştireceğiz, teknik heyetler bunu çalışacaklar." diye konuştu.

Brexit’in Türkiye'ye olası olumsuz etkilerini bertaraf etmek için ticaret anlaşması yapılması dışında diğer bir anlaşma alanının da hizmetler sektörü, finansal ve sigorta sektörleri olduğunu dile getiren Ruhsar Pekcan, "Orta Doğu'da, Afrika'da, merkezi Asya'da, Kafkaslar'da, Balkanlar'da ve hatta Uzak Doğu'da Türkiye'nin riskli coğrafyalardaki başarılarını da göz önünde bulundurarak beraber iş birliği imkanlarımızın artarak devam edeceğine inanıyoruz." değerlendirmelerinde bulundu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.