Gıda Hattı

Bakan Pakdemirli’ye göre, “Ekonomik konular geçici, pozitif olmak lazım”

14 Ocak 2022, 00:10
Paylaş
Bakan Pakdemirli’ye göre, “Ekonomik konular geçici, pozitif olmak lazım”

“Ekonomimizde bazı problemler olduğu doğrudur. Enflasyonla ilgili yaşadığımız sıkıntıların ağırlıklı bir kısmı pandemi, kuraklık ve dünyadaki dalgalanmalardan geliyor” diyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Ekonomik konular geçicidir. O yüzden biz üretimde kalmaya devam etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Manisa programı kapsamında Demirci ilçesinde muhtarlar ve STK temsilcileriyle bir araya geldi.

“Tarımsal GSYH’da Avrupa’da 1., Dünya’da ilk 10’a giriyoruz”

Konuşmasında tarımsal üretime dair bilgiler veren Bakan Pakdemirli, şunları söyledi:

“Son 19 yılda 613 baraj yaptık. 60 milyar lira yatırım yaptık. Allah’a şükürler olsun ülkemiz sebze üretiminde Avrupa Birliği’nde 1. dünyada 4. sırada. Meyve üretiminde Avrupa’da 1, dünyada 6. sırada. Hayvancılıkta büyükbaşımız son üç yılda 6,4 büyüdü. 18.4 milyon büyükbaşa geldik. Küçükbaşta çok daha iyi bir gelişmemiz var. Yüzde 24,5 artışımız var. Onda da 57.4 milyona geldik. Avrupa Birliği’nde büyükbaşta da küçükbaşta da birinci sıradayız. Bunlar Türkiye için gurur abidesi.

Türkiye kaynakları itibariyle en zengin, en fazla toprak alanına sahip değildir. Dünya’da toprak alanı olarak 31. sıradayız ama tarımsal gayri safi milli hasılada Avrupa’da 1., dünyada da ilk 10’a giriyoruz. Bu bizim başarımız değil, bu sizlerin başarısı. Bizim yaptığımız destek vermek. Destek bizden, gayret sizden, bereket de Allah’tan. Allah çalışana bereketini veriyor.”

“Ekonomik konular geçici, pozitif olmamız lazım”

Ekonomi ve enflasyon konusuna da değinen Bakan Pakdemirli, şöyle devam etti:

“Ekonomimizde bazı problemler olduğu doğrudur. Enflasyonla ilgili yaşadığımız sıkıntılar vardır ama bunların ağırlıklı bir kısmı pandemi, kuraklık ve dünyadaki dalgalanmalardan geliyor. İnşallah Türkiye bana göre bir 6 ay içerisinde bunların da üzerinden gelecektir. Nasıl kurun üzerindeki Cumhurbaşkanımızın deyimiyle ‘müsilaj temizlendiyse’ enflasyonun üzerindeki müsilaj da temizlenecektir.

Bizim bu arada üretimi devam ettirmemiz, pozitif olmamız ve yarınlara umutla bakmamız lazım. Türkiye büyük ülkedir, büyük devlettir. Allah’a şükür ülkemizi hiçbir şey yıkamaz. Ekonomik konular geçicidir, bundan emin olmamız lazım. O yüzden biz üretimde kalmaya devam etmeliyiz.”

Sulama sistemlerine yüzde 50 hibe desteği başvuruları başladı

Sabah saatlerinde hayvan sağlığı için aşılardan bedel alınmayacağı müjdesini verdiğini hatırlatan Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, “Şimdi farklı bir müjdeyi vatandaşlarımızla paylaşalım istiyoruz. Kırsal kalkınma destekleri kapsamında 17. Etap sulama sistemlerine yüzde 50 hibe desteği uygulaması başvurularına başlandı. Çiftçilerimiz bulundukları şehirlerde il müdürlüklerine giderek başvurularını gerçekleştirebilirler. Suyumuzun 4’te 3’ünü tarımda kullanıyoruz. Suyu verimli ve tasarruflu kullanmak için modern basınçlı sulama önemlidir. Hayırlı uğurlu olsun. Destek bizden üretmek sizden” dedi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.